Prezentarea forum, cadru „fișiere noi”

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne

Prezentarea forum, cadru „fișiere noi”




de coucou789456 » 28/05/10, 23:23

bună seara

nu este suficient loc în titlu pentru a scrie totul.

de ceva timp, un stindard vertical care anunță „fișiere noi” apare în stânga ferestrei forum. Desigur, acest banner nu este nou, dar tocmai am testat și cu Internet Explorer, rezultatul este același ca și cu Firefox.
atâta timp cât o persoană neînregistrată consultă subiectele, doar subiectele, nu celelalte secțiuni, nicio problemă, banner-ul vertical este în stânga și lasă complet liberă vizualizarea mesajelor, cel puțin primul, precum și ceea ce este în stânga -de mai sus.

unde se schimbă atunci când sunteți înregistrat și conectat la contul dvs.: acolo, bannerul este întotdeauna în același loc, dar partea vizibilă a subiectelor este încadrată complet în stânga și, prin urmare, o parte este ascunsă de acest lucru celebră bandă de cap.

computerul meu este în 1024x768, este posibil ca în 16/9 acest tip de problemă să nu existe, dar este un fapt, nu a făcut-o acum 2 zile și enervează destul de mult. Trebuie să mă deconectez înainte de a consulta forum, chiar și ultimul cadru de subiecte este parțial ascuns altfel !!!

jeff
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 29/05/10, 00:08

Aceeași configurație, dar nici o problemă cu Firefox sub Ubuntu 10.04.

Editați: pentru a răspunde la întrebarea de mai jos ...
Dernière édition alin highfly-dependent 29 / 05 / 10, 00: 43, editate 1 ori.
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 29/05/10, 00:18

re

aceasta este o problemă nouă, destul de recentă, nu voi mai spune decât 1 sau 2 zile, care apare doar atunci când vă conectați la cont; consultând subiectele fără a fi conectat, nu mai există probleme.

pacat ca nu iti pot face o captura de ecran.

când nu sunteți conectat, banner-ul se află în partea de sus și chiar sub reclama magazinului ecologic, care împinge cadrul subiectelor în dreapta.

ubuntu versiunea 10?

jeff
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

remarci cu privire la această problemă




de dedeleco » 29/05/10, 00:41

Această problemă, așa cum o înțeleg, apare pentru mine, dacă fereastra mea este prea îngustă, dar nu, dacă o extind spre stânga în 16: 9.
Acest banner vertical pentru fișiere noi, chiar și în 16/9, într-o fereastră parțială mai îngustă, nu știe unde să pună și, prin urmare, să rămână vizibil, este pus deasupra !!
Nu este gestionat de bara de defilare de jos care apare dacă fereastra este prea îngustă, pentru a lăsa banda albă la stânga, dar este impusă mai sus ca prioritate și numai!

Cauza este că marginile albe din dreapta și din stânga sunt eliminate atunci când fereastra devine îngustă înainte de a afișa bara de defilare inferioară (logică și practică), astfel încât acest banner stâng din partea de sus nu mai știe unde să pună și se impune. De mai sus !!
Cel mai bun ar fi ca această bandă verticală să se ascundă în spate în fundal și să treacă în față doar dacă este necesar, făcând clic pe ceea ce a rămas! Și faceți același lucru pentru benzile suprapuse într-o fereastră îngustă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 29/05/10, 00:59

Într-adevăr, am aceeași „problemă”, dar fără un impact real pentru mine, în măsura în care ecranul meu este în 1152x864.

identic pe IE8, Firefox 3.6.3, Google Chrome și ceva mai puțin vizibil la operă.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 29/05/10, 10:43

În primul rând, trebuie să salutăm gestionarea foarte bună a acestui lucru forum, sunt destul de mulți care ar putea lua exemplu.

Fiind în 16/10 SAR.

Profit de această ocazie pentru a sublinia câteva puncte:

De fiecare dată când doriți să plasați un „smiley” într-un text, acesta este poziționat sistematic la sfârșitul textului!

Aș găsi, de asemenea, eficient faptul că am putea pune „semne de carte” pe subiectele care ne interesează și pentru care suntem în general deosebit de bine informați, ar economisi mult timp.

