Coup de Gueule: criză și profituri pe ambalaje

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Coup de Gueule: criză și profituri pe ambalaje




de Grelinette » 29/06/09, 20:38

Este adevărat, unul dintre noi vine în mod regulat pe site pentru a-și împinge ...

E rândul meu ! : Evil:

Iată faptele:
De câteva luni, sau chiar câțiva ani, ne bazăm pe campania de conștientizare pentru a consuma mai bine și mai ieftin ... în aceste vremuri de criză, este de bun simț!

Am văzut recent un raport în care o asociație de apărare a consumatorilor a dat un semnal de alarmă și a susținut că supermarketurile profită cu furie de această nebunie pentru achiziționarea de produse ambalate în cantități mai mari pentru a crește cu precizie prețurile! !!

Din curiozitate am verificat și .... HORROR este adevărat: individual pachetele de 12 sunt mai scumpe decât cele de 6. Biscuiți, băuturi, furaje, paste etc. .

În plus, nu este niciodată foarte ușor de comparat când vedeți prețuri de acest fel: 6 € pentru 150 de grame și 18 € pentru 400 g!

Nu știu dacă este o nouă strategie de marketing sau o greșeală, dar este important să venim cu o dezbatere ... nu are rost, dar ușurează puțin!

Ha ... iată-te, sunt puțin mai bine.
Dernière édition alin Grelinette 29 / 06 / 09, 23: 19, editate 1 ori.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 29/06/09, 23:14

De exemplu, zahărul cristalizat în 5 kg costă mai mult de 5 pachete de 1 kg, confirm.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6979
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2904




de gegyx » 30/06/09, 01:08

Am văzut asta pentru zahăr, făină ...

Acum câteva luni, era pachetul de 2 carduri SD, mult mai scump decât de două ori un card identic cu unitatea.
:şoc: Ne întrebăm dacă mărcile sau vânzătorii sunt sănătoși?

Într-un magazin hiper, aceleași banane sunt vândute cu o treime mai scumpe în secțiunea „fructe și legume” decât cele vândute în secțiunea „prețuri reduse”, la 20 de metri distanță.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 30/06/09, 07:45

O mulțime de oameni cumpără la viteză maximă și, din cauza vieții agitate din orașe, nu mai ia timp să se uite la prețuri.

Trebuie să meargă repede, nu trebuie să așteptăm prea mult la casele de numerar și ei beneficiază de aceasta. Cele mai atractive prețuri sunt cele mai puțin accesibile, rafturile schimbă loc regulat și pentru a merge repede luăm o marcă de volum mare pentru a nu reveni la pierderea timpului în magazine ...

Pe scurt, dorind să economisim timp în toate pentru a putea face mai multe lucruri, ne stresăm și nu mai luăm timp.

Lucrăm, recompensăm inactivii (reclamanți, acționari) mai degrabă decât producătorii (muncitori, angajați). Și trebuie să facem mereu mai mult pentru kif kif sau mai puțin ... Pe scurt, dacă nu avem bonusuri, ne deprimăm, cu forța de a fi presați, intrăm în depresie ...

Și, în acest caz, distrați-vă făcând comparații de prețuri la sfârșitul unei zile lucrătoare, sau WE când magazinele sunt aglomerate, apucăm articolele cât mai repede posibil pentru a scăpa de magazin și a rămâne blocat în blocajele de trafic pentru a merge acasă sau pentru a petrece restul weekendului în mediul rural sau pe plajă ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

Re: Gueule: criză și profituri




de Targol » 30/06/09, 09:22

grelinette a scris:Nu știu dacă este o nouă strategie de marketing sau o greșeală, dar este important să venim cu o dezbatere ... nu are rost, dar ușurează puțin!


Din păcate, acest lucru nu este nou. A fost o strategie de bază a distribuției în masă de ani de zile.

După cum a subliniat fostul Océano, consumatorii se grăbesc și puțini care se uită puțin la prețuri compară mai mult de la o marcă la alta (pentru același ambalaj) decât de la un ambalaj la altul. (pentru aceeași marcă).

