Student Challenge Raid 2009

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
maroc'icam_a
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 01/10/08, 21:28
Locul de amplasare: toulouse

Student Challenge Raid 2009




de maroc'icam_a » 01/10/08, 21:57

Bonjour à tous
Nu știam cu adevărat în ce categorie să postez Sper că aceasta va fi cea potrivită.

Vorbesc în numele echipei noastre: Jérôme, Jeremy, Florian și eu, Simon
În prezent suntem în primul an la ICAM Learning din Toulouse (fost IST pentru cei care știu)
Am mers pe jos forum, în principal pe partea dedicată motorului pantone și derivatelor sale și, în cele din urmă, am decis să postez.
Pentru că aș vrea să vă vorbesc despre un proiect care ne este aproape de inimă:

PROVOCAREA ELEVILOR

Este un raid în Maroc rezervat studenților care există doar de un an.
Dar ceea ce îl diferențiază de alte raiduri este latura sa ecologică, permiteți-mi să explic:
Acest raid este mai mult decât o rasă, ci un adevărat antrenament uman și ecologic (pentru limbi proaste nu am pompat această propoziție pe un site ^^ Am făcut-o singură pentru că sunt convinsă de ea)

Prin urmare, cursa evoluează pe trei niveluri: sportiv, ecologic și umanitar

atletic: găsim tot ceea ce face farmecul raidurilor, o mașină mică adaptată deșerturilor, nisipului și peisajelor fantastice

ecologic: și aceasta este noutatea, fiecare mașină va trebui să cumpere
de la asociația actioncarbone.org consumul său de carbon în raid, pe scurt cumpărăm stickerul de carbon, fondurile colectate vor fi folosite pentru un proiect de dezvoltare durabilă

dar din nou, în cadrul programului de reîmpădurire a planetei, este organizată o zi de ZI VERDE. Plantați palmieri de curmale și oferiți-le apa de care au nevoie pentru dezvoltarea lor, creând un bazin de apă de 100 m3 și o pompă solară
(774 de copaci plantați anul trecut)

în cele din urmă, pe tot parcursul sejurului, operațiunea de bivouac curat, adică gestionarea deșeurilor și sortarea selectivă pentru a nu distorsiona zonele traversate

umanitar Nu vom face călătoria goală, deoarece vom lua alimente de bază și larg consumate, cum ar fi făină, ulei și sare, care vor fi distribuite într-un sat din Maroc în timpul unui curs de educație nutrițională.

Prin urmare, dorim să formăm două echipaje, ar fi pentru mine (și în opinia mea pentru ceilalți, de asemenea, posibilitatea de a participa la prima mea acțiune umanitară și ecologică (în afară de prezentările despre dezvoltarea durabilă, înțeleg)

doar că este scump, este nevoie de 1300 € pe cap pentru înregistrare
În total, conform calculelor noastre, am avea nevoie de suma modestă de:

8000 €

cu alte cuvinte, dacă aveți idei care să ne ajute să colectăm această sumă, contactați în companii pentru a găsi sponsori
spune-ne!!!!
multumesc ca m-ai citit pana la final si buna seara

Simon
0 x
provocarea elevilor
un raid ecologic și economic
ajută-ne să ajungem acolo
yahi
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 115
Înregistrare: 06/04/05, 19:48
Locul de amplasare: lângă Nantes (44)




de yahi » 01/10/08, 22:08

Bugetul este ceea ce mulți dintre noi ne lipsesc, în plus față de timp ...
Îmi amintesc că, în calitate de student, trezorier, am petrecut mult timp turând magazinele și afacerile din zonă pentru a cerși câțiva bani împotriva stabilirii logo-ului sau a bannerului companiilor. Băncile și poștele au fost cele mai generoase. În caz contrar, consiliul general rămâne acolo, adesea înclinat să participe. Au un buget pentru asta. Aproape întotdeauna funcționează atâta timp cât ești student și poți înfățișa o imagine bună. Măguleste ego-ul, iar cetățenii sunt fericiți și vor vota din nou pentru tartenpion.

yahi
0 x
Când ni se va permite să nu mai folosim petrol?
Obiect gratuit!
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 01/10/08, 22:21

Când trebuie să-ți finalizezi bugetul?
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
maroc'icam_a
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 01/10/08, 21:28
Locul de amplasare: toulouse




de maroc'icam_a » 02/10/08, 06:22

Vă mulțumesc pentru răspunsurile dumneavoastră
Mă gândisem la bancă, dar nu la oficiul poștal sau la consiliul general
dar pentru oficiul poștal cu cine să contacteze? Mă duc la oficiul poștal de cartier unde trec printr-un contact pe site-ul lor?

În caz contrar, bugetul trebuie închis până cel târziu pe 27 noiembrie
Eu creez asociația
dosarul va trebui să fie gata până vineri, cred că pentru a începe să căutăm sponsori cât mai devreme și mai eficient posibil
0 x
provocarea elevilor

un raid ecologic și economic

ajută-ne să ajungem acolo
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 02/10/08, 09:40

De asemenea, puteți contacta companii mari precum Decathlon.

În caz contrar, există ideea de sponsorizare.
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
maroc'icam_a
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 01/10/08, 21:28
Locul de amplasare: toulouse




de maroc'icam_a » 02/10/08, 13:06

Ce vrei să spui prin sponsorizare?
0 x
provocarea elevilor

un raid ecologic și economic

ajută-ne să ajungem acolo
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 02/10/08, 13:10

Le sugerați celor din jur, apropiați sau mai puțin apropiați (familie, prieteni, vecini sau alții) să vă „sponsorizeze” pentru o sumă la alegere și, încetul cu încetul, cursurile mici fac râuri mari.
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
desertfourwings
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 20/07/09, 18:11




de desertfourwings » 20/07/09, 18:15

Bună Simon,

Și eu voi dori să particip la Student Challenge. Așa că am vrut să știu dacă în final ai fi putut face acest raid ??
ai avut destui sponsori?
Este atât de greu să găsești sponsori! ai vreun sfat pentru mine?

Vă mulțumim!
0 x
Amandine

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 293