Despre cazul raidului poliției din colegiu

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Despre cazul raidului poliției din colegiu




de Christophe » 09/12/08, 13:37

Un scurt comentariu audio de ascultat: http://fr.youtube.com/watch?v=qRvV05TPP9Y

Pentru a auzi acest lucru, putem crede că se instituie o adevărată dictatură de stat în Franța și toți francezii sunt ca niște broaște mici care se încălzesc ...

Nuvelă, 17 noiembrie 2008: un raid polițist antidrog cu un câine (echivalent cu o armă de război în armată) într-un colegiu. Un bun exemplu de abuz de stat.

Pentru a întoarce cetățenii împotriva Franței, cred că nu este nimic mai bun ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Jaydi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 07/01/08, 16:11
Locul de amplasare: Alsacia / Var




de Jaydi » 09/12/08, 14:40

Este adevărat că această mărturie este rece în spate ...
Dar, totuși, știm puțin mai mult? Pentru că persoana respectivă nu menționează nici stabilirea, nici orașul, nici când s-a întâmplat.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/12/08, 14:48

Ei bine, mass-media au vorbit puțin despre asta (cel puțin indirect), nu?

În orice caz, este clar că a fost mai mult sau mai puțin înăbușit ...

Nu cred că această mărturie este falsă ...

Apropo, s-a întâmplat la Daniel Mermet la France Inter ... Ar fi trebuit să încep cu asta ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 09/12/08, 14:52

Departe de mine să iau parte, mai ales că nu știu faptele. Dar cine aude doar un clopot, aude doar un sunet. De aceea mi se pare corect să citez un e-mail recent:

bonjour,

Sunt maior TRIBOUT, Jeannyck, comandant al brigăzii teritoriale autonome a AUCH (vedeți, nu am nimic de ascuns).

Înainte de a asculta discursul acestui profesor despre FRANCE INTER, aș dori să clarific următoarele puncte. Faptele denunțate sunt total false și vă voi spune de ce sunt conștient de aceste fapte.

Luni, 17 noiembrie 2008, de la 10:30 la 12:00, la cererea directorului școlii comerciale AUCH / PAVIE (scrisoare în sprijin) și la cererea procurorului de la AUCH, o căutare narcoticele sunt organizate în această unitate. Sunt planificate 18 clase (274 de studenți cu vârste cuprinse între 17 și 30 de ani). 14 jandarmi + 2 manipulatori de câini sunt responsabili de acest control. Sunt șeful acestui grup și responsabil pentru acest control (de aceea știu bine acest fișier).

Când intrăm în clasa acestui profesor, suntem 4 jandarmi și un câine de căutare STUP. Ne-a precedat directorul unității care s-a întors primul și a explicat scopul vizitei. Când venim acasă ne salutăm (încă așteptăm răspunsul profesorului). Le spunem elevilor cum vom opera și le cerem să nu facă gesturi bruște, să nu privească câinele în ochi și să-l lase să funcționeze. În acel moment acest profesor deschide fereastra și declară „în 50 de ani de carieră nu am văzut asta niciodată, suntem într-un stat de poliție” ... Acest profesor de cincizeci de ani !! De fapt închidem fereastra. Pe tot parcursul controlului, profesorul dă spatele clasei, se uită pe fereastră, nu va vedea nimic din această intervenție în sine și nu va vorbi cu nimeni în niciun moment ... nici măcar pentru a-și apăra studenții. Câinele nu a atacat pe nimeni și nu a distrus niciun computer sau îmbrăcăminte. Au existat percheziții / ciocniri de persoane care au fost „etichetate” de câine cu acordul lor. Nimeni nu a ajuns în lenjerie intimă. Când jandarmii au părăsit clasa, unul dintre ei a spus de fapt „la revedere, doamnelor și domnilor”, deoarece în clasele anterioare erau femei, în aceasta nu erau niciuna, dar el nu. nu s-a spus niciodată „salut fetelor”. Ceea ce profesorul a uitat să spună este că, atunci când am ieșit din clasă, le-a spus elevilor „deschideți rapid ferestrele, miroase” ... asta e educativ !!!!!
Trebuie să știți că în timpul acestui control au fost găsiți 6 studenți care transportau STUP, unul cu 34 de grame și o cântare electronică mică pentru revânzare. Dacă acest profesor acceptă că ... viitorul copiilor noștri este foarte întunecat.
De asemenea, trebuie să știți că în urmă cu o lună și jumătate doi jandarmi (antrenor de relee antidrog) au intervenit în această unitate pentru a efectua prevenirea, adică pentru a informa despre pericolul drogurilor asupra sănătății, asupra consecințelor penale și i-a avertizat pe studenți că vor exista verificări.
Acest șaizeci și opt de profesori care se întorc și sunt apărători ai cauzelor pierdute este mai presus de toate un „MINCĂ MARE” și, pe de altă parte, nu își onorează profesia, pentru că știu un număr bun de profesori care au valori educaționale reale și care fac prevenirea în strânsă colaborare cu jandarmii .... dar el întârzie o „revoluție”.
Acum puteți asculta acest țesut de minciuni, dar eu maiorul TRIBOUT, Jeannyck, comandantul BTA AUCH și responsabil pentru această operațiune certific că toate cuvintele acestui profesor sunt false.