Ideea generală că cumpărarea în vrac este mai ieftină, consumatorul va lua pachetele mari (chiar dacă face prea mult și că aruncă o parte).

Supermarketurile joacă acest comportament și „smulg” (*) prin supraîncărcarea ambalajelor mari.

(*) în ghilimele, deoarece nu există nimic ilegal în această practică atâta timp cât prețul pe kg este clar menționat. Este grosolan, dar nu ilegal.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79290
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11026

Re: Gueule: criză și profituri




de Christophe » 30/06/09, 09:40

grelinette a scris:În plus, nu este niciodată foarte ușor de comparat când vedeți prețuri de acest fel: 6 € pentru 150 de grame și 18 € pentru 400 g!


Uh, cred că este încă (pentru cât timp?) Obligatoriu să specificați prețul legat de 1 kg (sau 1L) ... Deci, trebuie întotdeauna să aruncați o privire bună ...

În rest sunt de acord, dar constat că supermarketurile s-au „liniștit” de câteva săptămâni .... cel puțin la unele produse.

Exemplu: produse de patiserie. Acum 6 luni erau prețuri de patiserie (sau aproape) sau 8 până la 10 € plăcinta, acolo „găsim” plăcinte 6/8 persoane la 2.5 sau 3.5 €! Pentru acest preț, să nu vină înapoi, e plin de E4XX ... dar cel de la 8 sau 10 € nu a mai fost, probabil! Vânzările nu sunt nici pe departe interesante, mi se pare ... 50% în prima reducere nu este rău ... Nu vorbesc despre îmbrăcăminte ... Îmi pare rău să joc avocatul diavolului, dar fermierul de ouă categoria 1 pe piață și printre micii comercianți m-a răcit! :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 02/07/09, 16:57

da prețurile pe kg sunt întotdeauna indicate, dar aveți nevoie de ochi buni, așa că este notat în mici ...

Cumpăr lapte de creștere pentru fiul meu (nu știu dacă este foarte bun având în vedere compoziția ... dar medicul meu pediatru îmi spune că este esențial .... :? Cred că este medie, dar hei ...), cel mai ieftin pe care ți-l poți imagina este cel care se află într-o sticlă foarte mică: o sticlă = o sticlă pentru bebeluși vândută cu 32 de sticle (altfel este mult mai scumpă)

deci, dacă mă aplec la cel mai ieftin, îmi face pe săptămână 14 sticle mici de deșeuri, mai degrabă decât 2 mari ... este normal ????

(din fericire la noi, există o sortare selectivă și primăria reciclează plasticul)
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 03/07/09, 15:42

Văzusem și mai tare (și strigasem ... de la producător și de la un supermarket):
Un renumit brand de fursecuri de aperitive (pătrate cu brânză) a vândut mai multe dimensiuni de ambalaj. Pachetul mare avea inscripția foarte mare „Format economic".
După ce au verificat la multe magazine, toți au vândut-o pentru mai mult decât pachetele mai mici! : Evil:

A devenit „dimensiunea familiei”, cred acum.
Un pic mai puțin escroc.
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 03/07/09, 16:00

legal, în Belgia, afișarea prețului pe kg de bunuri este obligatorie în Belgia (și respectată). Este la fel și în Franța? (în plus față de prețul ambalajului: există, prin urmare, 2 prețuri)

Nu ne grăbim: ajungem la ..... sâmbătă la 10 dimineața (nu înainte, altfel prea multe rafturi nu sunt completate) cu lista noastră, super prowled, avem un itinerar standard. Ieșim în jurul valorii de 10 / 3. Apoi mergem la (lanțul de reduceri hard din Germania) pentru o serie întreagă de produse preselectate (limonade, vin roșu, mezeluri, niște brânzeturi, niște alimente congelate). Acolo suntem super organizați: când este posibil, unul dintre cei doi merge la casierie pentru a sta la coadă în timp ce celălalt hrănește căruța. Și hop, este complet în 4h1)
Pentru legume, mergem la piața de duminică dimineață .... pe jos ... apoi să ne închinăm, aproape de piață. Legumele de la comerciantul nostru obișnuit nu sunt întotdeauna mai ieftine, dar durează mai mult :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 134