Colissimo de la poste, un dezastru?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine

Colissimo de la poste, un dezastru?




de manet42 » 26/03/11, 14:09

bonjour,
Sunt nervos...
Pe 27 februarie, o companie mi-a trimis Colissimo, urmată de o piesă pentru încălzirea mea.
Promisie post: livrare în două zile.
Fără știri, avertizez expeditorul pe 8 martie, cercetare .. pachetul se află în centrul de sortare din 2 martie.
Fără știri pe data de 11, reclamație către expeditorul care a contactat oficiul poștal ... Ar exista o eroare de adresă, pachetul este în așteptare, serviciile nu știu ce va deveni.
Pe 14 martie, noi proceduri și, în cele din urmă, cererea de destocare de către companie.
Pe 22 martie, s-au complicat procedurile comune (telefon, e-mail, internet, nouă cerere de autorizare). Coletul este presupus „îngrijit de oficiul poștal și pe drum” ... De fapt, am reușit să știu că se află încă la centrul de sortare, că un dosar este deschis. Între 3 săptămâni și o lună de procesat și pachetul returnat expeditorului!
Deci, livrarea mi-a fost posibilă la sfârșitul lunii aprilie ..... Toate acestea pentru o eroare la a treia cifră a codului poștal.
Pachetul ar fi putut fi returnat de la început, dar este prea ușor pentru postare ...
Din fericire, compania îmi trimite o nouă parte în împrumut. Mulțumesc Rotex.
Concluzii:
Colissimo, un serviciu scump de evitat.
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 26/03/11, 14:19

Folosirea kiala și a altora este uneori mai bună, mai ales dacă sunteți plecat când trece mesajul !!

Lucrătorii poștali disprețuiți nu se obosesc niciodată să corecteze codul poștal !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 26/03/11, 14:32

Colissimo, un serviciu scump de evitat


Este adevărat ... :|

Acum, dacă aveți transportatori mai ieftini, sunt cu toții urechi.

Nu primiți coletul. Cu numărul de urmărire știți (uneori) unde se află coletul.
Îți suni agentul de vânzări și depinde de el să se descurce ...
Repede, dacă este urgent ...
El își poate reînnoi trimiterea, pentru a-și onora contractul.
Ce a făcut târziu.
Managerul dvs. este mai întâi agentul dvs. de vânzări care a comis o greșeală de adresă. Și depinde de el să aleagă un transportator potrivit, care să îi satisfacă clienții.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 26/03/11, 15:00

Am primit deja zeci și zeci de colete „Colissimo” livrate și rareori am o problemă cu ele, în orice caz nimic care nu poate fi rezolvat mergând la poștă.
Se întâmplă o eroare, nu pentru o problemă trebuie să judecăm întregul serviciu.

De exemplu, am avut mai multe probleme cu serviciile de curierat „private” ale căror furnizori, de exemplu, nu-mi pot găsi adresa de fiecare dată, trebuind să călătoresc 1 ore pentru a ajunge la depozitul lor pentru a-mi colecta coletul.
Pe scurt, așteptarea unui serviciu ireproșabil de la o companie care procesează zilnic zeci de mii de articole este un pic un abuz.
Nu ai văzut niciodată o greșeală?
Doar cei care nu fac nimic nu fac prostii ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/03/11, 16:02

1) Nu confundați „Colissimo” și „Chronopost”. Colissimo este un pachet de marketing mai modern pentru „pachetul poștal”.

2) Am avut la fel de multe probleme cu curierii privați: parte livrată unui omonim în ciuda unei adrese exacte (curierul a consultat directorul, numit „celălalt”, care nu a spus nimic și a primit coletul fără să pună întrebări ...); cutie goală (secretara mea a avut nenorocirea de a semna fără să deschidă pachetul care fusese reîncărcat; PDA dispăruse; nicio contestație nu a avut succes!)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 26/03/11, 16:25

Colissimo, un serviciu scump de evitat.


Acesta este un rahat uriaș pentru că ați avut o problemă (cu un operator privat s-ar putea să vă fi pierdut camera pentru totdeauna ...)

Așa că zic: prostii! (dacă nu, vă rugăm să ne spuneți ce face concurența pentru pachetele mici: pur și simplu NU ESTE NIMIC pe piață!)

Ca „proprietari” ai unui magazin cibernetic ( https://www.econologie.com/shop/ ) suntem de cealaltă parte a „oglinzii”: am trimis mii de Colissimo în 4 ani!

