De aici este deja frigul!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

De aici este deja frigul!




de Grelinette » 11/10/13, 14:33

Vara se chinuise deja să ajungă, iar în această dimineață 3 grade pe termometrul din grădină: o picătură de aproape 10 ° în câteva zile ... și în țara dulce Provence! Prin urmare, elimin praful de subiectul tradițional al radiatoare (care probabil a fost deja discutat în acest loc).

Pentru a depăși frigul ambiant al casei noastre (foarte slab izolat) mi s-a oferit un radiator pentru baie de ulei, explicându-mi că în cele din urmă este ceea ce este cel mai eficient ... și presto, întreb părerea lui gougueule.

Am găsit o discuție interesantă care stabilește recordul în această junglă de sloganuri de la comercianții de confort care încep să-și prezinte noile produse inovatoare și revoluționare de încălzire.

Iată câteva piese selectate ale dezbaterii:

Radiatoare
Un pic de tehnică pentru a evita discutarea performanțelor care se bazează pe o calitate comercială care nu înseamnă nimic. Acestea sunt cele care se găsesc pe broșurile publicitare menite să abuzeze de credulitatea oamenilor.
Toate încălzitoarele electrice care funcționează cu efect Joule funcționează foarte bine. Toate sunt aprobate pentru o utilizare sigură.

Cum funcționează un radiator? Este un simplu memento! !
Într-o anumită perioadă a anului, dacă este necesar să se disipeze 2 kW-h pentru a menține un aer ambiant de 21 ° C într-o cameră, toți radiatoarele sau alte dispozitive electrice vor face trucul cu condiția să disipeze 2 kW-h .
Este posibil să utilizați un convector low-end și alte radiatoare de ulei, ceramice, acumulatoare, blocuri din fontă, fluide de transfer de căldură, conducte de căldură (heatpipe în engleză)
Același rezultat se va obține cu fiare de călcat, plăci de copt, prăjitoare de pâine, cu condiția să disipeze 2 kW-h.
În electricitate, când 2 kW-h este disipat, contorul consumă 2 kW-h.

Când vine vorba de performanța încălzirii, nu are rost să folosiți radiatoare de ultimă generație.
Toate radiatoarele transmit căldură în conformitate cu trei fenomene principale. Radiații termice, convecție naturală și convecție forțată atunci când există ventilație.
Acumularea care este vândută pe anumite radiatoare este de fapt interesantă doar pentru a exploata naivitatea oamenilor.

Acesta fiind cazul, radiatoarele care au o masă termică mare au deseori suprafețe mari de schimb de căldură izotermă și funcționează la temperaturi mai scăzute. Ele sunt, de asemenea, adesea mai estetice. Dar insist insistent, radiatoarele furnizează doar energia pe care o consumă. Niciun producător nu îl afișează în reclame. Ei sugerează prin explicații pseudo-științifice că performanța este mai bună, dar este falsă. Este doar pentru a păcăli oamenii.
Concluzie:
Dacă doriți doar să vă încălziți casa, puteți utiliza convectoare aprobate NF. Vă va costa în jur de 40 de euro pentru un radiator de 2000 wați h
Dacă vrei să fii smuls, poți folosi un high end. Vă va costa în jur de 1500 de euro pentru 2000 de wați h. De 40 de ori mai mult, o paie! ! !

Dacă doriți să cunoașteți realitatea acumulării, aici sunt explicații: Căldura specifică a ceramicii, fluidelor și metalelor utilizate variază aproximativ între 1 și 2 calorii pentru a crește cu 1 ° C un gram de materie.
Pentru a ridica un radiator de 30 kg (20 gr) cu 20 ° C, este nevoie de maximum 000 de calorii, adică 600 kcal. Știind că un kW h = 000 kcal, radiatorul poate stoca în jur de 600 kW sau 860 wați. Când conectați un radiator de 0.7 kg, consumând 700 kWh, acesta se va restabili în prima oră 20 - 2 = 2000 watt-h și nu 700 watt. Când deconectați același radiator, acesta va risipi ceea ce a adunat, adică cei 1300 de wați. Putem vedea cu ușurință într-un mod științific că echilibrul termic este echivalent cu un simplu convector.


..băile de ulei sunt convectoare la temperatură scăzută, deci doar un pic de confort. În caz contrar, 2kw este 2kw ... Un radiant este interesant doar CONDIȚIA de a fi așezat în față, deci, în practică, există doar unul în fața canapelei din fața televizorului ... Prin urmare, nu este cu că ne reducem factura alegând radiant. ...
Ceea ce este cu adevărat eficient în limitarea efectului de perete rece este pur și simplu alegerea stratului de perete ... Un strat de lemn este fierbinte, un strat de tencuială (chiar și var) este rece ...


Discuția completă este aici: http://forums.futura-sciences.com/habitat-bioclimatique-isolation-chauffage/347819-radiateur-a-bain-dhuile-interessant.html
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 11/10/13, 15:06

Am adăugat o mică întrebare:

Pentru a încălzi o cameră dintr-o casă, când soarele strălucește (ca astăzi), este mai eficient ca soarele să încălzească camera printr-o fereastră mare sau fereastră orientată spre sud sau că încălzește aerul printr-un panou solar negru mare și că acest aer cald este ventilat în cameră?