Semnat: Jeannyck TRIBOUT
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/12/08, 15:00

Interesant, merită o reflecție ... Pe de altă parte:

a) faptul că un soldat distribuie explicații prin poștă este cel puțin nu foarte credibil ...

b) Tonul și ture de frază nu se află la nivelul unui maior de jandarmerie ...

Prin urmare, cred, personal, mai mult în autenticitatea mărturiei profesorului decât în ​​această scrisoare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 09/12/08, 15:04

Nu am nicio certitudine cu privire la autenticitatea cuvintelor reciproce ... Poate vom ști mai multe dacă vor veni martori credibili.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 09/12/08, 16:06

În acest sens, iată ce am primit prin e-mail de la LDH (Liga Drepturilor Omului):
Cu o săptămână mai devreme, pe 17 noiembrie 2008, 4 jandarmi și un îngrijitor de câini au izbucnit brusc în zece clase la colegiul Marciac, în Gers. Fără un cuvânt, câinele este lansat prin cursuri. Profesorii nu pot obține nicio explicație. Treizeci de „suspecți” tineri sunt adunați într-o cameră, căutați, uneori dezbrăcați; mărturiile lor se referă la observații umilitoare, amenințătoare și agresive față de acești studenți, toți tratați ca niște traficanți suspectați. La plecare, jandarmii, care nu au găsit nimic, îi felicită pe toți studenții pentru că „și-au ascuns lucrurile și au abuzat câinele lor”.

Astăzi este școală. Jandarmii au făcut două „raiduri” asupra școlilor din Gers, a CFA din Pavie și a colegiului din Marciac, în căutare de stupefiante. Iată povestea unui profesor care se definește ca „profesor care nu reușește niciodată să prevină drogurile pe care le consideră inteligente”, dar care spune că este șocat de ceea ce s-a întâmplat luni la Pavia [1] :

„Nimeni nu salută, nimeni nu se prezintă. Fără preambul, câinele este lansat prin clasă. [El] mușcă sacul unui tânăr căruia i se cere să plece ... Vreau să intervin, îmi impun tăcerea. Aproximativ treizeci de studenți suspecți sunt trimiși într-o cameră pentru a finaliza căutarea. Unii sunt nevoiți să-și dea jos pantofii și să-și dea șosetele, unul dintre ei ajungând în lenjerie intimă. Printre tineri, există minori. Într-o clasă BTS, câinele fură o geantă, elevul scoate un computer deteriorat, i se spune, râzând, că poate oricând să depună plângere. În altă parte, studenții sunt aliniați în fața tabloului. Potrivit tinerilor și profesorului, îngrijitorul câinilor spune: „Dacă te miști, mănâncă o arteră și ajungi la spital”. Îmi spun că în 50 de ani nu am văzut asta niciodată. Ceea ce m-a frapat ... a fost atitudinea jandarmilor: nepoliticos, neplăcut ... ieșind dintr-o clasă de aer condiționat BTS spunând: „Bună fetelor! În timp ce, desigur, există doar băieți, care îi felicită pentru că „și-au ascuns lucrurile și și-au abuzat câinele”. A fost în Franța, într-o școală, în 2008. ”

Sunt poliția și jandarmii în rolul lor prin aducerea câinilor pufoși într-o sală de clasă pentru a căuta droguri?

