Renault Twingo III: Propulsie și motor spate.

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 879
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173

Renault Twingo III: Propulsie și motor spate.




de Gildas » 14/02/14, 09:44

bonjour,

Aș dori să vă împărtășesc entuziasmul meu pentru viitorul Renault Twingo III, acesta poate declanșa pasiuni reamintind R8 Gordini și Simca Rallye. 8)
http://www.largus.fr/geneve/2014/nouvel ... 00371.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 14/02/14, 11:32

Ah, da...

poate fi foarte bine ...

O propulsie cu cea mai mare greutate pe roțile din spate ...

puteți totuși roti volanul pe un drum alunecos, în orice direcție doriți. : Mrgreen:

Punct pozitiv: alegerea unui bloc mic cu 3 cilindri: acest motor ar trebui să se dovedească economic și bine echilibrat.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 14/02/14, 11:41

Raaaaah! Capcana morții, de două ori mai periculoasă pentru că, după părerea ta, cine cumpără acest tip de vehicul? Dacă nu oameni care conduc puțin, deci cei mai puțin experimentați în gestionarea incidentelor. (cu tendință de frânare la rotire)

Și, deoarece vor fi mai puțin bine protejați, deoarece nu va mai exista motor în față ...

Am amintiri foarte proaste despre BMW 1600 din 1969 și despre prietenii mei, a fost și mai rău, au condus în gândaci sau în R8, chiar și în Simca 1000. Gărgărițele au spus că este prudent să pui o pungă de ciment în portbagajul din față.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 14/02/14, 12:06

Smart este, de asemenea, propulsie pentru motorul din spate ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 14/02/14, 12:34

Da, dar aproape nimeni nu conduce un inteligent!

Unul dintre marile avantaje ale Twingo 1 a fost roțile retrogradate în cele 4 viraje, ceea ce i-a conferit în mod natural o manevrabilitate excelentă, ca pe vechiul mini.

Soția mea a avut unul de 17 ani / 225000 km (încă se învârtea ca un ceas atunci când l-am vândut) era extraordinar de versatil. Aș fi curios să încerc să pun 4 adulți + bagaje și 2 chitare (în flightcase) în cel nou, să văd .....

Pe de altă parte, 1 a consumat mult pentru unul mic: 8 litri ușor!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 879
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 14/02/14, 16:33

Comentariile tale nu mă surprind.

Acesta este și motivul pentru care am pus subiectul în secțiunea Leisure and Passion ...

Cu toate acestea, manevrabilitatea acestui Twingo este îmbunătățită datorită componentelor electronice, nu este comparabilă cu mașinile din anii 60/70 ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 14/02/14, 16:58

Sperăm că da, dar ne-am săturat de costisitoare și complicate când o putem simplifica?

Această mașină este un obiect de marketing pur, nu un twingo!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 14/02/14, 18:42

chiar și fără electronice, este un pariu sigur că manipularea este destul de eficientă.
de 40 de ani, legăturile rutiere au făcut progrese. Cred că trebuie să ne ferim de reacțiile bazate pe concepte vechi de 40 de ani. oricum există teste utac și alte teste care vor arăta capacitățile acestei mașini.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 14/02/14, 18:43

Atâta timp cât vorbim de mașini, primul hibrid plug-in european vine în curând? Este la BM: https://www.econologie.com/forums/bmw-serie- ... 13080.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 14/02/14, 23:04

dirk pitt a scris:chiar și fără electronice, este un pariu sigur că manipularea este destul de eficientă.
de 40 de ani, legăturile rutiere au făcut progrese. Cred că trebuie să ne ferim de reacțiile bazate pe concepte vechi de 40 de ani. oricum există teste utac și alte teste care vor arăta capacitățile acestei mașini.


+1; Monoplazele de competiție sunt concepute pentru a oferi cea mai bună șosea posibilă ..... și practic toate au un motor „central spate”. Înainte de a spune că nu va rezista atunci când este în spate, va trebui să vedem cum au reușit să atingă echilibrul. Ceea ce contează este că nu este vicios, pe teren alunecos / accidentat / pe pante / frânare pe o curbă etc ... O mașină slab echilibrată pe care o leagănă ca o vacă sau pe care o întoarce ca un R8 este periculoasă față sau spate motor. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 279