Existență politică?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 10/02/04, 17:42

Bună !!

Tocmai am citit articole despre iminența uleiului de vârf ... e frig în spate.

Și mi-a venit o întrebare:

Există grupuri politice (grupuri de presiune, partide, mass-media precum lumea diplomatică) la nivel național, european, internațional, pentru a-i face pe contemporanii noștri să asculte rațiunea când vine vorba de energie?

Într-adevăr, dincolo de riscul ecologic, este un război mondial bucuros care ne așteaptă în ziua în care sticla de petrol este goală. De aici și importanța investiției masive în căutarea alternativelor pentru a evita acest conflict generalizat.

Există astăzi oameni care reușesc, printr-un mijloc sau altul, să influențeze cu adevărat politicile guvernelor noastre în această direcție, unde suntem maro?


Rulian, interogativ.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 10/02/04, 19:42

Nu, cred că nu există un astfel de grup, deoarece companiile petroliere controlează TOTUL și de la o anumită dimensiune toată lumea este „răscumpărată”. De exemplu, de ce credeți că grupurile „verzi” precum Greenpeace sau WWF, cu milioanele lor, nu ajută la dezvoltarea noilor tehnologii? (s-ar putea destul de ușor) Personal, nu am răspunsul, dar văzând numărul de invenții rămase în cutii din lipsă de dezvoltare și mijloace, îmi pun serios întrebarea ...

Altfel nu vă faceți griji, războiul mondial a început deja, așa că uitați-vă la Africa, va fi următorul Orient Mijlociu în ceea ce privește petrolul, iar Franța și SUA luptă discret și indirect pentru controlul acestui continent.
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 11/02/04, 14:20

Ei bine, poate cel mai bun mod de a afla este să-l încercați ...

Dacă apar bărbați în sacouri și ochelari întunecați, făcându-ne să înțelegem că este mai bine să ne oprim dacă nu pan-pan, atunci vom fi reparați :D

Și mai rău să fii auzit, ai nevoie de mass-media. Și ce vor mass-media: senzațional, tragic, cataclismic ...

Al III-lea Război Mondial pe fundalul foametei de combustibil și al eșecului generalizat al sucului, nu-i așa cataclismic? De ce să nu întoarcem împotriva lor armele mediatice ale „petrocraților”? hhmmm? B)

În plus, va fi pâine binecuvântată pentru jurnaliștii care au nevoie de linguri care populează redacția de legiuni.
Și mai rău s-ar putea să avem ceea ce ne dorim: sensibilizare masivă a populațiilor până la atingerea „masei critice”.


Ce părere aveți, oameni ??
Poate un pic de senzaționalism demago ar putea ajuta?
(OK, senzaționalismul și demagogia sunt mai mult decât disprețuitoare, dar hei, trebuie să știi ce vrei ...)

Rulian, destul de jucăuș și o mulțime de visători :P
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 12/02/04, 19:50

Practic sunt de acord, în ceea ce privește forma, nu va fi suficient .... „hype” asupra efectului de seră este deja destul de important (mai ales în comparație cu măsurile eficiente luate) și mai ales ... oamenii uită repede ... după inundații, valuri de căldură ... facem mai mult efort?

Mă îndoiesc că ... mai rău dăm vina pe organizațional (ce îneacă peștele ce ...)
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 13/02/04, 11:00

Wow !! Clasa !!

Depus de Interpol, monitorizat de RG, MI6 și CIA ...

Toți vor fi nebuni după mine :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 13/02/04, 19:48

Nu știu dacă clasa este termenul potrivit ...

MI6?
ce este ? Nu stiu...


pe de altă parte fetele pot să vă spun că NU FUNCȚIONEAZĂ!

O altă legendă sacră :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 14/02/04, 16:16

MI6 este serviciul de informații englez, cred;)
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 15/02/04, 14:21

ok merci

încă nu au venit ... pentru că site-ul nu este în engleză :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 16/02/04, 21:44

Poate într-o zi, va fi tradus în engleză: clipire:
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 16/02/04, 22:54

Eu contez ...:)

Ei bine, vom ... este deja destul de greu așa!
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125