Depunerea începe în liceu ...

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.

Tu ce crezi ?

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

Depunerea începe în liceu ...




de Targol » 04/04/07, 11:27

Fiul meu de 9 ani va începe facultatea anul viitor (a „sărit” o oră pentru că știa deja să citească când a ajuns în clasa întâi).
Având în vedere că este cu aproape 2 ani mai tânăr decât toți cei din clasa sa, că este destul de sensibil și că este ușor demotivat dacă nu are suficient „cereale de măcinat”, ne-am întrebat întrebare cu mama lui, dacă nu îl vom înscrie la colegiul privat din zonă.

Avantajele în comparație cu instituția publică de alături: executiv, echipa de profesori care suferă de mai puține restricții bugetare, activități suplimentare.
Contra: bine, până ieri, cel mai puțin era unic: prețul
(aproape 2000 € / an).

Cu toate acestea, după o întâlnire cu directorul unității, am fost pregătiți (cu ajutorul financiar al soacrei și atrăgând serios rezervele) să facem acest sacrificiu pentru binele fiului nostru.

Apoi, după cum se spune la televizor: „brusc, este drama”.
Când am citit formularul de înscriere aseară, am dat peste următoarea propoziție: „Accesul la cantină va fi prin amprentă biometrică” :şoc: :şoc: :şoc:

Lucrez într-un departament de cercetare și dezvoltare în care șeful investește milioane de euro în fiecare an. Accesul la birouri se face printr-un card magnetic „de bază” și chiar și atunci când ușile nu sunt deschise pentru a ventila vara.
Și pentru un acces slab la o cantină, amprentele fiului meu de 9 ani vor ajunge stocate într-un computer al colegiului !!!!
În afară de riscul ca aceste amprente digitale să fie „furate” (mă îndoiesc că securitatea computerului este foarte avansată în acest tip de instituție), principiul mă revoltă.

Cred că acest fapt singur va anula înregistrarea fiului meu, dar, așa cum am aflat încă de pe vremea că recunosc relevanța opiniilor voastre, îmi permit să vă întreb ce părere aveți despre el, chiar dacă acest post nu nu are prea mult de-a face cu Econology ....
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 04/04/07, 11:43

salut

Înțelept Targol. nu suntem niciodată foarte siguri de modul în care începe coping-ul, dar știm cu toții cum se termină (vezi istoria recentă).

De asemenea, nu intrați în panică pentru furtul de amprente; liceul nu are nevoie de el. :P
acest tip de comerciant de covoare va căuta în primul rând să amortizeze această frumoasă instalație biometrică și furnizorul său va fi fericit să îi ofere un dosar client : Evil: : Evil: : Evil:

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 04/04/07, 11:59

Sunt de acord cu dvs. cu privire la principiul Targol: biometria permite înregistrarea oamenilor. O simplă carte magnetică ar fi mai mult decât suficientă.
Dar poate este un sistem testat?! Poate că acest sistem nu este conectat nicăieri în rețeaua școlii și este izolat?!
În opinia mea, înainte de a lua o decizie finală, ar trebui să aflați scopul școlii în instalarea acestui sistem. Cu excepția cazului în care îți poți înscrie fiul într-o altă școală care îi poate oferi ceea ce are nevoie și nu departe de casa ta ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 04/04/07, 12:02

Sunt uimit că amprenta este colectată pentru accesul la o cantină.

Vedeți ce găsim pe cnil:

Biometrie: patru refuzuri de autorizare a utilizării amprentelor albe

30 - Ecouri ale sesiunilor

CNIL a autorizat, în cadrul ședinței sale din 12 ianuarie 2006, două dispozitive de control al accesului la o cantină școlară pe baza recunoașterii conturului mâinii. Cu toate acestea, a refuzat să autorizeze patru procese de control al accesului și de gestionare a programelor bazate pe recunoașterea amprentelor digitale, deoarece acestea nu erau justificate de nicio cerință de securitate specială.

În examinarea dispozitivelor biometrice, CNIL ia în considerare tipul de biometrie utilizată: biometrie „urmărită” sau „fără urmă”. Această distincție se bazează pe posibilitatea sau nu de recuperare a datelor biometrice fără știrea persoanei.

În acest sens, conturul mâinii constituie, în starea actuală a cunoașterii, o biometrie „fără urme” care nu poate fi utilizată în alte scopuri, fără prezența persoanei. Prin urmare, este o chestiune de biometrie care nu ridică dificultăți în ceea ce privește normele de protecție a datelor. Acesta este motivul pentru care CNIL a autorizat, la 12 ianuarie 2006, două noi licee să utilizeze dispozitive bazate pe recunoașterea conturului mâinii în contextul controlului accesului la cantina școlară. Acest lucru aduce numărul de autorizații eliberate pentru acest tip de dispozitiv în școli la șase.

Cu toate acestea, CNIL reamintește că tutorii legali ai elevilor trebuie să fie informați individual cu privire la implementarea acestor sisteme și la metodele conform cărora pot, dacă este necesar, să refuze computerizarea datelor biometrice ale copiilor lor. Prin urmare, recomandă oferirea unei alternative de oferit celor care nu doresc să utilizeze biometria.

