tehnologii de propulsie

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Logan
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 62
Înregistrare: 25/03/03, 11:45




de Logan » 04/06/03, 13:25

Am citit în articolul S&V și am auzit în programul „climaction” că am avut (pentru a calcula profitabilitatea economică a motoarelor PAC) prețul în considerare doar un singur proces de producere a hidrogenului: reformarea (din benzină).

În ceea ce privește electroliza, jurnalistul precizează că această tehnică este exclusă din cauza eficienței sale reduse (economice) în comparație cu reformarea, raport care ar fi un factor de 2.
Mi se pare că atât combustibilul bingo, cât și gazul maro, pentru a numi câteva, fac mult mai bine decât îmbunătățirea acestui raport cu 2.
În plus, raționamentul lor s-a bazat pe producția centralizată (nucleară) de hidrogen prin electroliză și ce zici de producția descentralizată de către turbine eoliene mici ???

La fel ca mulți utilizatori de internet, cred că acest program a orientat în mod clar gândirea spectatorilor asupra monopolului și a soluțiilor pro-nucleare.
Mi se pare o adevărată rușine ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 04/06/03, 14:46

Bah ... kom Am precizat în știri: poate fi (sperăm) începutul unei serii lungi.

Evident, spectacolul nu a fost perfect din punct de vedere al economistului, dar are avantajul de a sensibiliza publicul larg, este primul Prime Time (din câte știu eu) care vorbește despre pb (cu excepția emisiunilor de pe ARTE / FR5 și corespondent special sau foarte târziu în noapte, a treia parte a serii).

Apoi Jean Marc Jancovic a explicat lucrurile destul de bine, mai mult, am schimbat deja câteva e-mailuri cu el. Din păcate, el rămâne convins că principiile chimiei termice și clasice nu pot fi depășite .... Este o rușine pentru el!

Cred că guvernele nu vor să piardă controlul energiei în niciun fel ... prin urmare, centralizarea chiar și cu hidrogen.

ps: Nu cred că combustibilul pentru bingo poate fi folosit într-o pompă de căldură ... pe de altă parte, mărturiile apei care se schimbă ulterior în timp sunt foarte interesante, dar nu am avut sfârșitul poveștii mi se pare !
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 273