Șemineu închis și explozie: atenție

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Trecerea
x 17

Șemineu închis și explozie: atenție




de Trecerea » 25/12/05, 20:24

Buna,

Doar pentru a împărtăși micile mele experiențe în acest domeniu. Am un șemineu închis ca singurul mijloc de încălzire a casei și merge dracului, până acum, nimic de spus :)

Aspectul pe care vreau să îl împărtășesc: de două ori, după ce am avut un covor gros de jar în partea de jos a inserției, am reîncărcat cu lemn și la câteva minute după: Boom !! cu un nor de fum (o mulțime de CO se pare că a văzut mica durere de cap după ce l-a „adulmecat” pentru a vedea).

Ce s-a întâmplat: Lemnul a fost parțial gazificat de căldura puternică a jărului, iar gazul s-a acumulat în șemineu. Dintr-o dată, căldura a devenit suficientă în partea de sus a insertului, astfel încât amestecul de gaz de lemn și aer se aprinde spontan :o

Este destul de impresionant, nu văzusem niciodată o vatră închisă „tuse” atât de tare :)

Pentru a evita aceste fenomene, lemnul trebuie lăsat să ardă după realimentarea șemineului, astfel încât gazul să poată arde bine și să nu explodeze.

Acesta este de fapt principiul gazificatorului bine cunoscut bunicilor noștri și acum înțeleg cum ar putea exploda hehe :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 25/12/05, 20:39

corect!
Dar, în mod normal, nu ar trebui să puteți închide inserția în acest moment. Ar trebui să existe o mică admisie de aer în partea superioară a paharului. Care este inserția ta?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
JKG
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 26/02/05, 21:22
Locul de amplasare: Rodez




de JKG » 25/12/05, 20:48

hi,
Iată o experiență „pe care am auzit-o
Un tip se încălzea cu o inserție de 2 sau 3 ani, a constatat că nu trăgea.
Într-o zi, el tocmai trecuse când a avut loc o explozie.
Inserția a fost împărțită în 2, o parte de perete, alta în locul său.
La 2 zile după ce a venit pompierii, inserția a fost înfundată.
Deci ATENȚIE

@+
0 x
Pământul nu ne aparține, îl împrumutăm de la copiii noștri
Trecerea
x 17




de Trecerea » 25/12/05, 21:35

Philippe Schutt a scris:corect!
Dar, în mod normal, nu ar trebui să puteți închide inserția în acest moment. Ar trebui să existe o mică admisie de aer în partea superioară a paharului. Care este inserția ta?


Da, de fapt aveam partea superioară a paharului care lăsa să treacă aerul pentru a mătura paharul și a-l împiedica să se murdărească.

Am condamnat-o (cu o îmbinare din fibră de sticlă împletită) pentru că am instalat ventilație forțată în casă, iar tirajul era prea mare :o

Vedeți acest fir de discuții: https://www.econologie.com/forums/ameliorati ... t1270.html

Acest fenomen de explozie este singurul dezavantaj notabil al acestui sistem de ventilație forțată.

De atunci am lăsat șemineul să tragă puțin după ce am încărcat lemne.

În afară de aceste mici incidente, se încălzește foarte bine, am lăsat focul să moară ieri la prânz, doar ca să-l aprind la sfârșitul dimineții de azi: erau 10 ° C în toată casa când ne-am trezit în jurul orei 9:00 .

La prânz erau deja 20 ° C în sala de mese (unde este amplasat șemineul) și cel puțin 17 ° C în toate celelalte camere :D

Ah da: insertul meu provine de la „Cheminées Philippe”, sunt foarte fericit.
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 25/12/05, 21:44

jkg a scris:hi,
Iată o experiență „pe care am auzit-o
Un tip se încălzea cu o inserție de 2 sau 3 ani, a constatat că nu trăgea.
Într-o zi, el tocmai trecuse când a avut loc o explozie.
Inserția a fost împărțită în 2, o parte de perete, alta în locul său.
La 2 zile după ce a venit pompierii, inserția a fost înfundată.
Deci ATENȚIE

@+


Bine, deci este bine, nu am înfundat nimic și curăț canalul curat;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 26/12/05, 01:17

De fapt, nu este normal, mi se întâmplă în mod regulat
cu cuptorul de pâine și cu inserția.
Inițial o căldură puternică ds focarul și fără flăcări.
T pune lemn uscat sau mai bine hârtie. Odată asta
fuma bine, pune un chibrit sau deschide-l
zona de intrare.
E o nebunie (păi așa ceva) și se aprinde.
brusc este fum peste tot.Surprinde la început apoi noi
Este de fapt distractiv, copiilor le place mult.
De fapt, nu este fără pericol, cu excepția cazului în care soția ta
nu îmi place . : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 26/12/05, 10:19

uh .. în principiu, dacă lemnul dvs. este foarte uscat, acest aer se încălzește pe măsură ce coboară de-a lungul sticlei și apoi provoacă oa doua combustie în timp ce trece peste lemn. acest sistem ar trebui să mențină sticla curată, să mărească puterea până la 80% și să te facă să consumi cu 20% mai puțin lemn.
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 26/12/05, 10:22

Lemnul meu este foarte uscat da: 2 până la 3 ani de uscare. Pe de altă parte, dacă las deschiderea superioară a paharului, într-adevăr trage prea mult și lemnul arde cu viteză mare. V.

Voi încerca să-l micșor mai degrabă decât să-l obstrucționez complet pentru a vedea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 26/12/05, 10:50

3 ani ventilat și acoperit. de asemenea, puteți face o mică rezervă de o săptămână de încălzire în casă. încă îl usucă.
Dacă temperatura de ardere crește, tirajul crește. da, reduce-o, poate. poți reduce și pescajul de jos? și, când fereastra este închisă, aveți, fără îndoială, și o reglare a tastei de evacuare a fumului pe care o puteți închide pe jumătate.
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 26/12/05, 10:54

Philippe Schutt a scris:3 ani ventilat și acoperit. de asemenea, puteți face o mică rezervă de o săptămână de încălzire în casă. încă îl usucă.
Dacă temperatura de ardere crește, tirajul crește. da, reduce-o, poate. poți reduce și pescajul de jos? și, când fereastra este închisă, aveți, fără îndoială, și o reglare a tastei de evacuare a fumului pe care o puteți închide pe jumătate.


Extragerea din partea de jos este foarte reglabilă, este gata, chiar pot trece de la „toate închise” la „foarte larg deschise” ajustând cele două setări de pe laturi (grile glisante) și pe orificiile sertarului scrumierului și direct ușa scrumierei.

Pentru cheia de ieșire a fumului, o las complet închisă când focul a luat bine și lemnul este fierbinte în șemineu.

Este un șemineu grozav :)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 128