Demontarea paragonicului de evacuare PAM TOP80

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79122
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Demontarea paragonicului de evacuare PAM TOP80




de Christophe » 06/09/13, 14:11

Când am aterizat la ultimul zbor, am observat un zgomot de la evacuare. Nu am suferit nici un soc in timpul zborului...probabil din vina vibratiilor (mai putin de 40 de ore la motor oricum nu prea sunt). Nici în aer nu sa observat nimic...

Azi dimineata l-am deschis si rezultatul: primul absorbant mare rataceste complet in cartus (aluminiu)... Nu am gasit cum a fost fixat inainte si mi se pare destul de deformat (forma ovoida si strivit la capat). nici eu nu am vazut urma de lana absorbanta??? Ai ieșit naiba sau a fost acolo vreodată?

Se pare că nu există aproape niciun pot de relaxare (acustic vorbind) pe TOP80...

Cred că o să curăț această cameră care nu mai are niciun interes acustic și o să mai câștig câteva sute de grame!

Rămâne să găsesc metoda de a-l scoate din oală altfel va trebui să sudez aluminiu (nu e o problemă dar tot prefer să evit o piesă aero...)

Metoda de eliminare:

a) Scoatem cele 4 arcuri:

Imagine

Imagine

b) Scoatem cele 2 suruburi la nivelul silentblocurilor (surubul nu trece, silent block-ul se fixeaza singur pe cadru)

Imagine

Imagine

c) Interiorul vasului și primul absorbant „deformat”:

Imagine

d) încep ?? :D

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 06/09/13, 16:11

Ei bine, asta am crezut si vezi ca se poate demonta :D

cate ore are acest borcan? pentru că poate ar trebui să mă uit la al meu

Amortizorul se cumpara in role, eu l-am inlocuit pe cel de pe biplaza
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79122
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 06/09/13, 16:23

Mai puțin de 40 de ore și niciodată niciun șoc... cu excepția vibrațiilor...

Ei bine detașabil da, dar doar 1/2 încă...

Problema pe care o am este ca nu prea inteleg, e deformarea absorbantului (tabla perforata pe care o vedem in ultima poza)...logic ar fi trebuit sa fie rotunda si nu zdrobita asa! Nici deformat la capăt!

Deci nu pot explica absența vatei minerale de absorbție în jurul absorbantului... m-ar surprinde dacă ar fi putut părăsi în întregime tabăra... Cred că nu a existat...

In rest toata oala costa 480€...mwarf!!!

Nu, cred că voi scoate absorbantul care atârnă în cartuş și gata...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29




de wirbelwind262 » 06/09/13, 17:10

hi
Am căzut pe ea
et http://www.usppa.org/Resources/HomeImpr ... uffler.htm vizibil tabla perforata nu face fata bine conditiilor din amortizor... este feroasa?
în rest, văd doar o țeavă și un amortizor, nu există volum de declanșare.
http://www.footflyer.com/fix/motor/exha ... ncer1a.JPG pentru a face una mai ieftină : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79122
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 06/09/13, 17:21

legături grozave mulțumesc.

primul este vechiul model de oală top1.

pe cel nou mai exista un volum de relaxare deoarece cotul inainte de intrarea in cartus se lareste si exista un contracon in cartusul de aluminiu.
dar bineînțeles că mă așteptam la o băutură de relaxare mai flagrantă...

dar având în vedere puterea de 14.5 CP pe care o oferă acest 80cc, există neapărat o optimizare în relaxare...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29




de wirbelwind262 » 06/09/13, 17:34

14,5 CP cu o evacuare ca asta?! pe ce dieta?
edit: Tocmai am gasit 10Kw la 9800rpm, masina ta nu glumeste : Cheesy:
0 x
chevesne51
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 26/10/05, 19:19
x 1




de chevesne51 » 06/09/13, 20:52

Bonsoir,

Nu văd decât soluția de a tăia și găsi sau rula un manșon fixat cu nituri pentru viitor.
Înlocuiți tabla perforată sau metalul expandat cu lână de rocă în jurul acesteia.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79122
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 06/09/13, 20:53

Acolo l-ai gasit, da e puternic...si fiabil ca motor...de aici si pretul...2500 euro doar motorul...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79122
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 08/09/13, 19:47

Pai m-am gandit putin...(da mi se intampla...)

Cred că absorbantul a fost montat „blocat” în cartuș (deci nu poate fi reparat fără a deschide cartușul și a-l lipi din nou). Deformațiile sale radiale și longitudinale se datorează vibrațiilor și undelor de șoc ... că se deformează la fel de mult într-un zbor (mai puțin de), oricum mă provoacă puțin ... Nu mai explic de ce se deformează și după doar motor de 40 de ore?!?

Va fi dificil să scoți această piesă fără a tăia cartușul, așa că o să încerc să găsesc ceva care să o țină într-o poziție fixă...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 08/09/13, 22:27

Dacă refaceți miezul amortizorului dvs. în fier vechi, acesta se va coroda în același mod și va fi distrus rapid. Mergeți la fier vechi și veți găsi tablă de oțel inoxidabil cu găurire echivalentă (grilă hotă extractoare, aspirație, filtru etc.).

Orificiile nu trebuie sa fie prea mari (2 mm max?), altfel absorbantul va pulveriza/bara la viteza mare...si salut decibeli. Pentru a limita absorbția absorbantului, puteți pune și o rundă de plasă foarte fină din oțel inoxidabil (ochiuri de 0.5 mm de exemplu) atașată de tabla dvs. perforată și montați absorbantul „foarte strâns”.

Pentru lana de rocă, există mai multe calități. Nu am referințele :| ...dar cel care funcționează/rezistă cel mai bine este cel mai compact/greu de format.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 257