Ajutor econologie.com: contacte și parteneri pentru publicitate

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Ajutor econologie.com: contacte și parteneri pentru publicitate




de Christophe » 26/01/06, 12:09

În urma discuției despre „verde” (fluorescentă? : Cheesy: ) Aici : https://www.econologie.com/forums/politique- ... 26-10.html , mi s-a sugerat să creez un nou subiect despre contacte și oameni care ar putea ajuta econologia și dezvoltarea Pantone.

Iată oamenii pe care i-am contactat deja (de când am plecat de la școală acum 4 ani) dar fără niciun succes :se încrunta: :

-Ademe
-Anvar
- Interese
- Pace verde
- verdele (național)
- verdele (Strasbourg local)
- rețeaua Nicolas Hulot
-Hubert Reeves

(te rog: nu intra in controverse sterile asupra formelor si modului cererilor mele... acest lucru nu va duce lucrurile mai departe.)

Scopul acestui subiect este deci acela de a căuta promovarea acestui site/procesul Pantone prin căutări de parteneri, de aceea este necesar:

1) Enumerați diferiții potențiali parteneri / organizații
2) Gândiți-vă la forma prezentării (cine suntem și ce ne dorim), așa că de ce să nu vă gândiți să faceți o broșură de prezentare pentru viitoarea asociație?

Toate ideile sunt binevenite!
Dernière édition alin Christophe 10 / 06 / 08, 00: 47, editate 4 ori.
0 x
emlaurent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 17/12/05, 00:42
Locul de amplasare: Alsacia




de emlaurent » 26/01/06, 12:38

Răspuns la thread: https://www.econologie.com/forums/politique- ... t1426.html

Econologie a scris:Acesta este genul de reacție la care mă așteptam: eu sunt cel care evident că nu-mi propune : Evil:


Ah Ah, nu am spus asta, am întrebat cum ai prezentat lucrurile !! : Cheesy:
Arunc critici pentru a trece la treabă

Econologie a scris: Cred că forma nu contează atât de mult atunci când ar trebui să ne adresăm oamenilor care sunt interesați și deja conștienți de problemele de mediu...


Eroare!! Forma este esențială aici pentru a arăta seriozitate, progres, ce ne propunem, ce ne dorim..
Christophe, tu care esti in cautare de munca (caut si eu!), trebuie sa stii cat timp petrece un recrutor cand parcurge o gramada de CV-uri: 20 de secunde/CV. După părerea mea, la fel este și pentru oamenii care studiază cereri de finanțare în ministere sau altele.

Econologie a scris:Pentru procedurile mele, am procedat naiv cel mai adesea prin email cu documente sau fotografie atașate, cerându-le pur și simplu... ajutor (sub orice formă)...pentru a dezvolta procesul.


Inca o greseala!! Trebuie să vă exprimați cererea foarte clar și să fiți concis!
tu, îți cunoști subiectul, nevoile, obiectivele. Ta interlocutor
nu stie. El nu poate petrece atât de mult timp pe subiect cât ai petrecut tu. Dacă ceri ajutor financiar, ai nevoie de un buget clar, cu program și obiective.

E.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 26/01/06, 13:08

Sunt de acord dar in cele mai multe cazuri nici nu am primit raspuns la solicitarile mele (in cel mai rau caz am fost ignorat, in cel mai bun caz: "Nu putem face nimic pentru tine")... ceea ce demonstreaza bine ca oamenii de vizavi nu i-a pasat de cererea mea....Nu cred ca o cerere mai bine formulata ar fi schimbat cu adevarat situatia.

Acum, asta a fost acum 4 ani... lucrurile au evoluat foarte mult de atunci (iar numarul tot mai mare de vizitatori de econologie confirma aceasta ipoteza), ar putea fi momentul sa refacem astfel de pasi intr-un mod mai structurat... De aici si interesul pentru acest lucru. subiect...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 26/01/06, 14:47

Problema este că atâta timp cât nu știm ce vrea să facă Econologie (vezi discuția despre asociație) nu putem face o cerere clară și să ne deosebim de alte solicitări.

Deci, în opinia mea, trebuie să trecem deja printr-o definiție a proiectelor de Econologie.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 26/01/06, 15:11

Păi da Nono dar liniile generale au fost deja stabilite în postarea „Crearea asociației” mi se pare...După oricât putem rafina...
0 x
emlaurent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 17/12/05, 00:42
Locul de amplasare: Alsacia




de emlaurent » 27/01/06, 21:02

Sa mergem!

