Accident cerebral, primele acțiuni sau verificări care salvează

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Accident cerebral, primele acțiuni sau verificări care salvează




de Christophe » 13/11/08, 18:50

În 10 ani de internet și zeci de mii de spam și mailuri stupide de la băieți care nu au nimic de făcut decât să-mi polueze e-mailul (am fi cu toții milionari dacă ar fi adevărate conținutul pe care îl conțin aceste mesaje), iată câteva una care merită reluată și diseminată masiv.

Informațiile „tehnice” de atenție trebuie confirmate de către o asistentă sau un medic! Pe scurt, cineva din profesie pentru că sunt destul de incapabil să o fac!

ACCIDENT VASCULAR CEREBRAL, CURS

Poate fi util! Luați câteva minute pentru a citi acest lucru și poate salvați o viață și ajutați să răspândiți vestea despre pericolul de accident vascular cerebral.

În timpul unui grătar, Julie trece și cade. Ea le spune celorlalți oaspeți că este bine și că și-a agățat picioarele din cauza pantofilor noi. Prietenii o ajută să se așeze și să-i aducă o nouă farfurie. Chiar dacă pare puțin zdruncinată, Julie se bucură fericit de restul după-amiezii ...

Mai târziu, soțul lui Julie îi telefonează pe toți prietenii lor pentru a spune că soția sa a fost dusă la spital ... Julie moare la ora 18:XNUMX. Făcuse un accident vascular cerebral la grătar. Dacă cei prezenți ar fi putut identifica semnele unui astfel de accident, Julie ar fi putut fi salvată. Un neurolog spune că, dacă poate ajunge la un accident vascular cerebral în trei ore, poate inversa pe deplin efectele atacului. El spune că cel mai dificil lucru este ca accidentul vascular cerebral să fie identificat, diagnosticat și ca pacientul să fie văzut în trei ore de către un medic.

Recunoașteți simptomele unui accident vascular cerebral:
Puneți trei întrebări foarte simple despre persoana aflată în criză:
1. * Roagă-l să ZâMBească.
2. * Roagă-l să ridice AMBELE BRATE.
3. * Roagă-l să vorbească o propoziție foarte simplă (de exemplu, soarele este frumos astăzi).

Dacă are dificultăți în îndeplinirea oricăreia dintre aceste sarcini, sunați la 15 și descrieți simptomele către dispecerat.

Potrivit unui cardiolog, dacă toată lumea care primește la rândul său acest e-mail o trimite la 10 persoane, cel puțin o viață ar putea fi salvată pe zi (asta e?).

Vă mulțumesc tuturor.


Acum redeschide dezbaterea cu privire la: de ce în 8 ani obligatori (6 - 14 ani) de cursuri de învățământ național (unde 80% dintre noi s-au plictisit cel puțin 30% din timp) nu ne-am dat seama că am avut o săptămână scurtă de pregătire în primul ajutor cu gesturi salvatoare?

Remundo părerea profesorului dvs. ar fi binevenită!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 13/11/08, 18:53

Acesta funcționează și de ceva vreme, probabil că l-am primit acum 1 sau poate chiar cu 2 ani în urmă.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 13/11/08, 18:57

Ei bine, eu sunt mai bine protejat decât tine atunci ... unde nu fusesem atentă sau filtrul meu de spam îl stropise ...

Pe scurt, trebuie să fi avut timp să verificați: informațiile despre sindroame sunt ok sau nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 13/11/08, 19:04

Ben nu a avut niciodată un caz de acest gen, dar mă aflu într-o regiune de 51 locuitori / km², astfel încât limitează „oportunitățile” : Mrgreen:
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 13/11/08, 19:05

: Cheesy: kilebete!

Vorbeam despre verificarea la un medic!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 13/11/08, 19:10

Nu m-am gândit niciodată la asta, de fapt, ultimul medic pe care l-am văzut la data respectivă înainte de acest e-mail :| ... cu excepția medicinei muncii, dar sunt încă limitate în date.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 13/11/08, 19:38

Bună seara

Poate un răspuns aici:

Accident
cerebrovascular

Printre cele mai frecvente simptome se numără:
Slăbiciune musculară sau amorțeală a feței, brațului sau piciorului. Frecvent, există paralizie a brațului și a piciorului pe aceeași parte (partea de fapt opusă celei a leziunii cerebrale);
Tulburări vizuale care se pot manifesta în moduri diferite: pierderea a jumătate a câmpului vizual, identice pentru ambii ochi (hemianopie), pierderea vederii la un ochi (amauroză) sau ambii, sau vederea dublă ( diplopia);
Dificultăți de limbaj care rezultă din incapacitatea de a se articula corect (disartrie), incapacitatea de a vorbi (afazie), exprimarea slabă sau înțelegerea cuvintelor;
Pierderea sensibilității (contact, căldură, durere nepercepută) variind de la amorțeală simplă la anestezie a unei părți a corpului;
Dureri de cap neobișnuite și foarte violente fără cauză aparentă, însoțite de greață;
Pierderea echilibrului, căderi, amețeli, lipsa coordonării mișcărilor etc.
Și uneori tulburări ale conștiinței, de la somnolență la comă.

Dacă tu sau una dintre rudele tale prezinți astfel de semne, știi să reacționezi rapid apelând 15!

David Beme


Accident vascular cerebral doctissimo

Michel
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 13/11/08, 19:46

Ah, bine, vă mulțumim aici, suntem rezolvați!
Adevărat așadar!

Atunci când refacem programele școlare?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 13/11/08, 20:22

Da Christophe +2

este incredibil să fii C ... ani de zile să înveți doar lucruri aproape inutile :?

Confirm cele spuse, cunosc foarte aproape o persoană care a avut un accident vascular cerebral și care a rămas fără îngrijire 24 de ore, este inutil să spunem că medicii au numit-o miracolul slujbei ...

Într-un accident vascular cerebral importanța vitezei de îngrijire este esențială!
Și sinceritatea este, de asemenea, de rigor, majoritatea victimelor acestei afecțiuni teribile, în general, trăiesc doar câteva luni după aceea ... nu putem vorbi niciodată suficient despre utilitate, pentru a trăi sănătos și pentru a avea cât mai puțin stres negativ posibil.

Vezi aici: http://fr.wikipedia.org/wiki/Accident_v ... %C3%A9bral

Sau veți învăța o mulțime de lucruri utile!


Salutări de la Lietseu
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 13/11/08, 22:19

Nu pot decât să îi încurajez pe toți să-și ia certificatul european de prim ajutor!
Mă face să cred că va trebui să mă gândesc la reciclarea mea ... :|
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 216