Curcubeu dublu: cum funcționează?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Curcubeu dublu: cum funcționează?




de Christophe » 04/07/07, 15:09

Am observat ieri, după o furtună destul de violentă și datorită luminișului care a urmat, un curcubeu „dublu” chiar în câmpul de lângă el. A fost prima dată în viața mea când am văzut una, așa că cred că nu este foarte obișnuită.

Iată ce am găsit rapid pe Google:

Curcubeu dublu

Uneori se poate vedea un al doilea curcubeu mai mare deasupra arcului primar. Se datorează unei a doua reflectări a razelor solare din interiorul picăturilor de ploaie. Unghiul său este de aproximativ 52 °.

Deoarece lumina este reflectată de două ori, culorile sunt inversate în comparație cu un curcubeu primar și, de asemenea, sunt mai deschise și, prin urmare, mai puțin vizibile. În teorie, am putea vedea și un număr infinit de curcubee, rezultate din multiple reflexii ale picăturii de apă. În laborator, am putea număra 19!


Vă transmit fotografiile dacă cineva este interesat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 04/07/07, 18:36

Ceva care arată așa?
Am făcut fotografia aseară. Îmi pare rău pentru calitate, camera mea
are 5 ani și este m ...
Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 04/07/07, 18:46

Da exact, cu excepția mult mai mici :)

Te-a lovit și atunci? De unde ești în Belgia? Îmi amintește mai mult ...

ps: ți-am redimensionat ușor imaginea ...
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 196