Pentru a promova economia, trebuie să aveți o broșură de prezentare.
Nu este nevoie să faceți broșoare colorate pe hârtie lucioasă de 250 g, dar faceți-le informative.
2 coli A4 fata-verso, asta este deja destul de spatiu pentru a te prezenta si dureaza destul de mult.

Această broșură va fi trimisă oamenilor și instituțiilor pe care le dorim
sensibilizați cu privire la procesul GEET sau doriți să informați despre existența econologiei.
Este mai bine să faceți o broșură generică însoțită de o scrisoare personalizată cu o cerere specifică sau evidențiind interesul de a lucra împreună. Dacă este posibil, scrisoarea ar trebui trimisă unei persoane numite mai degrabă decât la o adresă generică.

Conținutul pachetului:
Lucrul bun este că există deja o cantitate imensă de informații și date pe site-ul econo.

Regula generală: fii sintetic

Harta plăcii:
1 / Context ecologic / economic / politic
numărul / starea curentă

2 / prezintă forum și asociația
- numărul membrilor, prezența
- domeniul de aplicare național (a se vedea internațional),
- existență din ..

3/ prezentarea actiunilor desfasurate sau in desfasurare
- acțiuni concrete: Kyot'Home, ...
- numărul de persoane afectate
- prezintă un raport: de la XXX, am făcut XXX

4 / selectați 1 sau 2 acțiuni majore în desfășurare
- Obiective
- programare cu planificare planificată

5 / metode de finanțare și de funcționare
- cum, da detalii, vinde XXX,

6 / enumeră zece articole și videoclipuri despre econologie
- prefer jurnale bine cunoscute
- prezentați fiecare articol într-o propoziție
- puneți un link către site pentru a putea citi articolele

Prezentare generală: luați-o pe cea a site-ului și adăugați câteva fotografii și diagrame pentru a-l îmbunătăți.

Spune-ți că broșura va fi distribuită încetul cu încetul prin poștă, prin contact direct în târguri de energie regenerabilă, târguri bio, întâlniri informale
Așa va fi cunoscută econologia, cum vor fi măsurate gravitatea și impactul ei. Deci cererile de ajutor financiar vor fi luate mai mult în considerare.

E.
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 27/01/06, 23:17

Ți-am citit planul, îmi place și am câteva comentarii de făcut.

Deja, ar fi necesar să știm dacă se promovează GEET sau economia.

Planul dvs. se aplică mai mult la promovarea econo-ului și ar trebui adăugată o parte: „realizări viitoare > de ce vă cerem ajutorul”.

Pentru a promova un sistem, ar trebui mai degrabă:
1) prezentarea sistemului, avantajele sale, potențialul său în viitor
2) prezentarea econo, realizările sale, proiectele sale
3) ce așteptăm în mod specific de la ajutorul tău și care va fi avantajul tău.
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 27/01/06, 23:22

Tocmai am recitit discuția și îmi dau seama că punem căruța înaintea calului: avem nevoie, înainte de toate, de un statut juridic. Cineva trebuie neapărat să o facă pentru a crea această asociație ksjdfgqsdb.
0 x
emlaurent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 17/12/05, 00:42
Locul de amplasare: Alsacia




de emlaurent » 27/01/06, 23:41

Christine a scris:Ți-am citit planul, îmi place și am câteva comentarii de făcut.

Deja, ar fi necesar să știm dacă se promovează GEET sau economia.

Planul dvs. se aplică mai mult la promovarea econo-ului și ar trebui adăugată o parte: „realizări viitoare > de ce vă cerem ajutorul”.

Pentru a promova un sistem, ar trebui mai degrabă:
1) prezentarea sistemului, avantajele sale, potențialul său în viitor
2) prezentarea econo, realizările sale, proiectele sale
3) ce așteptăm în mod specific de la ajutorul tău și care va fi avantajul tău.


Da, exact.
Aș prefera să văd o prezentare a econologiei (toate activitățile) cu o evidențiere a procesului GEET (care se află în centrul său).
Dar, nu ne putem concentra pe promovarea GEET, deoarece este doar un aspect și o posibilitate tehnologică printre altele
0 x
emlaurent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 17/12/05, 00:42
Locul de amplasare: Alsacia




de emlaurent » 27/01/06, 23:44

Christine a scris:Tocmai am recitit discuția și îmi dau seama că punem căruța înaintea calului: avem nevoie, înainte de toate, de un statut juridic. Cineva trebuie neapărat să o facă pentru a crea această asociație ksjdfgqsdb.


Da și nu! Totul trebuie făcut în același timp pentru că statutul asociației va depinde de obiective (ce va fi în broșură) iar scrierea unei broșuri este în general un exercițiu foarte bun pentru a defini unde vrem să ajungem (statutul asociației)!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 363