(Știu, totuși, că acest lucru este mai ușor de spus decât de făcut și sunt conștient că nu toate versiunile de PhpBB permit acest lucru ...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79113
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Prezentarea forum, încadrați „fișiere noi &




de Christophe » 29/05/10, 10:57

Într-adevăr, am reactivat ieri această „funcție” pentru membri, observând că mulți membri nu au vizitat în mod regulat cealaltă parte a site-ului. Multumesc pentru feedback.

Am făcut deja un subiect despre această adăugire aici acum câteva luni: https://www.econologie.com/forums/nouveautes ... t9238.html

coucou789456 a scris:computerul meu este în 1024x768,


Nu sunt în 16/9 și testasem în această rezoluție pe FF, IE și GC, era limitată (în caz de suprapunere erau câțiva pixeli, deci nu enervant) ...cu excepția subiectelor (vechi) cu imagini MARI care măresc subiectul în cauză.

În plus, oamenii din 1024 au devenit destul de rare pe internet. Pkoi nu treci în 1280? Este încă mai plăcut.

Standardul este în prezent 1600 (sunt „încă” 1280).

În caz contrar, puteți utiliza și roata CRTL + pentru a micșora sau a mări dimensiunea fontului.

Obamot a scris:De fiecare dată când doriți să plasați un „smiley” într-un text, acesta este poziționat sistematic la sfârșitul textului!


Corect, acesta este un bug inexplicabil doar cu FF ... în IE funcționează normal ...

Pentru marcaje, vă puteți abona pentru a fi notificat prin e-mail pentru fiecare subiect în care ați postat cel puțin un mesaj, pentru aceasta, bifați caseta „Avertizați-mă când este postat un răspuns” fie:
a) în fiecare subiect care vă interesează
b) în profilul dvs. și va fi verificat automat

ps: deci dacă activez anunțul pentru membri după salut, îi va „rezolva” problema? Voiam doar să nu fiu prea intruziv ...

reprezentanți: un articol despre toate rezoluțiile computerului http://en.wikipedia.org/wiki/Display_resolution
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Prezentarea forum, încadrați „fișiere noi &




de Obamot » 29/05/10, 11:15

Vă mulțumim pentru răspunsuri.

Christophe a scris:Corect, acesta este un bug inexplicabil doar cu FF ... în IE funcționează normal ...

OK nu conteaza.

Christophe a scris:Pentru marcaje, vă puteți abona pentru a fi notificat prin e-mail pentru fiecare subiect în care ați postat cel puțin un mesaj, pentru aceasta, bifați caseta „Avertizați-mă când este postat un răspuns” fie:
a) în fiecare subiect care vă interesează
b) în profilul dvs. și va fi verificat automat

Ei bine, nu, utilizarea marcajului este deosebit de bună, deoarece vă permite să nu fiți asaltat de e-mailuri non-urgente!
Marcajele vă permit, de asemenea, să alegeți subiectele care ne interesează și să nu fim obligați să citim de către cineva care a postat și ale cărui cuvinte nu ne grăbim să le citim ... (sau altfel ar trebui A "ignora lista" dar pune o problemă socială / etică și împotriva căreia sunt împotrivă, este doar o poveste cu prioritate de lectură ...).

Christophe a scris:ps: deci dacă activez anunțul pentru membri după salut, îi va „rezolva” problema? Voiam doar să nu fiu prea intruziv ...

Vai! Naaaaan nu Googeule pubs, naaaaaan te rog! Nu aceea! : Mrgreen:
Dernière édition alin Obamot 29 / 05 / 10, 11: 23, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79113
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Prezentarea forum, încadrați „fișiere noi &




de Christophe » 29/05/10, 11:22

Obamot a scris:Vai! Naaaaan nu Googeule pubs, naaaaaan te rog! Nu aceea! : Mrgreen:


Nu, nu, nu-i așa!

Dacă am înțeles corect, este skycrapperul (banner vertical) al magazinului care apare în partea de jos a cadrului de știri din stânga. Deconectează-te pentru a o vedea ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 29/05/10, 11:24

PS: este, de asemenea, Firefox care atunci când puneți un text cu atribute (de exemplu „în italic”) ne întoarce sistematic la începutul paginii?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 240