Încercări, teste, parașute comparative

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Încercări, teste, parașute comparative




de Christophe » 02/07/12, 13:17

Comparația parașutelor de rezervă (nu foarte economică ca subiect, dar interesantă pentru neofiții de zbor liber) și completați acest subiect: https://www.econologie.com/forums/parapente- ... 11196.html a apărut în Parapente +

Comparația parașutelor cu parapanta sau paramotor

Citiți, de asemenea, această mărturie recentă a unui pilot belgian care a făcut o salvare care ar fi putut ... să se încheie foarte prost: http://www.parapentebelge.be/parapenteb ... 0anodin%20!

Ajutorul nu ne face invulnerabili!

În cursul de fond, marți, 29 mai 2012 cu Antoine (instructor de pasageri eolieni în Annecy) O zi puțin vântosă plecând de la Pasajul Montmin prin Margeria, Colombier, l'Acluzat. Cea mai mare parte a grupului a mers mai spre nord, spre Marele Arc, în timp ce noi suntem trei piloți în jurul cavității din dreapta pentru a ne alătura Marelui Arc. (plecare în jur de 2200m). Trecerea văii Albertville este cam zguduitoare. Ajuns în mijlocul văii la nivelul autostrăzii și, într-o fracțiune de secundă, aripa mea se aruncă spre dreapta, se închide și se răsucește imediat. Propulsat înainte, corpul meu se găsește orizontal; Sunt spânzurat în vaduri și într-o rotație de o viteză incredibilă. Liniile complet răsucite spre ascensoare mă împing capul înainte. La 45 de grade în fața mea, am doar o cârpă. Am reușit să lansez rezerva care se deschide foarte repede, dar ale cărei linii sunt înfășurate în jurul celor ale aripii care încă se rotește. Am timp să-mi iau microfonul și să spun de două ori: Marcel, ajută! Cobor ca o piatră. După un moment (foarte lung) și încă în rotație automată (deși încetinit de rezerva ușor deschisă), și fără să înțeleg cum, rezerva se eliberează foarte încet și se oglindește cu aripa mea. Încă cobor atât de repede. Complet înclinat înainte și incapabil să ajung la DS, apuc comenzile atârnate în fața mea și le înfășor rapid în jurul mâinilor. După o perioadă infinită de timp (fiind poziția mea în ham), reușesc să fac zece ture pe fiecare parte și pânza se întoarce spre mine. Thierry Moreau mă îndrumă și mă încurajează la radio. Salvarea preia și încep să cobor pe verticală. Lăsat cu 1900 m de vid sub mine, mai am cel mult 3 sau 400 în acest moment. Cobor la joncțiunea de pe autostradă fără să pot face nimic. Am de ales între râu (torent), două linii de plop de-a lungul pârâului, autostrada și toate rampele sale de acces și 3 iazuri distribuite de ambele părți ale pârâului . Tocmai am zburat peste câteva mii de hectare de pajiști și câmpuri cultivate și singurul loc în care nu este bine să aterizezi este sub picioarele mele. Vela mea se îndreaptă și mă împinge spre torent (Isère). La câteva zeci de metri deasupra solului, o nouă rafală de vânt spre plopi. În acest moment, văd linia de medie tensiune care blochează râul și pe care o traversez îngust înainte de a traversa din nou torentul la o înălțime de câteva zeci de metri. Briza care suflă pe coridorul râului mă readuce la linia electrică. Când vine vorba de atingere, șansa va dicta că, în ultimul moment, o mică vâlvă mă împinge spre o mică insulă de-a lungul râului pe care o voi lovi cu picioarele împreună și cu picioarele îndoite. Contactul violent la nivelul capului care mă va lăsa groggy pentru câteva secunde (ei bine, cred că pentru că ceilalți piloți vor fi găsit foarte mult timpul în care Thierry mă sună la radio, să mă întrebe dacă totul este bine). secunde (minute), pot răspunde la radio pentru a-i liniști pe toți. Sunt pe o insulă complet înconjurată de apă și este o pietricică pe care mi-a lovit-o capul. Salvarea mea, încă umflată, mă trage înapoi și (miracol) în axa gropii. Parapanta mea se află la mai puțin de trei metri de torent. Îl controlez. Thierry îmi anunță la radio că încearcă să aterizeze rapid pentru a se alătura mea. Un automobilist care m-a văzut coborând este deja acolo, dar nu se poate alătura mie din cauza apei care ne separă. Îl liniștesc. Serviciile de urgență au fost avertizate, dar în cele din urmă vor fi anulate. Thierry mi se alătură și apoi Guy ajunge (naveta). Îmi împachetez cât de bine pot și este într-un metru de apă (brațul mort care mă separă de țărm) pe care îl trec peste echipamentul meu. Când îmi măsoară șansa de a fi nevătămat, reacția sosește și mă prăbușesc puțin: gât strâns, mâini tremurând ... Este complet amețit că ne vom întoarce la Florimontane după ce i-am recuperat pe toți ceilalți piloți care au aterizat între timp. Două ore de somn pentru a încerca să recâștig un punct de sprijin și apoi o cină ușoară. A doua zi, plec la țară cu ceilalți. După o primă decorație eșuată la Montmin, mă întorc înapoi la dinții Lanffont împreună cu grupul. Înțeleg foarte repede că nu voi merge prea departe. Mi-am pierdut toate rulmenții, cea mai mică mișcare a aripii mele provoacă reacții de pilotaj disproporționate și sunt „agățat” constant de comenzile mele. Decid să mă opresc și anunț aterizarea prematură către grup. M-am întors la teama începuturilor mele în parapantă. Moment foarte dificil după aterizare, făcând bilanțul a tot ce trebuie reconstruit. Analiza mea. După discuția cu instructorul, ridicăm posibilitatea unei lipse de reacție (eventual tempo). Îmi amintesc că violența extremă și viteza incidentului, niciun stagiu SIV nu-mi va permite vreodată să îl gestionez (evident că vorbesc doar pentru mine). Răsucirea (câteva rotații) nu mi-a permis nicio reacție. În acest caz, D-urile sunt în mod evident inaccesibile, iar tensiunea în linii nu permite ca unul să fie izolat pentru a trage pe pânză. Am pierdut aproape 1500 m în timpul manevrei - ce s-ar fi întâmplat cu o înălțime mai mică? Ascensorii parașutei de rezervă, sub violența fricțiunii, s-au topit parțial și vor fi înlocuiți a doua zi. Nefericirea mea majoră este, evident, că a căzut în singurul loc de evitat în această vale imensă. Minunea este prezența acestei mici insule de aproximativ treizeci de metri lățime pe care aterizez, capătul pânzei mele fiind la 2 sau 3 metri de apa torentului. Dacă cad în apă, violența râului nu-mi lasă nicio șansă. Cu 10 ture de linie în jurul mănușilor, voi pune (pe uscat) mult timp înainte să le pot scoate. Aș fi fost incapabil să ajung la un tăietor de linie. Insula pe care aterizez este vizibilă pe Google (coordonatele: 45 ° 34'06 .31 N; 6 ° 13 '14.87 .XNUMX E - satul Chamousset / Aiton). Se pare că cauza incidentului a fost traversarea unei zone de forfecare între briza văii și vântul vremii. Două zile mai târziu, în condiții meteorologice mai calme, vom zbura la Semenoz mai mult de trei ore, nu chiar relaxați, dar am decis să zburăm din nou. Aveam încredere totală în planorul meu, încrezător în ceea ce mă învățaseră cursurile de pilotaj și convins că parașuta de salvare m-a salvat de orice, în caz că ..... Trebuie să ne confruntăm cu faptele: în parapantă, nu vom stăpâni niciodată totul! Ai grija !
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 02/07/12, 21:13

Da,

este clar că în acest caz există puține șanse

condițiile inacceptabile de parapantă pentru un paramotorist sunt în esență cauza acestui tip de accident

zborul pe teren accidentat este foarte dificil, nu am deloc control, trebuie să anticipezi în mod constant mișcarea fluxurilor de aer

Bogat va fi cel care va inventa o pereche de ochelari capabili să vizualizeze mișcarea maselor de aer
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 243