Crearea unei asociații de econologie?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Crearea unei asociații de econologie?

de Christophe » 16/10/05, 15:04

Subiectul "învechit", se referă la subiectul care îl înlocuiește și concretizează creareaasociația econologie

Ei bine, s-a decis că voi lucra serios la crearea unei asociații de ecologie pentru a pune un cadru legal în spatele acestui site și a ne oferi mai multe resurse!

Iau o postare de la Vincent27 care mi-a rezumat destul de bine ideile

„Cred că ideea de asociere ar fi excelentă:

- Pentru distanța geografică: nu știu frecvența întâlnirilor necesare, dar cred că membrii ar trebui să poată face unele prin telefon / adsl și să planifice două întâlniri anuale.

- Pentru contribuția suplimentară în plus față de membri:

Punerea în comun a uneltelor, atelierului (unii au spațiu, alte astfel de abilități (strunjire, sudură, electricitate ...), scule, ...

Punerea în comun a ideilor, experienței, abilităților, planurilor, cercetării ...

Poate și eu, dar iau un bob de sare, pentru a ajuta la promovarea anumitor cercetări sau produse, pentru a face față furnizorilor, ...
Unii dintre noi lucrează în domenii tehnice, avem contacte în anturajul nostru cu diverși furnizori și diferim, am putea pune în comun anumite achiziții de materiale sau echipamente.

Este sigur că membrii și non-membrii ar avea aceeași posibilitate de a intra în contact prin intermediul rețelei, dar cred că dacă contribuția nu este excesivă, cei care pot vor juca jocul și vor accepta oameni care nu pot material a contribui. Chiar dacă nu-mi place prea mult, trebuie să fie posibil să creez zone private pe site pentru a permite membrilor să beneficieze doar de achiziții, hărți, intrare gratuită la anumite expoziții ...

În plus, așa cum s-a spus deja, o asociație ajută la motivarea membrilor către un rezultat (mulți sunt puțin ocupați și fără o mică lovitură în fund ...).
Scopul unei asociații este, de asemenea, să permită o deschidere către lumea exterioară, să organizeze sau să participe la expoziții, spectacole, adunări, ... "


Puteți adăuga în acest subiect, alte idei și obiective ale asociației. La rândul meu, am 2, care cred că sunt foarte bune, dar necesită totuși o reflecție, așa că nu spun mai multe pentru moment!
Dernière édition alin Christophe 20 / 05 / 11, 12: 32, editate 8 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16

de A2E » 16/10/05, 15:58

vești excelente! :D
să ne gândim cu toții la ceea ce putem aduce asociației
de exemplu, având în vedere descentralizarea geografică a viitorilor membri, va fi posibilă crearea de secțiuni regionale sau chiar departamentale cu conf. univ. mamă ?
Merg puțin repede la muncă, dar hei, trebuie văzut!
să vezi și contribuția minimă pe membru?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vincent27
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 111
Înregistrare: 20/05/05, 19:20
Locul de amplasare: Eure

de vincent27 » 16/10/05, 21:04

toată lumea bună seara,

30 €, cred că este și o sumă bună, deschide orizonturi având în vedere rezultatele sondajelor și cred că nu va fi mare lucru.

În ceea ce privește conexiunile geografice, acestea trebuie să fie naturale pentru moment. Un conf. este deja suficient de greu pentru a gestiona într-o singură structură. Dacă conf. Univ. permite organizarea unei prime întâlniri, se vor face contacte între persoanele care doresc să se ajute reciproc.

Bun curaj pentru creație, nu am nicio îndoială cu privire la naștere.
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen

de Rulian » 16/10/05, 22:46

Nu e rău 30 € !! Perfect.

Câștigați un caz Rochefort cu 5 € în plus? :D dsl
0 x
erikotiti
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 21/11/04, 22:03

de erikotiti » 16/10/05, 23:09

FĂRĂ PROBLEME SUNT Gata să mă alătur 30 EURO DE ÎNTÂLNIT
RESONABIL.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

de Christophe » 16/10/05, 23:37

Rulian a scris:Câștigați un caz Rochefort cu 5 € în plus? :D  dsl

pfffffffff nu poți suporta oricum :P

Ei bine, altfel cred că este un compromis bun, dar sper că acesta nu va fi singurul venit pentru asociație!
Mâine voi începe să scriu statutul!

Pentru creație sunt încă belgian cel puțin până la sfârșitul lunii martie .... Este posibil să creez înainte? (Aș dori !)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

de Christophe » 17/10/05, 10:25

Am început să scriu statutele, progresează bine :)

Pe de altă parte, aș dori să știu dacă oamenii prezenți aici ar fi interesați să constituie CA (biroul) ... Știind că acest lucru le va cere obligații legale și timp ... Nu sunt sigur (pentru moment, dar eu continuă să înghesuie site-urile) cu Christine (prietena mea) putem crea legal, deoarece avem aceeași adresă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Jean-Francois
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 27/11/04, 00:18
Locul de amplasare: Poitiers în Viena

de Jean-Francois » 17/10/05, 12:03

salut Christophe, un cuplu cu aceeași adresă poate face parte din biroul aceleiași asociații

aici este voilou :P
0 x
me jeff născut cu o tijă într-o mână și un post de sudura în cealaltă :-)
... ______
... / ______ \
. (00 = H = 00)
.. IiI "" "" "" IiI .. Vraoummm !!!!!
Avatar de l'Utilisateur
asgard os tyr
My R21 Pantone pe TF1 :)
My R21 Pantone pe TF1 :)
posturi: 160
Înregistrare: 06/02/05, 18:21
Locul de amplasare: pretutindeni
x 1

sa ne intalnim

de asgard os tyr » 05/01/06, 11:46

hi
Această secțiune este deschisă de mult timp!
Prin urmare, vă sugerez să vă întâlniți înainte de sfârșitul lunii martie, este timpul să treceți la nivelul următor!
Suntem destui pentru a face ceva serios!
Atât pentru logistică!
Și pentru tehnici, vă propun mereu, trecerea la banca de putere cu protocol de teste și toate și toate !!! :D
Dacă vă rog, fiecare dintre noi trebuie să se implice în funcție de mijloacele și timpul nostru!
Vă mulțumim că ați reacționat și ați răspuns rapid la această APEL!
Timpul se scurge !!!
implicare individuală + voință colectivă = acțiune DREPTĂ
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

de Christophe » 05/01/06, 12:09

Kevin, cred, de asemenea, că timpul se scurge și că trebuie să urcăm cu viteză, dar nu trebuie să facem lucrurile în grabă dacă vrem să avem șansa de a face bine!

Rezultatele sondajului actual sunt promițătoare (adică la cei 800 de „potențiali” membri care ar putea constitui o pondere semnificativă, dar, deoarece acțiunea noastră nu va mulțumi pe toată lumea, detractorii noștri vor fi numeroși ... și este capcane pe care vreau să le evit!)

M-am gândit deja la acțiunile și obiectivele acestei asociații de mult timp, dar există un punct fundamental care trebuie rezolvat: distanța geografică a membrilor biroului. Atunci ar fi necesar să creați „delegații” regionale ... vedeți slujba? Deja o asociație este dificil de gestionat, dar mai multe ... pentru moment sunt încă formal singur ...

ps: Văd că ești foarte motivat (aici încep să vorbesc belgian :D ), ai fi gata să fii membru al consiliului?
Tocmai am creat un nou sondaj despre acest lucru: https://www.econologie.com/forums/creation-d ... t1356.html
Dernière édition alin Christophe 20 / 05 / 11, 12: 33, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 291