Asistăm, în toate domeniile, la o întrerupere a utilizării violenței de către stat
de Serge Portelli, extras din Judecător, jurnalist și cetățean


INFORMAȚII, DEZINFORMAȚII ????
Cel mai bun este să contactați brigada de jandarmi
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/12/08, 16:44

bham, jandarmii sunt militari ... deci nu este ușor să obții informații de la ei ... mai ales dacă au existat „abuzuri” ...

De multe ori avem tendința să-l uităm pentru că, în general, sunt destul de „drăguți” (în comparație cu polițistul și mai ales cu CRS! Ihhihi) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 09/12/08, 18:45

Nu, ceea ce am vrut să spun este să contactez presupusul autor al acestui e-mail corectat, adică Major Tribout pentru a vedea:
-1 ° Dacă într-adevăr există
-2 ° Dacă confirmă că este autorul e-mailului

Această trimitere în masă a mesajelor „de sprijin” pare într-adevăr destul de surprinzătoare, dar, pentru a fi obiectiv, trebuie verificată.

O altă posibilitate este de a cere LDH să verifice autenticitatea e-mailului jandarmului pentru a încerca să stabilească adevărul între cele două versiuni. O să le trimit un e-mail chiar acum.

Apropo, ne puteți spune cum a ajuns acest e-mail în căsuța de e-mail?

După unele cercetări:
http://gendarmes-en-colere.forum2discus ... t12534.htm

Vă trimit mesajul pe care Jeannyck tocmai mi l-a trimis pe e-mailul meu personal. Este atât reconfortant pentru el, cât și pentru noi, dar poate și un pic de rușine că nu a existat nicio reacție oficială. Dar hei cel puțin ......

"" "" "" "" "" "" ""
------ În primul rând, vreau să mulțumesc prin acest e-mail tuturor celor care au telefonat sau mi-au trimis un mesaj de sprijin în procesul meu de restabilire a adevărului. E-mailul meu a fost preluat de AFP și multe mass-media scrise l-au difuzat ..... era totuși scopul manevrei.
------ Vreau să-i liniștesc pe toți colegii mei, în această dimineață l-am avut la telefon pe comandantul meu regional, care îmi susține acțiunea ...... idem pentru comandantul grupului meu ....... idem pentru DGGN.
------ Au descoperit că cuvintele mele erau judicioase, măsurate, nu polemice și că fac cinste jandarmeriei.
------ În cele din urmă, pentru cei care sunt sceptici cu privire la modul de operare al acestor intervenții și, în special, la câine, vă asigur, nu sunt genul de a efectua o operație de acest tip fără să o fi pregătit cu diferite părți interesate. Cred că jandarmeria are o treabă de făcut și o bună prevenire trebuie urmată la un moment dat de control și, prin urmare, de o posibilă represiune. În ceea ce privește prevenirea, cred că știu puțin din misterele care sunt corespondent de prevenire în școli din 1996 în SAINT PIERRE ET MIQUELON - NEUVILLE SUR SAONE (Rhône) - VILLEFRANCHE DE ROUERGUE (Aveyron) și AUCH (Gers).
------ Pentru „RIQUETI”, vă mulțumesc foarte mult pentru că ați făcut ștafeta cu „jandarmi și cetățeni” și, bineînțeles, puteți difuza acest lucru vă mulțumesc pe forum.
------ Pentru înregistrare, am fost contactat de multe mass-media „TV și radio”, dar nu am vrut să urmăresc pentru că acolo ...... îmi depășește competența !! !!!
---- Major TRIBOUT, Jeannyck, care încă comandă BTA AUCH.
"" "" "" "" "" "" "" "" "" "" "" "" ""
_________________
Riqueti

Se pare că acest maior există și că a „comunicat”. Va urma
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/12/08, 18:51

Bravo pentru munca de cercetare ...

Bine, toate acestea sunt încă departe de economie ...

Închidem înainte să trolească?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 148