Se pare că a existat o degradare a serviciului colissimo de la 1 ianuarie 2011, din câte am înțeles postarea SUBCONTRACTĂRĂ unele dintre livrările sale finale și există bandiți! (coletul indicat livrat în timp ce nu a fost primit niciodată sau card de apel).

Există probleme recurente în 92 și 06, în special în 06!

Acum suntem departe de problema de 1%, cu alte cuvinte aveți mai multe șanse de 99% să nu aveți o problemă cu pachetul dvs.

Niciun concurent nu are un raport calitate / preț mai bun decât Colissimo pe coletele mai mici de 20 kg (adică cred că peste 80% din coletele aflate în tranzit în Franța)!

La Poste seamănă puțin cu energia nucleară: când funcționează, funcționează bine ... când glumește, ei bine este umed ...

Serviciul de litigii este totuși deschis și prietenos (dar din ce în ce mai puțin, privatizarea obligă) cu condiția de a fi răbdător și de a insista suficient ...

Da, țipăm la serviciul public, dar privatizarea serviciului public este foarte adesea sinonimă cu o scădere a calității serviciului în același timp cu o creștere a prețurilor ... cqfd!

Pentru Manet42: dacă ați făcut o greșeală în adresa scuze, dar este pentru mărul dvs. Depinde dacă întâlnești sau nu un agent conștiincios care va depune efortul sau nu să caute o adresă ... Nu știu metoda, dar de mai multe ori postarea a corectat cu succes o adresă incorectă (dacă eroarea nu este Păcat) .

ps: Did67, colissimo nu este marketing, este pachetul de bază urmat în Franța. Există pachetul colissimo de lipit pe cutie și ambalajul din carton colissimo furnizat (evident mai scump decât pachetul). Din 2010 au urmat și Letter Max, interesant pentru obiecte mici, ușoare și plate.

repetări: în afară de camera de încălzire nu văd legătura acestui subiect cu econologia ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/03/11, 17:04

Christophe a scris:
ps: Did67, colissimo nu este marketing, este pachetul de bază urmat în Franța. ...


Ne-am înțeles greșit, eram stângaci. Am vrut să spun același lucru, este un „brand” „mai sexy” să dai un nume comercial vechiului „pachet de poștă”.

Mă alătur și dvs. cu privire la degradarea serviciului La Poste: trimitem o mulțime de corespondență, la locul de muncă. Rata de returnare explodează, cu mențiunea ușoară „casetă neidentificată”. Uneori, pentru că ați tastat 15c în capul străzii în loc de 15a, a revenit! Ca să nu mai vorbim de numărul tot mai mare de oameni care ne critică că nu am primit o astfel de scrisoare în timp ce se aflau în dosarul de expediere. Scrisori dispărute!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 26/03/11, 18:22

Critica mea este mai presus de toate:
O simplă eroare la codul poștal (** 7 ** în loc de ** 2 **) și 4 până la 5 săptămâni pentru returnarea expeditorului cu obligația de a deschide un fișier. Pentru mine, acest lucru este inacceptabil. Îmi pare rău.

Serviciul ar trebui să fie: adresa greșită, revenirea la expeditor.
Economisiți timp, hârtie și bani (fără agent).
În cele din urmă, trăiți pachetul normal vechi.

Link-ul ? Sunt în secțiunea „rant”

JC
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.
verde
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 10/10/10, 18:44




de verde » 26/03/11, 19:19

Aici (la munte) persoanelor private le este greu să vină, așa că pachetul rămâne în centru cu scuza de a nu livra: livrarea amânată de destinatar, până când vor avea pachete suficiente pentru a face expedierea profitabilă.
Nu a avut niciodată o problemă cu oficiul poștal, dacă acesta este livrat de către poștaș, acesta nu livrează neapărat la adresa indicată, dar de exemplu pe site-ul meu și, dacă nu sunt acolo, coboară la un vecin, chiar dacă nimic este stipulat.
Dacă este un privat (întotdeauna același aici) care livrează din centrul oficiului poștal până aici, el sună pentru a ști unde să livreze exact și la timp în +.
Limitați să nu țipe atunci când clientul nu poate primi pachetul :şoc:
La mine este oficiul poștal cel mai eficient om de livrare de departe.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 28/03/11, 09:16

+1 pentru colis de poștă .... Zeci de piese auto expediate și primite la mine de la începutul activităților mele cibernetice în 2005 ... TOTUL S-A ÎNTÂLNIT ...

Pentru un Colissimo nu trebuie să cumpărați cutia gata ... Îți împachetați obiectul, îl protejați și lipiți fișa pe care o completați în funcție de greutatea sa ... Basta se întâmplă ...
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 216