De exemplu, obloanele termice - care conțin o bobină în care aerul propulsat în cameră este încălzit ... În plus, obturatorul poate fi orientat cât mai bine posibil spre soare ...
„Obturatorul de încălzire”, hei, nu este o idee bună pentru un brevet? Buna, inpi ... Imagine
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 11/10/13, 15:26

Je te résume (d'après le bouquin d'Oliva), sous nos climats :

- O fereastră (chiar și supraevaluată) izolează mult mai puțin bine decât un perete izolat corespunzător. Când obloanele sunt închise este mai bine, dar totuși nu la nivelul unui zid bun.

- Dar o fereastră spre sud (chiar și geam termopan ieftin atâta timp cât îmbinările nu sunt înșurubate) aduce mai multă căldură de la soare decât pierde, deci are un sold pozitiv (atâta timp cât obloanele sunt deschise Când soarele strălucește).

- Un panou solar plătește mai puțin decât o fereastră din aceeași zonă orientată în același mod atunci când soarele strălucește (deoarece există mai multe pierderi), dar panoul solar nu are pierderi atunci când soarele nu strălucește și poate fi orientat optim.

În caz contrar, reinventați un fel de perete de canalizare ...

Atâta timp cât puneți panouri, le-ați putea orienta corect (orientate spre sud pe acoperiș și la o pantă de 70 °) și, în plus, deschideți obloanele ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 11/10/13, 15:30

Evident, 2KW de 230V fac 2KW de căldură.

Că un convector de bază face asta imediat

Dar un încălzitor de stocare își distribuie căldura stocată pe o perioadă mai lungă, odată oprită.

Dobândă cu un abonament „off-peak” sau alt tip, atunci când contorul KW este la cel mai mic preț.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 11/10/13, 15:44

gegyx a scris:Dobândă cu un abonament „off-peak” sau alt tip, atunci când contorul KW este la cel mai mic preț.
Pentru asta, aveți nevoie de o masă (foarte) mare.
Câteva sute de kilograme să rămână cald între 7 a.m. și 11 a.m.

Radiatoarele pentru baie de ulei cu o greutate de aproximativ zece kg pot fi stocate doar câteva zeci de minute ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 11/10/13, 15:53

gegyx a scris:Dobândă cu un abonament „off-peak” sau alt tip, atunci când contorul KW este la cel mai mic preț.

Interesul abonamentului „off-peak” este foarte relativ, deoarece atunci când este frig, este frig, fie dimineața, acolo la prânz sau seara!
Avem un preț de vârf, care variază de la 23:7 la XNUMX:XNUMX, dar în perioadele de frig extrem este dificil să încălziți doar noaptea să aveți temperatura camerei corectă toată ziua prin restabilirea căldurii acumulate în calorifere.

Revenim din nou și din nou la soluția de bun simț a unei bune izolații, dar sunt cu siguranță în cazul unei mari majorități:

- sau un chiriaș (în cazul meu) în spații de cazare slab izolate, deci nu este posibilă investiția
- sau proprietar cu o investiție inaccesibilă pentru a-și izola casa

... de aici căutarea unei încălziri economice și eficiente.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/10/13, 19:13

avantajul panoului solar de pe fereastră este că circuitul de apă al panoului se rotește doar atunci când aduce căldură ... niciodată pierderi

fereastra aduce căldură, dar când o scoate, nu poate fi blocată complet ... chiar și cu obloane închise pierde mai mult decât un perete

Încălzire electrică? nici un miracol ... acumulare mare într-o grămadă de cărămizi? pentru a profita de diferența de tarif zi-noapte? sunt mai ales cei care vând calorifere miracole supraevaluate fără nicio rentabilitate

pompa de caldura? există o modalitate de a face lucrurile bine cu o pompă de căldură apă-apă ... dar nimic posibil de închiriat cu echipamentul actual

incalzirea lemnului? Am soluția mea, chiar și fără un coș de fum: sistem de recuperare a căldurii cu răcire completă a fumului, permițând fumului să iasă prin orice țevi de plastic, doar dezavantaj: electricitate esențială ... dar destul de complicată și nu încă de vânzare

soluție pentru a nu uita: aragaz simplu cu lemne ... cu mult timp în urmă erau țevi de fum în toate spațiile de cazare, dar vai, s-a terminat! Am văzut locuințe aduse la standard pentru închiriere, cu toate conductele de fum suprimate lamentabil! chiriaș condamnat la încălzire electrică

excesul standardului de siguranță pe conductele de fum are efectul opus: sunt eliminate pentru a nu risca ... vechea conductă de fum care a funcționat timp de un secol este îndepărtată pentru a nu plăti prețul '' puneți o carcasă din oțel inoxidabil
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 13/10/13, 08:02

incalzirea lemnului? Am soluția mea, chiar și fără un coș de fum: sistem de recuperare a căldurii cu răcire completă a fumului, permițând fumului să iasă prin orice țevi de plastic, doar dezavantaj: electricitate esențială ... dar destul de complicată și nu încă de vânzare

Da, chatelot, și această idee îmi trece prin cap de mult timp, mă mir că producătorii nu s-au gândit la asta.
Le fait de rejeter la moindre calorie à la cheminée me désole.
După părerea mea, aveți nevoie de un bun schimbător de aer / aer, de autocurățare, de un aspirator „cu gaz” și de un bypass în caz de problemă.
După părerea mea, nu este atât de complicat de făcut. (Pentru un industrial) :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 426