Depozitarea apei de ploaie: în cele din urmă o soluție accesibilă?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Depozitarea apei de ploaie: în cele din urmă o soluție accesibilă?




de Did67 » 12/08/12, 18:50

De mult timp, am fost gâdilat de ideea de a-mi păstra apa de ploaie.

Dar până atunci, pentru volume semnificative (cum ar fi 10 m3), prețurile erau difuze. Ca 2 de euro ...

Tocmai am descoperit ofertele de rezervoare flexibile din PVC la 600 http://www.la-citerne-verte.com/recuper ... .htmleuros pentru 10 m3:

Desigur, ocupă spațiu și este urât!

Am loc.

Și mă gândesc să îl integrez înconjurându-l cu o placare din lemn + deasupra unui cadru de lamele (tip carport) vegetat ... Vom vedea doar foc!

Și cu asta, voi putea face grădină fără scrupule (udarea cu apă potabilă m-a stresat puțin ...). Creșterea producției mele ar trebui să ramburseze cisterna ... Și chiar, în cele din urmă, poate instala o seră (în care udarea este obligatorie!).

Din fericire, grădina mea este mult în aval de casă. Prin urmare, voi putea poziționa cisterna la jumătatea drumului: suficient de scăzută pentru ca apa de ploaie să curgă în ea fără pompare; și suficient de mare în raport cu grădina pentru a spera să instaleze o picurare de presiune foarte mică (chiar dacă aceasta înseamnă exagerarea timpilor de conectare) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/08/12, 23:03

pvc flexibil nealimentar, deci cu ftalat ca plastifiant ...

acasă am mai puțin: un cerc în tablă de 1,2 m înălțime ca o piscină supraterană ... fundul de nisip și o prelată din polietilenă pentru seră pentru a servi drept căptușeală

fără tăiere și sudare, face doar pliuri pe peretele vertical

plasticul pentru seră fiind disponibil în lățime de 8m permite realizarea rezervoarelor mari

polietilena pentru seră are o calitate mult mai bună decât cea pentru prelata de însilozare care este prea biodegradabilă

acest rezervor este în aer liber ... apa este întotdeauna verde ... rezervorul a fost acolo de 20 de ani polietilena este încă bună în partea de jos ... începe să se destrame în partea de sus unde este descoperită când rezervorul nu este plin

prin realizarea unui acoperiș bine închis, polietilena nu va mai lua soarele și va dura chiar mai mult, iar apa va rămâne limpede în loc să fie întotdeauna verde
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 13/08/12, 00:43

Am citit pe site
Produsele noastre sunt certificate cu contact alimentar (aprobare IANESCO)

Și cu 100 € mai mult ai 15m3, ceea ce reduce și mai mult prețul pe m3
Personal am pus preferatele mele, nu se știe niciodată
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 13/08/12, 11:45

chatelot16 a scris:
acasă am mai puțin: un cerc în tablă de 1,2 m înălțime ca o piscină supraterană ... fundul de nisip și o prelată din polietilenă pentru seră pentru a servi drept căptușeală


M-am uitat la partea „silozului” din fier ondulat cu jante ... Nu mi s-a părut atât de ieftin!

După aceea, evident, în soluțiile de recuperare, pentru cei care au oportunități, este sigur, este chiar mai ieftin. Există, de asemenea, rezervoarele benzinăriilor care sunt demontate (unele sunt închise în fiecare zi), degazate ... Pentru cei care au ocazia ...

Într-adevăr, acolo, PVC-ul este indicat „mâncare”. Acestea fiind spuse, pentru a-mi uda grădina, urmele de ftalați pot fi absorbite / distruse de sol. Între sticla copiilor și o cisternă cu apă stropită ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 13/08/12, 12:33

silozurile din carton ondulat sunt prea scumpe! ondulația este inutilă: foaia plată de 0,8 mm se ridică singură fără nicio armare

Este ca la piscinele supraterane: trebuie să faceți un file de nisip de 20cm între sol și fundul foii, astfel încât plasticul care face hidroizolația să nu facă o hernie care trece pe sub foi

Adunasem dintr-un material de umplutură un capăt de bobină de tablă de 1,2 m lățime și 0,8 mm grosime, am făcut un rezervor de 3,5 m în diametru care stă singur ... asamblat pe un rând Șurub de 5 mm

și o piscină cu diametrul de 5 m cu un cerc rigid pentru a întări marginea, astfel încât să ne putem sprijini pe ea

De asemenea, am realizat un siloz de cereale de 2,5 m în diametru și 2,4 m înălțime care se ține foarte bine fără armare ... asamblat prin sudare cu acetilenă

fără a avea șansa să cadă pe o rolă de tablă este necesar să se asambleze prin șuruburi tablă zincată de dimensiuni curente

este, de asemenea, posibil să se realizeze un perete rotund de PAL cu niște lanțuri de fier pentru a rezista presiunii apei: este mai scump decât tablă, dar mai durabil
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 13/08/12, 13:25

O.K !

M-am străduit să găsesc un preț rezonabil, dar într-adevăr, se poate juca!

Pentru informații, fără publicitate: http://www.leboutte.be/catalogue_fr_Met ... nisee.html

57 euro pentru 3 mx 1,5 m în 1 mm

Cu 3 foi, ai un perimetru de aproape 9 m, o înălțime „utilă” de 1,25 m

Deci o rază de aproximativ 1,4 m.

Adică un volum de aproximativ 7,7 m3. Pentru 3 x 57 euro. Cu excepția șuruburilor, a plasticului ... și a lucra! Ei bine, o astfel de pastică mare, într-o singură bucată, nu ar trebui dată! Ai nevoie de cel puțin o lățime de aproape 6 metri.

Dar într-adevăr, este imbatabil!

Pentru a evita algele, o prelată neagră pe ea? (dacă vreau să picur, nu trebuie să blocați picurătoarele!)

Mulțumesc, probabil că voi schimba planurile!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 13/08/12, 13:53

o prelată neagră pentru o grămadă de siloz pe ea este soluția pentru a evita algele

cu o gaură în mijloc pentru a preveni acumularea apei de ploaie în prelată
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 13/08/12, 15:49

la marele dealer de feronerie și oțel din colț, plăcile zincate de 1,5 m x 3 m sunt la 40,2 euro fără taxă în 1 mm și 34,8 euro fără taxă în 0,8 mm

0,8 este destul de rigid: este grosimea caroseriei mașinii
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 278