Fără comentarii: mâncătorii de câini și pisici chinezești

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Fără comentarii: mâncătorii de câini și pisici chinezești




de Flytox » 17/10/08, 21:24

0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 17/10/08, 22:09

Salut Flytox și bine ai venit acasă :)

Pentru videoclipuri ar trebui să le puneți pe EconoTV: http://www.dailymotion.com/group/econologie

Este mai ușor și mai ușor de utilizat pentru toată lumea!

La naiba, este o mizerie ... Christine nu trebuie să vadă asta ... : Evil:

În cele din urmă, mâncăm o mulțime de vaci ... sacre în India ... dar toate aceleași pisici și câini sunt încă mai aproape de oameni decât de bovine ... ei bine, cultura trebuie respectată pe cea a altora. Încă mai am probleme acolo ...
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 17/10/08, 22:30

Bună.

La rândul meu, văd camioane care transportă curcani trecând în fața casei mele în fiecare zi și absolut nu văd diferența cu imaginile câinilor!

Așa cum spui Christophe, fiecare are propria cultură și le adaug fiecare mijloacele lor de supraviețuire!
Unii dintre bunicii noștri au mâncat șobolani în timpul războiului și, sincer, atâta timp cât carnea este comestibilă, nu văd nicio problemă.

Pentru o Franță de pisici și câini, în timp ce nu departe, unii mor de foame!

O seara buna.
0 x
Frederic
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 17/10/08, 22:33

Mai presus de toate, abuzul este de denunțat, indiferent dacă este vorba de pisici, vaci sau alte animale.
Este revoltător să faci o ființă vie să sufere degeaba!

Când vine vorba de hrănirea cu pisici, câini sau vaci, asta nu mă șochează, este o chestiune de cultură.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 18/10/08, 14:05

Uh ... Este confortul termic: încălzirea și izolarea casei, deoarece cu blănuri îți poți izola interiorul ??? : Mrgreen: : Mrgreen:

Nu?

Ei bine, mă mut în răbufniri ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 18/10/08, 14:54

Bună Flytox,

Acest videoclip este îngrozitor. Nu că mâncăm animalele, ci că le maltratăm așa de mult timp și inutil.

Animalele nu au suficient aer pentru a respira, nici spațiu, unele sufocându-se. Unii oameni își scot labele prin rețele și le sparg de manipulatori.

Unii manipulatori brutalizează cuștile fără niciun motiv cu lovituri mari pentru a speria animalele.

Lăzile sunt aruncate sincer din partea de sus a unui camion și cad pe beton la cel puțin 3 metri mai jos. Multe animale sunt rănite grav în această toamnă (capete sparte, picioare rupte etc.).

Este murdar. Nimic mai mult. Nu aș vrea să mănânc această carne ... Știați că calitatea cărnii este mult mai bună atunci când animalele nu sunt stresate înainte de sacrificare? Dar chinezii nu sunt încă atât de subtili și nu respectă animalele de fermă ... :se încrunta:

Câteva documente despre această întrebare
https://www.econologie.info/share/partag ... qwtK1z.pdf
https://www.econologie.info/share/partag ... S7zdVr.pdf
http://revmedvet.com/2003/article_fr_154_199_204.html
0 x
Imagine
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 22/10/08, 21:33

Acest raport este probabil de origine elvețiană, elvețienii vor să arate că nu sunt singurii care mănâncă câini și pisici, nu este nou, este o tradiție în anumite colțuri ale Elveției profunde. Există, de asemenea, o industrie a pielii de pisică în Elveția. Nu glumesc, am familie acolo!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 22/10/08, 22:15

Problema nu este ce facem cu aceste animale, ci mai ales maltratarea pe care o suferă înainte de a ajunge pe farfurii!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 23/10/08, 09:57

mi se pare că a existat un program despre bietele noastre oi și vaci ... din păcate aceleași metode peste tot pentru a trata aceste animale :se încrunta:
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 23/10/08, 11:53

[Începutul subiectului sensibil]

Și la noi nu există ceva numit coride? Subvenționat suplimentar de contribuabil?

Dar coridele nu sunt abuzuri, ci art. :şoc: Am uitat.

[Sfârșitul subiectului sensibil]
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 387