Planuri speciale de pensii

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Planuri speciale de pensii




de Flytox » 08/11/07, 23:14

Bonjour à tous

Am primit acest lucru prin e-mailul meu, fără garanție.

https://www.econologie.com/fichiers/partager/retrail.wmv

Dacă acest lucru este adevărat, trebuie să ne reformăm !!!!! : Evil:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Re: Planuri speciale de pensii




de jean63 » 09/11/07, 00:15

Flytox a scris:Bonjour à tous

Am primit acest lucru prin e-mailul meu, fără garanție.

https://www.econologie.com/fichiers/partager/retrail.wmv

Dacă acest lucru este adevărat, trebuie să ne reformăm !!!!! : Evil:
A+

Știam de Chirac, dar nu de VGE sau de ceilalți.

Chirac filmat cu Bernadette și câinele la plimbare nu par deloc fericiți, chiar și cu toți acești bani: ar prefera să fie în continuare la Palatul Eliseului și, aparent, să mănânce mare!
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6932
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2871




de gegyx » 09/11/07, 00:24

Desigur că este adevărat.
-Retirarea la o dietă super specială.
- Acumularea pensiilor de acest tip la vârsta de 60 de ani.
-Calcularea acestor pensii cumulative în același timp.
(Parcă ai declara 4 locuri de muncă diferite în același timp. Adică de 4 ori de 7 ore într-o singură zi și că casa de marcat te contează 4x4 = 16 trimestre în an ...)
Iar banii publici distribuiți sunt ceea ce și-au permis.
(Banii ascunși rămân ascunși, desigur ...)

Pentru deputați, este un raport de pensionare de 6 la 1 plătit ...
Reprezentare pentru 5 ani, și primiți o pensie egală cu o pensie medie de 40 de ani
În timp ce angajații deja nu mai au 1 la 1 și cu o reducere suplimentară, pentru idioții care nu au vrut să lucreze la 16 ani ...

Fillon a fost și el senator, înaintea prim-ministrului.

Pentru a auzi în mass-media, justificarea creșterii salariului lui Sarko, pentru a se rezuma că a câștigat mai puțin decât Chirac și că nu a fost corect, ... este grotesc.
Chirac are o întreagă carieră politică în spate și primea pensii, în plus față de 7000 de euro ...
Sarko vrea să câștige mai mult, deși are doar 60 de ani și nu este probabil să fie pensionat. Nu știe că are încă cel puțin XNUMX de ani?
Rezultat, acum, câștigă mai bine și, de la vârsta de 60 de ani, va câștiga mai mult decât Chirac. Așa că Iznogood este mulțumit.

Am auzit în mod greșit repetarea creșterii cu 140%. De fapt, este o înmulțire cu 2,7 (pentru a ajunge la 19300 XNUMX €).

Pe valuri, am auzit minciuni de la miniștri despre lucrătorii feroviari.
Nu sunt 2 ani de cadouri la fiecare cinci ani. Acesta este un an suplimentar de contribuție la fiecare 7 ani.
Cu alte cuvinte, contribuțiile angajatorului și ale angajaților sunt crescute cu ~ 13% tot timpul.
Suprimarea acestora de beneficiul acestei vechimi contributive ar obliga statul să le ramburseze cele 13% reținute în mod necuvenit. Chiche că nu o va face. Normal, muncitorii feroviari sunt nemulțumiți.

Dar polițiștii care au un an la fiecare 5 ani?
Militar pensionar la 15 ani?
Parașutiști care câștigă ani de vechime pentru că au parașutat ...
Este treaba unui parașutist să sară într-o parașută ... Nu?
Îl cunosc pe unul dintre executivii într-o administrație, care se acumulează odată cu pensionarea unui para adjutant peste 20 de ani, ceea ce îi permite să primească o pensie completă echivalentă cu 40 de anuități ...

În plus, toate cazurile speciale pe care nu mai vreau să le știu ...
: Evil:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 09/11/07, 09:43

Nu am vizionat videoclipul, dar am văzut reacția ta, cred că pot ghici despre ce este vorba ...evident, politicienii sunt privilegiați... pkoi crezi că politicienii „mari” joacă politică? Cu siguranță prin convingere dar prin căutarea puterii ... și această putere (asupra altora) vine și prin bani!