În cazul biometriei „urme”, care includ amprente digitale, CNIL pune în legătură metoda de stocare a datelor (fișier sau suport individual) cu existența sau nu a unei cerințe de securitate anume. Acesta consideră că prelucrarea, într-o formă automatizată și centralizată, a amprentelor digitale nu poate fi permisă, ținând seama atât de caracteristicile elementului de identificare fizică selectat, de posibilele utilizări ale acestor tratamente, cât și de riscul încălcărilor. grave pentru viața privată și libertățile individuale care rezultă din aceasta, numai în măsura în care cerințele imperative în materie de securitate sau ordine publică o justifică.

Astfel, pe 12 ianuarie, Comisia a refuzat implementarea a trei sisteme de control al accesului și a unui sistem de control al timpului bazat pe prelucrarea, într-o bază de date, a amprentelor digitale.

Pentru prelucrarea care vizează controlul accesului, CNIL a considerat că acest obiectiv, dacă este legitim, nu a fost în acest caz asociat cu nicio circumstanță specială care să justifice păstrarea într-o bază de date a amprentelor digitale ale angajaților. . În consecință, prelucrarea nu pare să fie adecvată sau proporțională cu obiectivul urmărit.

În cele din urmă, în decizia sa privind sistemul de control al timpului într-o clinică, CNIL a reamintit că obiectivul unei mai bune gestionări a timpului de lucru, deși este legitim, nu justifică în sine înregistrarea șabloanelor de amprentă a angajaților într-un cititor biometric.



Sursa: http://www.cnil.fr/index.php?id=1938

Deci, a priori, a fost autorizată o identificare a recunoașterii conturului mâinii. Pe de altă parte, stocarea amprentei nu (în afară de condițiile imperative de securitate.

Cunosc o companie care a vrut să-și impresioneze clienții și care a asigurat identificarea (accesul la sediu etc.) a angajaților săi prin amprente.

Deci, la intrare, senzorul biometric ...

Numai aici CNIL a refuzat (aviz nefavorabil) implementarea acestei prelucrări automate a informațiilor nominative. În special în ceea ce privește obiectivele avansate de securitate și mai ales faptul că amprentele digitale trebuiau stocate pe un server.

Rezumatul curselor, deoarece compania a conectat deja totul și și-a instalat senzorii, iar punctul de lipire a fost stocarea centralizată a amprentelor digitale, a ajuns să obțină o opinie favorabilă prin stocarea datelor biometrice ale angajaților pe o insignă care le-a dat un este personal și unic.

Da da, ai citit bine. Deci, insigna angajaților, astfel încât sistemul să afle amprenta și apoi angajații pun degetul pe senzorul biometric!



Pe de altă parte, este important să subliniem că o astfel de prelucrare a informațiilor personale trebuie să fi primit un aviz favorabil de la CNIL ÎNAINTE de punerea sa în aplicare.

Deci, în cazul dvs., colegiul trebuie să aibă un număr de dosar la CNIL.

@+
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 04/04/07, 12:23

Nu este ușor să răspunzi la această întrebare.
Pe de o parte, fiul tău având ușurință, este cu adevărat esențial
vă permit să cultivați și să-i îndepliniți potențialul.
având prea multă ușurință și ratându-și studiile sunt legiune.
Din experiență vă pot spune că atunci când este prea ușor, noi
s-a descurcat foarte bine în școala elementară fără să facă nimic, la începutul școlii secundare
notele scad ușor, dar fără a face mai multe.
după ce începem să ne ridicăm și se zbate.
problema este că nu am învățat să lucrăm / să studiem.
cu cât studiile mai avansate aceste calități devin vitale.

Și doi dintre fiii mei au aceste facilități, trebuie doar să citească de două ori
un text pentru a-l cunoaște pe de rost. Jonglează și cu matematica
decât alte discipline. Au fost 3 ani de școală publică
și nu au înșelat nimic. M-au convins chiar că nu există
de examene în timpul anului, nici măcar la sfârșit. Le-am crezut de când
a reușit cu o medie de 95%.
În cele din urmă mi-am dat seama că o iau ușor și le-am luat
trimis la o școală privată unde nu râde.
ceea ce trebuie să studieze, uneori am unele remușcări.
timp marcat timp de 2 luni, apoi și-au recâștigat nivelul.

Este adevărat că este mai scump (și nu doar puțin), dar acum
Nu mai am regrete, știu că acestea constituie un solid
bagaje.
Dacă vă pot sfătui, fiți atenți la atmosfera școlii.

În ceea ce privește amprentele biometrice, va trebui să ne ocupăm de ea.
Este o iluzie să credem că putem rămâne în continuare anonimi.
Bicanii au început deja să-i înșele definitiv pe tineri
cauza (printre altele) Europa va urma îndeaproape pasul următor
vor fi cipurile implantate în corp care vor permite urmarea
cea mai mică mișcare a cetățeanului. Rețineți că acest lucru s-a făcut deja, cu excepția faptului că
cipul se află pe telefonul dvs. mobil.
Nu trebuie să fii paranoic, atâta timp cât ești un cetățean respectuos
legile pe care nu le-ați făcut. Dictaturile nu au așteptat
facilitățile electronice și de prelucrare a datelor să funcționeze.

