Ecologie de autofinanțare

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79312
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11038

Ecologie de autofinanțare




de Christophe » 12/10/05, 10:22

Reluarea ultimelor știri:

Odată cu creșterea traficului din septembrie 2005 (înmulțit cu 3 în 2 săptămâni), actualul server al site-ului devine insuficient. Este posibil ca unii dintre voi să fi observat deja acest lucru atunci când forum este inaccesibil.

Va trebui să investim într-un server dedicat, adică un cost de aproximativ 80 € pe lună.

Pentru a ajuta autofinanțarea site-ului, puteți citi această pagină:

https://www.econologie.com/comment-soute ... s-328.html
Dernière édition alin Christophe 14 / 02 / 08, 15: 19, editate 6 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 12/10/05, 11:15

unde să scoatem ideea asociației?

dar din nou și din nou, cum să-l gestionezi ...

sau o asociere de doar 3, un președinte un trezorier și un secretar, asta ar fi suficient ... doar pentru conducerea site-ului pentru moment ...
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 12/10/05, 11:33

Și să ceri ajutorul Ademe? (Glumesc doar pe jumătate)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79312
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11038




de Christophe » 12/10/05, 11:35

Recunosc că prima versiune a noului s-a încheiat astfel:
"în timp ce așteptați crearea asociației„ econologie "?"

PB: Nu vreau să promit lucruri false (bucurii?) Oamenilor și în prezent sunt în belgike și nu voi mai fi sau voi fi peste 6 luni ... probabil înapoi în Franța .... ceea ce interzice orice investiție într-un asoc înainte de acest termen!

Ideea asocierii ar face posibilă rezolvarea bine a pbs. De exemplu: permiteți să plasați costul site-ului pe costurile asociației și, prin urmare, finanțate prin contribuții, pentru a putea primi donații legal (dar cu contribuțiile cred că nu vor mai fi necesare), pentru a putea vinde mărfuri, și mai ales să fii mai credibil!

Crearea unui asoc necesită apoi organizarea de întâlniri și activități (nu este un bp), dar mai ales să aducem „mai mult” membrilor ... și de aici blochez ... asta pot să aduc mai mulți membri din moment ce ofer deja totul gratuit?

Ultimul punct: membrii CA trebuie să fie foarte apropiați din punct de vedere geografic ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79312
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11038




de Christophe » 12/10/05, 11:40

Benoit- a scris:Și să ceri ajutorul Ademe? (Glumesc doar pe jumătate)

Este o posibilitate da, dar că atunci când se creează asociația ... dar în acest caz trebuie să ne arătăm și utilitatea publică ...

Deși, fără vanitate, cred că site-ul meu este mai eficient cu câteva mii de vizitatori pe zi (raport de scară) decât multe asociații existente și subvenționate în domeniul energiilor regenerabile ... atenție nu spun asta nu sunt: ​​toate sunt la scara lor!

Cred că regiunile, departamentele sau primăria ar putea finanța și ele (dar finanțează ce? Întâlniri? Activități? Posibil un angajat ... crezi că merit?)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 13/10/05, 08:46

Cred că asociația nu trebuie să aducă nimic membrilor ei ...

Permiteți-mi să explic: o mulțime de asociați au un obiect: „ajutor pentru astfel de școli din această țară a lumii a treia”

acolo, nu numai că asociația nu aduce nimic (vorbesc material) membrilor, ci membrii își dau timpul și energia pentru alții, care nu sunt membri înșiși!

în ceea ce privește celelalte probleme, nu știu încă ...

poate organiza GA-uri „online” printr-un chat?
0 x
vtajmb
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 24/06/05, 05:24




de vtajmb » 13/10/05, 08:58

Este normal ca, dacă ouaibemaitre pune ardei pentru a aduce un serviciu comun pentru toți, utilizatorii drăguți ai acestui lucru forum participa la costurile de operare menționate forum.

pentru a alege prietenul naturii și sănătății umane care ajunge pe economie, ar fi de dorit să aibă acces public la o parte din informații sau să poată citi, dar să nu intervină, în timp ce membrii vor putea dialoga și schimba informații mai „sensibile” ...

ma las?

mulțumim serviciului GO care ne permite să ne îmbogățim cunoștințele ... pentru beneficiul sănătății planetei noastre

Jean Marie BALLAND
0 x
JMB
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79312
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11038




de Christophe » 13/10/05, 13:42

vtajmb a scris:pentru a alege prietenul naturii și sănătății umane care ajunge pe economie, ar fi de dorit să aibă acces public la o parte din informații sau să poată citi, dar să nu intervină, în timp ce membrii vor putea dialoga și schimba informații mai „sensibile” ...

Mi se pare că este cazul în prezent, nu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79312
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11038




de Christophe » 13/10/05, 14:21

Cred că asociația nu trebuie să aducă nimic membrilor ei ...


da, este adevărat, dar ... pentru a motiva plata contribuțiilor, este de dorit să oferim ceva + nu?

poate organiza GA-uri „online” printr-un chat?


Da, este legal de câțiva ani ... dar hei, nu este o atmosferă la nivel foarte „drăguță” (cred că toți petrecem destul timp în fața ecranelor noastre) .... Și cum să luăm oala de l post AG prietenie? Dar dacă există doar această soluție ...

ps: ai văzut mașina prezentată în campania Liber-T? este un messerschmitt după război „2 locuri în lungime” ... gabari ideal pentru un vehicul modern din oraș, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 13/10/05, 17:23

Cred că asociația nu trebuie să aducă nimic membrilor ei ...


da, este adevărat, dar ... pentru a motiva plata contribuțiilor, este de dorit să oferim ceva + nu?


hai sa vedem ... un tricou? un ac? recunoaștere eternă?

bine glumesc, dar ar trebui să găsim ceva ...

poate organiza GA-uri „online” printr-un chat?


Da, este legal de câțiva ani ... dar hei, nu este o atmosferă la nivel foarte „drăguță” (cred că toți petrecem destul timp în fața ecranelor noastre) .... Și cum să luăm oala de l post AG prietenie? Dar dacă există doar această soluție ...


ah, e adevărat că am uitat olita ...

ps: ai văzut mașina prezentată în campania Liber-T? este un messerschmitt după război „2 locuri în lungime” ... gabari ideal pentru un vehicul modern din oraș, nu?


N-am văzut asta, o putem vedea sau?
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Gildas, Remundo și oaspeții 328