Dar sunt sătul: ar trebui să nu mai confundăm 1 și 100 ... deoarece cu siguranță nu salariile sau pensiile și privilegiile politicilor sunt responsabile de gaura bugetelor pensiilor ... Evident că ar putea arăta exemplul „bun” ... Dar ... asta nu ar fi suficient .. .

Comparați bugetul alocat salariilor tuturor miniștrilor și deputaților cu ... de exemplu, bugetul de funcționare a pensiilor SCNF sau EDF / GDF Pariez că% este ridicol ...

* În orice caz, bugetele de stat sunt bine hrănite: imaginați-vă un stat care s-ar spune în surplus și care nu ar reduce impozitele ... Vedeți de unde vin? De aceea sunt întotdeauna deficitare ... ușor de cheltuit din ce în ce mai mult ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6932
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2871




de gegyx » 09/11/07, 10:50

Sunt de acord cu tine, că statul cu greu poate spune că înflorește, în timp ce nu scade impozitele și nu dă despăgubiri.

În această privință, am vorbit doar despre privilegiile clasei conducătoare a „democrației noastre moderne”.
Evident, acestea nu sunt principala cauză a deficitelor.
Dar recunoașteți că participă oarecum ...
În același mod, dacă luați în considerare deficitul datorat pensiilor muncitorilor din calea ferată, este ridicol în comparație cu întregul deficit al pensiilor ...

Este cu atât mai jenant, cu cât discursul actual al politicienilor actuali este să se joace cu capătul mic al telescopului, asupra disparităților angajaților și să ridice clasele dintre ei ...
Ei nu dau un exemplu, își măresc veniturile oficiale atunci când nu există o nevoie reală și, în același timp, necesită eforturi enorme de la toți ceilalți ...

În ceea ce privește deficitele de pensie, a existat întotdeauna, de când există.
Longevitatea are acum ceva de-a face cu ea.

Dar deficitele se datorează în principal politicilor proaste ale acestei clase conducătoare.
Încurajați pensionarea anticipată ani de zile. Nu mai angajează mai mult de 15 ani în serviciul public, sărăcește fondurile de pensii.
La un moment dat, a fost înțepat pe casetele PTT, pensionarea minerilor din nord, fabrici de filare în nu știu unde ...

Toate listele statului, către aceste fonduri (și SS), care nu sunt niciodată onorate.
Toate aceste legi „sociale”, care obligă aceste fonduri să-și strângă brâul, fără despăgubiri.
Ajungem la un deficit evident.

Citiți Le Canard Enchaîné, despre celelalte privilegii pe care și le acordă politicienii, cumpărând moșii de lux de la moșii cu mult sub prețul pieței. (Este deja dintr-un alt raport, să luăm în considerare doar salariile lor + beneficiile lor).
Coluziunea dintre politicieni și afaceri, este încă o relație, și mai enormă ...

Dar la sfârșitul zilei, întotdeauna țara suferă și devine mai săracă.

„Lucrați mai mult, pentru a câștiga mai mult” ... Un alt slogan fals.
Uită-te la ofițerii de poliție care nu au plătit orele suplimentare de ceva vreme ...
O să-i luăm ca supraveghetor și, presto, orele suplimentare nu vor mai fi plătite ... Viața nu este bună?
Cunosc un șofer al SNCF, care nu a putut să ia vacanțe de vară (drept anual obligatoriu), care încă nu le poate lua și care se întreabă dacă nu se vor pierde pentru el ... disconfort acolo?
În acest timp, nu angajăm. Nu conducem economia. Și sărăcim fondurile de distribuție ...
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 09/11/07, 11:54

Scuză-mă gegyx, dar nu-mi va fi milă de muncitorii feroviari.

Este primul care am auzit că unul dintre ei nu-și poate lua concediul, dar crezi că sunt singurii? „Prea multă muncă” este viața de zi cu zi a multor oameni!
Cu excepția faptului că au o mulțime de avantaje și, în plus, cer întotdeauna mai multe!

