Ecranul se adaptează la rezoluție?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
visător
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 199
Înregistrare: 09/11/06, 14:17
Locul de amplasare: Waterloo, Belgia

Ecranul se adaptează la rezoluție?




de visător » 28/03/07, 10:43

Bună dimineața.

Am cumpărat recent un ecran lat, dar problema a existat deja înainte cu 4/3, și anume că mi se pare păcat că afișarea forum au o dimensiune fixă, centrată și la final, nu foarte mare (800 pixeli?).

Ar fi posibil (și nu prea greu) să modificați setările astfel încât afișajul să se adapteze la rezoluție și astfel să permită o vizualizare mai globală a lucrurilor?

Mesaj mesaj:
http://img101.imageshack.us/img101/8176 ... 008vg0.jpg

Forum:
http://img101.imageshack.us/img101/2423 ... 009ye8.jpg

Constat că, la această a doua captură, de exemplu, prea mult spațiu este ocupat de toate informațiile de mai sus (banner, link-uri de tot felul, link-uri etc.), deci în loc să trebuiască să schimbați acest lucru, compromisul de pe ecran se rezoluția ar putea fi o idee bună, nu crezi?

Să fie dezbătut;)

Visător
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 28/03/07, 10:45

Nu, pentru că majoritatea se află în ecranul „normal” ... dacă găsiți această caracteristică pe altul forum anunță-ne :)
0 x
visător
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 199
Înregistrare: 09/11/06, 14:17
Locul de amplasare: Waterloo, Belgia




de visător » 28/03/07, 11:41

Cu bucurie:
http://forum.tt-hardware.com/ de exemplu.

Și o mulțime de alte site-uri, este „doar” o opțiune de afișare pentru a imita rezoluția utilizatorului și rezoluții mai fixe ca acum câțiva ani pe majoritatea site-urilor.

Nu ar schimba nimic pentru ecranele mici, dar ar face mai ușor pentru persoanele cu alte dimensiuni să se bucure de hardware-ul lor și de ceea ce site-ul are de oferit.

Acesta se numește un site de afișare dinamic, nu-i așa?

Dar nu știu dacă este aplicabil fără să mă schimb forum :/

Visător
0 x
Suz
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 03/06/07, 14:55
Locul de amplasare: Paris




de Suz » 03/06/07, 15:17

Revin la subiect pentru că întâlnesc și eu aceeași problemă! forum este totul împachetat în mijlocul paginii și este păcat!

Aș putea spune ceva stupid, dar nu ar fi suficient doar să îl centrezi pe pagină și să-i dai o lățime în% (stil 80% din pagină)?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 368