24h du mans mașini curate ... gluma frumoasă

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

24h du mans mașini curate ... gluma frumoasă




de Christophe » 03/10/06, 23:25

În conformitate cu acest subiect: https://www.econologie.com/forums/de-qui-se- ... t1285.html

Ministerul Transporturilor are în vedere organizarea „24 de ore din Le Mans pentru mașini curate” AP pe 03/10/2006 16:58

Pentru a permite „clicul” care va trezi la șoferi reflexul de a cumpăra vehicule „curate”, Ministerul Transporturilor intenționează să creeze până în 2008 „24 de ore din Le Mans mașini curate”.

„Proiectul urmează să organizeze, pe circuitul de la Le Mans cu o săptămână înainte de 24 de ore,„ 24 de ore de la Le Mans mașini curate ”, explică ministerul într-un comunicat publicat marți.

Evenimentul va include un „sat / expozant” care prezintă cele mai noi modele, cele mai noi tehnologii cu forums timp de 24 de ore, precum și „mai multe curse la rând (de două sau trei ore fiecare)” timp de 24 de ore. Aceste curse ar pune în mișcare mașinile electrice hibride care funcționează cu hidrogen, GNC (gaz natural pentru vehicule) sau biocombustibili.

Cei mai mari piloți și cele mai mari personalități (politice, culturale, sportive) vor fi chemați să participe la această cursă.

Potrivit Ministerului Transporturilor, unul dintre punctele culminante ale evenimentului ar fi startul cursei de mașini electrice, „într-o tăcere impresionantă”.

Pentru minister, miza acestui proiect este de a crea „un eveniment care, dacă nu luăm inițiativa, va avea toate șansele să fie creat în altă parte a lumii”, ca în Indianapolis (Statele Unite) , și o „mare întâlnire care va deveni regulată, dar pe care Franța controlează organizația, spre deosebire de evenimente (Jocurile Olimpice, Cupa Mondială) la care trebuie să se aplice”.
Dernière édition alin Christophe 31 / 08 / 08, 22: 55, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 25/10/06, 14:36

Deci ce?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 26/10/06, 11:08

Este complet prost!
O mașină curată (dacă se consideră că poate fi posibil) nu este compatibilă cu logica concurenței.

Este cursa pentru putere (valabilă pentru orice mașină) care duce la supra-consum și poluare. Primul lucru este să urmărim după reducerea puterii, deoarece aceasta este adevărata întrebare. Deci o cursă ... sincer ... trebuie să oprească demagogia!

Pe de altă parte, având în vedere clasificarea viitoare a minimului de CO2 / km, sunt în căutarea unui voluntar cu viței mari pentru a începe cu mine în echipa de mașini cu pedale. O să le putrezim pe toate !!!! : Mrgreen:

Sper, Lumberjack, să fi răspuns la întrebarea ta.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 26/10/06, 11:34

Rulian a scris:Pe de altă parte, având în vedere clasificarea viitoare a minimului de CO2 / km, sunt în căutarea unui voluntar cu viței mari pentru a începe cu mine în echipa de mașini cu pedale. O să le putrezim pe toate !!!! : Mrgreen:


+1 dar pentru a ne îmbunătăți performanțele, cred că un mic motor biogaz-hvb nu ar strica ... dar pun pariu că ultimele 2 nu au fost incluse în lista combustibililor curați (este adevărat că gazul este foarte curat în comparație cu CO2 ... fără comentarii) ... Evident este necesar să vă mulțumim centraliștilor sau centraliștilor ... ambele sunt valabile ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 26/10/06, 16:17

Rulian a scris:[...] O mașină curată (dacă se consideră că ar putea fi posibil) nu este compatibilă cu logica concurenței. [...]
Pe tonul acestui comunicat de presă, chiar dacă găsim cuvântul „cursă” de 3 ori și odată „pilot”, pentru mine, accentul nu se pune pe partea „performanței” (în sensul vitezei), ci mai degrabă asupra evenimentului și confruntării tehnicilor.
În ceea ce privește concurența, nu sunt de acord cu dvs.: o competiție tehnologică poate fi foarte bine compatibilă cu noțiunea de „mașină curată”.

În plus, putem foarte bine, în timpul unei competiții în care se ține cont și de viteză, să oferim o alocare de energie cu care concurenții să facă ceea ce vor (cred că apropo, dar este Off-Topic , că asta ar trebui să fie F1: un laborator de eficiență energetică).

Amândoi aveți o imagine prea îngustă asupra subiectului, IMHO ... : Mrgreen:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 26/10/06, 18:55

Prea îngust se spune repede ... Aș prefera să spun o „vedere pe care nu o împărtășești”. E mai bine : Cheesy:

Oricum, obișnuiții de la forum știți părerea mea despre „mașina curată” ... dacă rămâneți la ea vă pot găsi firul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 26/10/06, 19:14

Nu. Încă spun prea îngust ... :|

Îți cunosc punctul de vedere cu privire la „mașina curată” (tu notezi ghilimelele?) Și sunt de acord cu fondul, pe care nu îl pun aici.

Dar, în acest caz, tu și Christophe mergeți, pe baza acestui comunicat de presă, într-o direcție foarte specială, fără a aborda chiar și diferite aspecte ale ceea ce poate fi ...
Mi se pare o rușine, deoarece ne privește pe toți de un schimb de idei care poate fi interesant, în timp ce dacă urmăm calea voastră îngustă, nu avem nimic de spus.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
kmala
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 03/10/06, 20:50
Locul de amplasare: gironde




de kmala » 26/10/06, 19:56

dacă c pentru a face ca șoferii să dorească să-l cumpere, c nu este necesar.
O mulțime de oameni așteaptă să poată cumpăra o mașină electrică, dar nu este disponibilă pentru vânzare, nu mai există producție.

Am luat o galerie pentru a o găsi pe a mea

acum doi ani nu era prea scump 1800E HT, dar a crescut odată cu prețul țițeiului
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 26/10/06, 20:21

Sunt de acord cu tine Lumberjack, (nu tastând :? ), de îndată ce există ceva puțin oficial (păcatul original) trebuie să vedeți întotdeauna ce este greșit, ce nu este perfect, imaginea bună pe care o va oferi etc.

Și consider principiul bun chiar dacă sunt în continuare de acord cu Rulian cu privire la faptul că totuși ne va da impresia că o mașină este curată.
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 27/10/06, 14:18

Da, nu, vă rog să specificați ... problema mea nu este că este oficială. Dacă o inițiativă este bună, este binevenită, trebuie să fi venit de la organisme oficiale sau de la mulți politicieni ale căror opinii nu le împărtășesc.

Problema mea este tema „mașină curată” și chiar mai gravă tema „ecologie și curse cu motor”. O altă modalitate excelentă de a distra vise dulci pentru mulțimea de gogos care nu vor să nu creadă în ele așa cum un copil crede în Moș Crăciun.

Dar este adevărat că suntem cam grăbiți cu Christophe ... obțineți un punct Lumberjack, cu scuzele mele.
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 245