Și gândiți-vă că, având în vedere numărul de muncitori feroviari deja pensionați, cei care vor ajunge în curând acolo și cei care abia intră în SNCF, acest lucru face ca un număr de lucrători feroviari ale căror pensii trebuie și trebuie să fie plătite. Mai ales că ale lor sunt disproporționat de lungi, din moment ce încetează să lucreze foarte devreme!

Deci OK, politicile nu trebuie compătimite (departe de ea), dar Christophe are dreptate: este o picătură de apă!
(și apropo, majoritatea politicienilor lucrează mai mult decât SNCF, dar asta este o altă poveste)

În cele din urmă, Gegyx, ferește-te de ceea ce îți spun călăreții. Au arta de a prezenta lucrurile într-o lumină „bună”. Doar un exemplu, dar asta nu este tot: atunci când spun că au o creștere de 1%. Reprezintă doar unul o parte din creșterea lor ! Deoarece 1% este actualizarea grilei. Nu uitați că schimbă casete (în această grilă) la fiecare 1 sau 2 ani. Schimbarea casetelor înseamnă schimbarea salariilor => creștere dublă a puterii de cumpărare.
Nu știu despre tine, dar eu, când am o creștere de 1.5%, este cu adevărat cu 1.5% mai mult decât am la sfârșitul lunii.
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
nofy
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 11/09/05, 21:08
x 1




de nofy » 10/11/07, 00:17

Bonsoir,

Fără a vrea să cadă în contra-politică, doar o precizare cu privire la salariul sarko: trece de la aproximativ 6000 de euro la aproximativ 19000 de euro ... ok, dar la 6000 de euro, toate cheltuielile sale au fost responsabilitatea statului, în timp ce la 19000 de euro, toate cheltuielile sale sunt responsabilitatea sa, ca și premierul. S-a specificat că trebuia să clarifice aceste celebre costuri, pe care nimeni nu le-ar putea da seama serios.

Critica este foarte ușoară și arta este dificilă ... în locul tău voi intra în politică și totul va fi bine, sunt convins de asta, ai argumentele corecte, continuă !!

Nofy (visul)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 10/11/07, 10:38

bonjour
nofy a scris:Critica este foarte ușoară și arta este dificilă ... în locul tău voi intra în politică și totul va fi bine, sunt convins de asta, ai argumentele corecte, continuă !!


Nu, nu este pentru toată lumea să intre în politică, aveți nevoie de un minim de abilități de bază pentru a avea succes:

Trebuie să poți, cu mâna pe inimă, să sprijini orice adevăr sau neadevăr și 5 minute mai târziu mereu cu mâna pe inimă și să-ți rupi ochiul pentru a susține exact opusul, tot ce ai nevoie este publicul schimb valutar.

Trebuie să poți da lecții morale cu mâna dreaptă, în timp ce mâna stângă comite abuzuri de bunuri sociale și alte tranzacții privilegiate.

Unul trebuie să nu poată înțelege sensul cuvântului „Rușine”, este un cuvânt pentru cei slabi și ignoranți.

Trebuie să poți da vina pe cel care îți ia mâna în geantă și deturnează fonduri publice.

Trebuie să ai întotdeauna ca prieten pe cineva care este chiar mai rău decât tine, este mai puțin periculos.

Trebuie să știți că prietenia și trădarea sunt doar 2 faze ale carierei sale politice și pot fi cumpărate și vândute ca orice marfă.

Trebuie să aveți un sentiment dezvoltat de patriotism, ceea ce înseamnă că întotdeauna vă acordați prioritate țării înainte de a vă investi banii în Elveția sau Insulele Cayman.

Ar trebui să știți că caritatea începe de la sine și, prin urmare, că este întotdeauna timpul să vă ajutați atunci când țineți corzile poșetei.

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
nofy
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 11/09/05, 21:08
x 1




de nofy » 10/11/07, 22:13

Bonsoir,

Flitox te consider foarte greu, din fericire, asta se schimbă!

Nofy (visul)
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 11/11/07, 14:14

Bonjour à tous
Flytox are dreptate și din păcate se schimbă: în rău !!

Michel
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 334