Directorul linkurilor preferate din forums

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Directorul linkurilor preferate din forums




de Christophe » 19/02/16, 14:44

Tocmai am creat un (nou) director pentru forums: director

Vă permite să oferiți link-uri sau site-urile tale preferate, am pus o secțiune „Subiectele tale preferate de forums" pentru a folosi ca "memento prost", doar pentru a oferi mai multă vizibilitate subiectelor pe care le-ați preferat...

Fiecare membru poate:
a) Oferiți un număr nelimitat de link-uri
b) Votați pentru un site
c) Comentează un site

Este încă în testare, așa că dacă unii obișnuiți ar putea testa beta adăugând câteva link-uri și oferindu-mi feedback, ar fi bine.

Poate că lipsesc câteva categorii (site-ul personal al membrilor, de exemplu? Agricultura? Economie de energie?)? Deci te ascult...

Am putea folosi acest instrument pentru a regionaliza mai mult forum...Intenționez să ofer link-uri către activități (acțiuni, asociații, magazine etc.) care sunt importante pentru tine în regiunea ta și care contribuie la ecologia de zi cu zi?

mulțumesc
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Director cu link-urile tale preferate în forums




de Christophe » 19/02/16, 16:50

Tocmai am adăugat o categorie Video și documentare: director/categorie/18

Prin urmare, poți include reportajele tale preferate, cel mai bine este să folosești funcția de includere video și eventual un link de la subiectul legat de videoclip!

Pot redenumi directorul în „bază de date” :)

Vă mulțumim pentru participare
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Director cu link-urile tale preferate în forums




de chatelot16 » 20/02/16, 10:01

împărțirea acestui director mă lasă perplex... să pun ceva acolo nu găsesc unde să îl pun și să caut și mai puțin

avem nevoie de o metodă de clasificare pe categorii precum mediawiki: aranjam totul doar în ordine alfabetică, apoi dăm categorii fiecărei pagini... o pagină poate fi pusă în mai multe categorii... putem inventa o categorie după care grupăm paginile care merita grupate... cand vrei sa adaugi o pagina nu trebuie sa alegi in ce categorie o pui

practic, pentru a aduce această idee în phpbb, faceți a forum link si adresa buna, cu cate un subiect pe link, ca sa comenteze toata lumea... fa altul forum categorie de link sau adresa bună, sau fiecare subiect și o listă de link-uri pe care doriți să le grupați într-o categorie

marele truc al media wiki și pentru a crea automat aceste pagini de categorii cu lista tuturor paginilor care au fost marcate de această categorie... cu PHPBB va trebui fie să o faci manual, fie să inventezi un program

exemplu de avantajul categoriilor la mediawiki: o pagina cu link catre un producator de termoizolatii... o putem clasifica apoi atat la termoizolatii, cat si la eco constructii... si daca intr-o zi mai manifesta interes și, de asemenea, l-a pus în altă categorie
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Director cu link-urile tale preferate în forums




de Christophe » 20/02/16, 11:47

Nu am inteles totul?? Poti sa dai un exemplu si un contraexemplu???

Am preluat aproximativ categoriile din vechiul director (pe care l-am dezvoltat... în 2003!)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Director cu link-urile tale preferate în forums




de chatelot16 » 20/02/16, 17:22

Nu am văzut niciodată această noțiune de categorie în alt software decât mediawiki, dar este o idee foarte puternică care ar putea fi folosită în orice sistem de stocare computerizat.

problema cu organizarea intr-o structura arborescenta este ca trebuie sa o definesti inainte de a o umple... daca faci prea multa impartire totul este gol! si chiar daca am facut multe sectiuni intotdeauna sunt lucruri pe care nu stim unde sa le punem

cu categoriile mediawiki, pur și simplu lăsăm totul aranjat în ordine alfabetică, apoi facem categoriile pentru a grupa ceea ce merită să fie... dar nu mutăm nimic

putem grupa toate adresele de izolare in izolatii... punem categoria materialelor de constructii in tot ce este material... nu va fi de ales daca punem vata de sticla intr-una sau alta va avea cele 2 categorii.. .

categoria nu este un folder, este pur și simplu lista tuturor paginilor pe care le-am identificat cu această categorie

aceasta este ceea ce a permis Wikipedia să crească fără a avea nevoie vreodată de reorganizare generală: pentru a crea o nouă categorie, pur și simplu marcați-o în paginile pe care doriți să le grupați: asta face încă o categorie, dar nu schimbă vechile categorii

noțiunea de categorie mediawiki vă permite să coexisteți în paralel câte clasificări doriți
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 129