Acum, dacă sunteți cu adevărat îngrijorat, gândiți-vă la următoarele
alegeri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/04/07, 12:33

pe de o parte, înțeleg că această școală a ales acest sistem, deoarece elevii sunt în general mari fraudați: în urmă cu puțin timp, un prieten mi-a povestit despre o elevă de 15 ani care le-a prezentat părinților o lunară buletin complet fals, realizat probabil pe computerul unui prieten ....

pe de altă parte, fiind destul de necinstit, voi găsi destul de jenant că amprentele mele sunt undeva ...
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 04/04/07, 12:39

Vă mulțumesc tuturor pentru reacțiile dvs. și în special MisterLoxo pentru detaliile sale despre tipurile de senzori utilizați.

Pentru a răspunde lui Lapin, aș lua propriul exemplu: mi-am făcut toată facultatea în instituții private relativ stricte, dar, în liceu (din motive pe care nu le cunosc, poate financiare), ne-am întâlnit cu cei doi frați ai mei , sora mea și cu mine într-un liceu public relativ mișto, fără lipici.

Cred că, uitându-mă în urmă, că anii de liceu au fost cei mai grei 3 ani din viața părinților mei: suntem 3 frați cu un decalaj de un an între fiecare. Cel mai mare repetând de două ori, cel mai mic și eu zero, noi trei am ajuns împreună la liceu.

Ajutând adolescența, învățarea acestei noi libertăți a dat naștere la multe excese pe care părinții mei le-au luat chiar în G ...; toate acestea înmulțite cu 3.

Cu ce ​​mă duc este că, din punct de vedere financiar, mă îndoiesc că ne putem permite facultatea ȘI liceul la prețurile sale acolo (mai ales că o sora mică vine în urmă).

Mă întreb dacă nu ar fi o idee bună să ne economisim economiile pentru liceu ...

Dar asta nu prea are legătură cu subiectul.

În caz contrar, iepure, aș dori să reacționez la propoziția dvs. „În ceea ce privește amprentele biometrice, va trebui să ne ocupăm de ea”.
Nu sunt de acord, dacă într-adevăr toată lumea rămâne pasivă în fața acestui insidios coping, se va întâmpla. Dacă oamenii protestează și refuză să-și dea amprenta, ADN-ul (așa cum au făcut unii secerători de OMG), Nu vor trece (care poate fi tradus în spaniolă prin „no passaran” : Mrgreen:)
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 04/04/07, 12:44

Rabbit a scris:În cele din urmă mi-am dat seama că o iau ușor și le-am luat
trimis la o școală privată unde nu râde.
ceea ce trebuie să studieze, uneori am unele remușcări.
timp marcat timp de 2 luni, apoi și-au recâștigat nivelul.

Este adevărat că este mai scump (și nu doar puțin), dar acum
Nu mai am regrete, știu că acestea constituie un solid
bagaje.
Dacă vă pot sfătui, fiți atenți la atmosfera școlii.


salut

Ești norocos să ai copii maleabili; deoarece sistemul se termină în dezastru de 9 ori din 10.

Pentru copii inteligenți: gândiți-vă că este ieftin, nivelul este excepțional și copiii lucrează în ritmul lor.

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)

Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 04/04/07, 13:53

zac a scris:Pentru copii inteligenți: gândiți-vă că este ieftin, nivelul este excepțional și copiii lucrează în ritmul lor.


Nu atât de simplu: fiica mea de 14 ani tocmai a trecut în 1ere, dar i s-a refuzat înscrierea în facultate: sub 16 ani este cel care decide inspectorul academiei, nu părinții. „Risc de nesociabilitate”, au spus ei ... Concret, personalul este rezervat copiilor bolnavi sau expatriați.

Deoarece colegiul public a refuzat un salt suplimentar de clasă, el a trebuit să fie înscris pe locul 3 în sectorul privat, fără o subvenție de transport, deoarece „cu excepția cardului școlar”.

Astfel, de la vârsta de 12 ani, ea se ridică la 6 dimineața pentru a lua autobuzul și a se întoarce în oraș.

Dar acesta este prețul „socializării” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6931
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 04/04/07, 14:02

Mod ironic:
Dacă este un dispozitiv care detectează amprentele digitale, putem găsi un avantaj educațional ...
: Arrow: Obligația de a spăla mâinile înainte de a merge la masă, în caz contrar mâinile colorate nu sunt recunoscute.
În cele din urmă, nu este acest dispozitiv acolo pentru a monitoriza curățenia copiilor înainte de a-și înregistra participarea la cantină?
Este un dispozitiv, 2 în 1 ...
(Chiar și 3 în 1, dacă fișierele sunt vândute ...)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 158