Asociere de auto-ajutor

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
leonotis224
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 15/02/10, 22:07
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1

Asociere de auto-ajutor




de leonotis224 » 16/02/10, 11:04

Bonjour à tous,

Am vorbit mult cu o mulțime de oameni interesați de energiile regenerabile, cu fermieri ecologici, etc ...

Ceva m-a frapat cu adevărat: este contrastul foarte puternic care există între, pe de o parte, masa tehnologiilor ușor de implementat cu nu prea multe mijloace și know-how-ul care nu este prea greu de dobândit, cu condiția să fie .. că există condițiile necesare ... și pe de altă parte vidul care există la nivelul autoconstrucției sistemelor de energie regenerabilă, fie că sunt cuptoare solare, colectoare solare termice, motoare stirling , turbine eoliene, etc ...

Există o mulțime de meserii, know-how ... dar și o mulțime de discuții teoretice care nu completează suficientă practică și, de asemenea, o mulțime de know-how pe care toată lumea le-ar putea învăța și care ar putea fi împărtășite.

Am vorbit mult cu oameni competenți, le-am luat datele de contact, apoi când le trimit un e-mail nu am avut niciodată un răspuns ... mi s-a întâmplat de mai multe ori ... individualismul este contraproductiv în timp ce există o nevoie urgentă de a pune în comun know-how-ul ... de aceea m-am înscris la acest lucru forum... Știu că este o structură colectivă bogată în experiențe ... că există o asociație ...

Nu mă enervează rău, dar apoi cu adevărat, că nu se întâmplă nimic la nivelul autoconstrucției, în timp ce există cu adevărat probleme majore, dar apoi cu adevărat majore!

Ne aflăm în Franța, din păcate, și când discutăm această idee în Franța și, în plus, cu ecologiștii, ni se spune „turbinele eoliene de casă fac prea mult zgomot, nu este suficient de eficient, nu este niciodată la locul potrivit etc ... ".

Când discutăm despre climă și alternative, soluțiile vin întotdeauna de la autoritățile publice, vin întotdeauna din tehnologii noi, sau tehnologii „optimizate”, vin întotdeauna de la elite, ingineri, „profesioniști” ... și de fapt din capitalism , în termeni mai clari !!!

Eu, asta mă enervează cu adevărat, dar apoi cu adevărat, această pasivitate, această atitudine de așteptare a multor cetățeni care au lucruri ușoare la îndemână, instrumente, dar care așteaptă totul ... și în acest timp se pierd în discuții teoretice despre energii și climă, pe capricii („nu, soluția este hidrogen”, „soluția este să nu mai mâncăm carne”, „soluția este rotorul paramagnetic al Trucmuche” ...), pe lucruri care sunt doar parțiale și insuficiente, sau pe prostii care nu au realitate.

Minunat, pentru că în acest timp rahatul continuă să crească, brevetele continuă să blocheze totul, iar marii prădători și finanțatori și-au dat seama că este necesar să se schimbe direcția vântului pentru a salva mobilierul și a dobândi altele noi.

Soluția este să combinați toate tehnicile disponibile simple și ușor de implementat, să o faceți în mod colectiv, să puneți întrebările corecte și să vă supărați politic, precum și cu burghiul și șurubelnița!

Ceea ce este esențial nu este să știți dacă o astfel de subvenție va fi suficientă pentru una sau alta gnagna, ci să dezvoltați:
- know-how ușor, open source, accesibil tuturor, partajat în mod colectiv
- un sistem de protest care are un discurs politic coerent și care cere ca energia să fie în primul rând în mâinile cetățenilor, fie prin auto-construcție, fie prin structuri energetice colective care nu depind de altceva decât cetățeni și care se autogestionează
- autonomia energetică a cetățenilor și tot ceea ce o permite
- o asociație sau o structură care caută să apere și să dezvolte autoconstrucția pe cât posibil, prin înființarea de ateliere în care instrumentele sunt împărtășite și unde oamenii vin să treacă împreună și să își împărtășească cunoștințele

Nu sunt împotriva meșterilor sau întreprinderilor mici care doresc să trăiască din ambarcațiunile lor prin construirea de sisteme de energie regenerabilă. Cu condiția ca acestea să fie coerente cel puțin social și ecologic. Dar lăsarea lor de monopolul construcțiilor este cu adevărat periculoasă și știm unde duce, întotdeauna la același lucru, mereu la același rahat.

