Bloguri de ecologie pentru vizitatorii de ecologie?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.

Ați crea un blog „ecologic”?

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Bloguri de ecologie pentru vizitatorii de ecologie?




de Christophe » 12/08/06, 16:00

Mă gândesc la posibilitatea (istoria utilizării puțin mai mari a capacității serverului site-ului) de a crea un sistem de blog pentru vizitatorii econologiei.

Prima opțiune.

Prin aceasta vreau să spun că fiecare vizitator va avea ocazia să-și creeze blogul atâta timp cât vorbește despre mediu, energie sau ecologie.

Avantajul sistemului față de alte sisteme de bloguri existente: permițându-vă să vă exprimați pe un site real (altul decât un forum), pentru a aduna bloguri pe același subiect (ecologic) și mai ales pentru a le lega între ele.

La rândul meu, mă gândesc să folosesc 2 sau 3 bloguri pentru „eu” pentru a salva și sintetiza cele mai interesante discuții ale forum....

A doua opțiune este să creezi un singur blog comun pentru toți vizitatorii economiei: toată lumea ar putea, prin urmare, să scrie știri ...

Așadar, întrebare: ați fi interesat să vă începeți blogul?

mulțumesc
Dernière édition alin Christophe 07 / 11 / 06, 18: 52, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 14/08/06, 15:13

Ei bine, nu există mulțime eh : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 25/09/06, 13:24

Bine în urma multor păreri citate mai sus, am decis să tai para: faceți un blog comunitar!

Așa că am preinstalat un blog ecologic (adresa secretă pentru moment 8) ).

Un blog este un site foarte simplu care constă dintr-o succesiune de știri care pot fi mari (ca un articol real) și pot fi comentate de vizitatori.

Aș vrea să fac câteva un blog comunitar pentru că economia este treaba tuturor, adică asta oricine dorește poate participa ca scriitor / moderator
știind că, în orice caz, toți vizitatorii ar putea posta comentarii la știri. Cam ca un mini forum.

Vreau (spune-mi dacă greșesc) să organizez acest blog în următoarele subsecțiuni:

1) Combustibili fosili
2) Energiile regenerabile (pentru a vedea dacă este necesar să se împartă în funcție de numărul de noi)
3) produse „ecologice”
4) Produse ecologice ANTI (stil actimel, pringle individual, hummer ... etc etc)
5) Evenimentele de văzut

Etc etc ... Parerile tale sunt binevenite!

Acest blog ar permite, de asemenea, „salvarea” rezumatelor anumitor discuții ale forum.

Ar înlocui ca și când „știrile” site-ului „econologie.com”, care ar fi mulțumit să difuzeze știrile legate de articolele scrise pe site.

Evident, legăturile dintre cele 2 site-uri vor fi importante.

Aici este. Ce părere ai despre idee?

Pentru început, am avea nevoie de o echipă formată din 5 până la 6 scriitori (suntem deja 2) motivați să scriem 1-2 știri (și mai multe dacă sunt afinități) pe săptămână ...

Dacă sunteți interesat (ca scriitor) vă rugăm să mă contactați prin mesaj privat ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 25/09/06, 14:33

Ideea mi se pare foarte bună, dar nu sunt sigură că am timp să scriu articole la ritmul pe care îl spuneți voi (1 până la 2 pe săptămână). În cele din urmă, 1 până la 2 pe lună, aș putea găsi timpul ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 25/09/06, 14:37

Știți că un articol nu este neapărat ceva exclusiv ... ar fi perfect să luați o informație văzută pe Yahoo sau Google News, de exemplu, cu un citat din sursă. Un pic ca ceea ce facem pe forum..

Cel mai bun ar fi, probabil, definirea editorului după sursa de informații. (X caută pe Google, Y caută pe Yahoo ... etc etc)?

Pentru articolele „mari” (stil de produs antiecologic) 1 până la 2 pe lună ar fi bine ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 25/09/06, 15:08

Ahhh bine bine bine.

În aceste condiții, nu văd cel mai mult în comparație cu aceleași noi yahoo, google sau altele postate într-un forum și comentat de unul sau de ceilalți.

Singura diferență pe care o văd acolo este că, blogul fiind mai puțin „în mișcare” prin definiție decât un forum, ar putea fi mai ușor să găsiți informații acolo decât în forum.

În acest moment, nu am putea considera că subiectele încep pe forum, și că în funcție de bogăția intervențiilor le transferăm sau nu pe blog?

Ar putea evita postările de pe blogul „încă născut”?

O altă diferențiere ar putea fi că rezervăm blogul pentru subiecte „atemporale” sau cel puțin cu o durată de viață destul de lungă (stiluri „sfaturi privind consumul mai puțin”, „casă ecologică”, „FAQ pantone” etc.) în timp ce forum ar conține mai presus de toate subiecte mai specifice, mai legate de o actualitate specifică (cum ar fi „rețeta pentru gunoi de grajd interzis”, „2007 prezidențial” etc.).

Ce crezi, Christophe? (și ce crezi despre ceilalți?)
Practic, pentru a rezuma întrebarea mea, cum să diferențiem o știre "forum„un„ blog ”de știri?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 25/09/06, 15:15

1) Acest lucru ar asigura faptul că știrile vor fi vizate, filtrate și comentate de vizitatori.

2) Uh prin definiție o știre "forum" nu exista ;)

3) Altfel cred că ați înțeles ideea aproximativ (probabil că am greșit mai sus) și diferitele „PLUS” pe care le-ar aduce acest blog în comparație cu forum...asta rămâne de rafinat, desigur!

Dacă vrei, îți creez contul în MP și îți dau adresa URL, astfel încât să vezi cum funcționează ... Probabil te va inspira ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 27/09/06, 13:57

Mai este cineva interesat să fie scriitor pentru acest blog? :|

Deocamdată suntem ... 3: Christine, Targol și cu mine ...
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 27/09/06, 19:57

bla. dacă este pentru a relua știrile, nu văd prea mult rost.

Ceea ce face farmecul unui blog este că acestea sunt mici texte personale.

Aș prefera ca toată lumea să-și ia timp să modeleze o reflecție personală sau o mică notă de dispoziție, chiar dacă este doar din când în când.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1




de sam17 » 28/09/06, 08:59

Cred că un wiki ar fi mai potrivit pentru ceea ce vrei să faci.

Pe un wiki, oricare dintre cei care înregistrează economia își poate adăuga piatra în clădire și este, de asemenea, un instrument interesant de a înconjura un subiect într-un mod cu adevărat complet în timp ce faceți verificări încrucișate.

În sfârșit, cred că știți cu toții wikipedia pe baza acestui principiu :)

Personal, nu mă împotrivesc niciodată să adaug una sau două linii de informații despre ceea ce știu pe un wiki, dar deja nu am timp să trec prin forum oricât aș vrea să mă abonez pentru a menține un blog actualizat, chiar colectiv ...

Ei bine, asta este doar părerea mea.
0 x
--
Răbdarea este un copac a cărui rădăcină este amară și a cărei fructe sunt foarte dulci.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 368