Mâncare pentru pisici cu aditivi? (Shebas)

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Mâncare pentru pisici cu aditivi? (Shebas)




de lejustemilieu » 15/01/12, 10:30

Salut,
Am impresia că unele mărci adaugă produse care nu sunt bune pentru felinele noastre.
Este a doua oară când observ acest fenomen.
Dar s-ar putea să mă înșel, așa că încep dezbaterea.
De fapt, atâta timp cât îi dau pisicuței rămășițele din mesele mele, toate gogoși, dar dacă sunt destul de nefericit să dau produsele marca SHEBAS, pisica începe să devină foarte pretențioasă.
Din ce în ce mai greu.
Nu mai dăruiesc resturile de pui sau alte mărci de conserve.
Sunt sigur că Sheba folosește „un fel de drog”.
Deci sunt paranoic?

: Cheesy:
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4




de bleusideral » 15/01/12, 11:45

Hi!
nu nu ești parrano : Mrgreen:

pisicuta ta are gusturi de lux acum :P , șebasele sunt, desigur, o mâncare mult mai gustoasă și îmbunătățită decât „resturile” tale de mâncare !!

Am mai multe pisici, le-am dat și resturi și am întâlnit și acest gen de probleme chiar și cu comportamente uneori bizare, probleme de sănătate, chiar am pierdut una pentru un fragment osos în gâtul, altul pentru chisturi, a terminat și rămășițele
o dietă echilibrată, cu croșetat adecvat, este cel mai bun compromis, asta este ceea ce au de atunci și este nichel, păr excelent, geniu, ușor de distribuit într-un castron sau un dozator pentru pisici, pentru mai puțin stres în În caz de absență, oricum vin să mănânce ceea ce le trebuie doar, fără exces, știind că o pisică vine să mănânce în pași mici de multe ori în timpul zilei, doar pentru a mușca o croșcă sau două! în plus, vor vâna în continuare șoareci, dacă există, pentru că au nevoie de mișcare și de joacă (uneori crudă cu aceste rozătoare mici!)
Calitățile croșetului depind și de vârsta lor, de la pisoi până la tomcat vechi, le comand personal online, sunt livrate gratuit acasă în saci de 15 kg și costă mai puțin numai în comerț!
Imagine
0 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 15/01/12, 18:43

În ce fel este dificil? Că preferă șeba decât mâncarea „adevărată”?
Este ca țigările: există „aditivi” care te fac să fii dependent de un brand. Foarte vizibil când schimb marca de croșetat cu pisica mea! Timp de 2 sau 3 zile, are probleme să înceapă să mănânce ... după aceea îi este prea foame ca să fie mofturos !!

Vă liniștesc, există mai rău: unii oameni care preferă, de asemenea, o fricadelle decât o friptură adevărată ... : Cheesy: : Lol: :strigăt:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 15/01/12, 19:01

+1 Pffff .. mergem pe cap acolo!

Nu este complicat să înțelegem că animalele domestice sunt cele care „controlează” în majoritatea vetrelor ... Așa au înțeles bine furnizorii de alimente pentru pisici și câini! Deși trebuie să fie opusul potrivit antrenorilor! Și chiar și pentru pisici, oricât de independente ar fi ele! Uită-te în alte țări și vei vedea că pisicile sunt mai sănătoase (mai slabe) și nu dezvoltă cancer, în timp ce la noi!

În ceea ce privește produsele alimentare, se știe că producătorii pun „raționali”. Este calculat! Când le dai, poate ai conștiința curată că o faci bine ... dar știi că uneori îi faci să sufere enorm! Pentru că nu numai că le este foame, dar au un „sentiment de lipsă”. Niciodată văzut în natură pentru un animal ...! Și, bineînțeles, marketingul s-a implicat pentru a vedea ce mai trebuia adăugat pentru ca animalul să fie "În conformitate cu ceea ce se așteaptă stăpânii lor ..." Cam ca acei părinți care dau Ritalin copiilor lor pentru a-i liniști și a-i face docili ...!

Toate acestea ar trebui interzise, ​​animalul tău nu mai este el însuși ... i-ai schimbat personalitatea după imaginea ta. Este un pic rușinos.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 15/01/12, 19:34

Este la fel și pentru câinele meu, prima dată când i-am schimbat croșetele, a postit mai mult de o zi (purtând este destul de lacomă : Mrgreen: ) .... și apoi și-a atacat rația. I-am spus „asta este sau te speli pe tine”. Acum schimb regulat croșetele și ea mănâncă totul fără să se plângă, nu, dar!

Pe de altă parte, ea preferă în mod clar resturile de masă pe care vecinul ei i le oferă în mod regulat, trebuie spus că el știe ce este bine : Mrgreen: .

Pe lângă ceea ce dă câinelui meu, există oameni care ar rezista foarte bine ... dar asta este o altă problemă :|
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 15/01/12, 21:03

Pisicile, câinii, bărbații sunt la fel.
Luxul devine repede minimul admisibil, dar, fiind puțin flămând, îți reduci pretențiile.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6988
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2913




de gegyx » 15/01/12, 23:10

În casa mea nu există animale,
de gură să se hrănească prea mult ...

Eu sunt cel care termină resturile.

Caine bun...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 15/01/12, 23:18

gegyx a scris:În casa mea nu există animale,
de gură să se hrănească prea mult ...

Eu sunt cel care termină resturile.

Caine bun...


: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 16/01/12, 01:09

Pisicile, câinii, bărbații sunt parei

Toți primesc aceleași căpușe !!!
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 16/01/12, 08:22

Despre animale,
Veterinarii valoni oferă o consultare gratuită în februarie.
http://remboursezmoi.canalblog.com/arch ... 57816.html
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 254