Vor exista întotdeauna oameni care își vor cumpăra sistemele ... vor exista și oameni care vor avea plăcerea de a le face singuri ... dacă îmi vine, pentru distracție, chiar dacă este foarte dificil să să faci o turbină eoliană mare cu rulmenți cu bile în stejar și buș, cu minimum de metal, cu atât mai bine nu?

Pentru că am obținut un pic de ciudățenie pentru repararea bicicletelor (dar nu am atât de multe cunoștințe, nu), acum sunt îngrijorat de mulți reparatori și agenți de vânzări ... care nu se luptă pentru mecanici de calitate, uitându-se la tine vânzând rahat și noi ... dacă ar fi să facă același lucru ca supermarketurile, nu merita să ai un magazin ... pe scurt!

Ei bine, unde mă duc cu discursul meu ... ei bine, cred că trebuie să creăm o asociație care luptă pentru toate acestea sau că o asociație existentă își dă această luptă, pentru a lansa un apel național „auto-construcție a „alternative există urgență”, sau așa ceva !!!
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 16/02/10, 11:14

Bravo,

+1 :-)

„Brevetele continuă să blocheze totul”,


Trebuie să ne scriem ideile, să le publicăm, pe cât posibil:

idee publicată = idee nepatentabilă!

Și nu este nevoie de un avocat pentru asta ...
0 x
Un bientôt!
yoananda
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 60
Înregistrare: 30/10/09, 15:32




de yoananda » 16/02/10, 14:01

+1

Îți împărtășesc în totalitate punctul de vedere, chiar dacă am făcut pași mai puțin activi.
Din păcate, în alte domenii, am aceleași ecouri: în Franța ne grăbim. Suntem „înghețați”. Și dintr-o dată, creierele fug, talentele merg în altă parte, unde pot înflori.

Acestea fiind spuse, nu este inevitabil.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 16/02/10, 14:07

leonotis224, acest lucru ar trebui să vă intereseze:

https://www.econologie.com/forums/associatio ... t8916.html

extras:

Imagine
(hei da suntem noi)

Creația tocmai a avut loc; Toată bunăvoința este binevenită!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 16/02/10, 18:40

Bine ați venit leonotis224

Ca parte a asociației Econology de mai sus, sper că vom putea trece rapid în betonul unei asamblări eficiente și accesibile, am putea, de exemplu, să facem un plan standard pentru un panou solar termic.

Am putea discuta despre „cel mai bun” ansamblu cu ajutorul experienței celor care l-au făcut deja., Oferiți sfaturi tehnice și economice pentru a facilita sarcina începătorilor.

În cele din urmă, un document rezumat detaliat, clar și accesibil tuturor, facilitează calcularea a ceea ce se poate aștepta pentru ce utilizare și preț.

Făcând o sinteză a diferitelor postări, vom avea deja o bază bună. Putem face acest lucru pentru solare termice, turbine eoliene etc.

Asociația Econology este acolo pentru asta, începe și recrutează bunăvoința :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
leonotis224
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 15/02/10, 22:07
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de leonotis224 » 17/02/10, 14:07

Toate acestea mă motivează și chiar mă bucură !!

Sunt de acord cu acest mod de a concepe know-how-ul energetic și împărtășirea acestuia.

Cunosc niște oameni foarte pricepuți, va trebui să-i motivez ...!

Ei bine, voi vedea să mă alătur și să văd toate astea ...

Lovi cu piciorul în fund!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 292