Forum curat

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Rantamplan
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 18/09/05, 22:31




de Rantamplan » 24/09/05, 15:47

Salut tuturor.
Aș dori să-mi susțin viziunea pe baza experienței mele.
Distorsionat de profesia mea (ca toți ceilalți), ceea ce mă șochează este că pentru Pentone am impresia că văd 500 de oameni de știință nebuni (e o imagine) fiecare uitându-se în laboratorul lor.
Imaginați-vă dacă Airbus ar fi angajat 10 de ingineri pentru a-și realiza linia aeriană, A000 și că fiecare dintre acești ingineri ar fi plătit într-un colț al laboratorului pentru ca fiecare să proiecteze A380-ul ideal.
În acest caz, nu ar fi zburat niciodată în primăvara trecută, mai ales când și-a început studiile în jurul anului 1997.
Toate acestea pentru a spune că este necesar să dăm un proiect clar pe Pentone și să organizăm și mai ales să organizăm toată această energie pozitivă purtată de sute de veterani dedicați.

Desigur asta forum este un instrument grozav care permite oamenilor de știință nebuni să discute despre progrese mai bune în colțul lor și, desigur, că acest lucru forum face o muncă uriașă de comunicare care începe să dea roade în MEDIA
Dar suntem încă organizați ca o armată mexicană.

Ceea ce ar fi interesant de făcut, de exemplu, ar fi să stabilim unul sau mai multe obiective tehnologice și științifice pentru Pentone. De exemplu:
- modelarea încălzirii reactorului
- dezvoltarea de soluții de putere pentru un diesel aplicabil la majoritatea mașinilor (cum ar fi un KIT GPL)
- studiul fenomenelor din miezul reactorului.
- etc.

Nu toți vom putea face toate acestea singuri, altfel va dura mult timp și ne va costa pe toți scump.

Scopul în cazul lui Pentone ar fi să ne asigurăm că nimeni nu poate pune la îndoială interesul econologic al acestui principiu deoarece am oferi soluții aplicabile tuturor tipurilor de vehicule și perfect realizate (precum un KIT GPL) fără a mai aștepta încă 50 de ani.

Pentru a atinge un astfel de obiectiv, trebuie să ne organizăm pe măsură ce organizăm un proiect major.

Cu toții avem talente
Unele sunt foarte practice
Unii sunt foarte buni în teorie în analiză
Unii sunt lideri buni
Unii sunt grozavi de lucru care te fac cu nimic
Unii sunt buni la comunicare
Unii sunt talentați în organizare

Doar comuniunea acestor talente ne va permite să mergem mai repede înainte și cred că face

Pentru ca e cald!!!


rantamplan
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79369
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 24/09/05, 16:08

Da, nu aș putea fi mai de acord, dar tocmai acesta era scopul forum decât reunirea diferitelor talente și abilități...nu văd cum să fac mai mult...dar este clar că oamenii care vin cu întrebări de genul: „Am 1 vehicul X ajută-mă” și asta înainte de a fi citit diverse site-uri citate pe forum nu faci prea multe progrese...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1

(mesaje copiate din forum Arhiva)




de fostul Oceano » 12/11/05, 17:38

rpsantina Scris la: sâmbătă 26 februarie 2005, ora 01:43
expert Econologue


hi,

postarea „Energie liberă” m-a făcut conștient de o problemă.

Les forum sunt folosite ca irc cu posibilitatea de a lua firul oricand.

Daca vrem sa putem avansa partea teoretica pe PMC cum se face???

Notă pentru toți: tehnicile inginerului sunt oferite cu o reducere de 50% pentru persoane fizice, comparativ cu prețurile din industrie.
Integrala ingineriei mecanice [# Funcții și componente mecanice #
# Mașini hidraulice și termice # Lucrări de materiale. Asamblarea#] reprezintă aproape 2000 de euro cu actualizările, adică ~1000 de euro pentru o persoană.
Sunt si stiinte de baza (matematica si fizica chimie) nu stiu pretul


Prin reunirea trebuie să existe o modalitate de a finanța acest tip de documente foarte utile.

Christopher, ce crezi?

Noapte bună

--------------------
RPS (South Tarn 81 Dpt)
I-Doar cei care nu fac nimic nu sunt niciodată greșiți
ii - Totul este posibil dacă petreceți puțin timp


***

econologie Scris la: sâmbătă, 26 februarie 2005, ora 13:13
Administrator


ideea TI este grozava, dar ma intereseaza mai mult partea de ardere/motor...asta e mecanica destul de "grea"...

Atunci nu este posibil să le facă pe plac că facem club împreună... un individ nu este INDIVIDUAL!

--------------------
Econologie.com
Director

Vehicul: motocicletă VFR 750 din 1994 @ 115 g CO2 / km (4.9 până la 5.2 L / 100 din 95) ... „Nu pentru că greșesc atât de mult că au dreptate” Coluche.

***

rpsantina Scris la: sambata 26 februarie 2005, ora 15:30
expert Econologue


Pentru combustie / motor, poate fi necesar să faceți un răcitor.

Pentru problema „indivizilor” există întotdeauna o cale de ocolire.
Personal, voi face inginerie mecanică completă cu tatăl meu.
El este la conducere, dar eu particip...

Ulterior, este de consultat că acest lucru reprezintă o îngrijorare. Dar verific dacă avem dreptul de a fotocopia anumite pagini pentru a nu deteriora originalele.
;-p

@+

--------------------
RPS (South Tarn 81 Dpt)
I-Doar cei care nu fac nimic nu sunt niciodată greșiți
ii - Totul este posibil dacă petreceți puțin timp

***

econologie Scris la: sâmbătă, 26 februarie 2005, ora 15:57
Administrator


arg ... la pretul asta nu ai varianta .pdf?

--------------------
Econologie.com
Director

Vehicul: motocicletă VFR 750 din 1994 @ 115 g CO2 / km (4.9 până la 5.2 L / 100 din 95) ... „Nu pentru că greșesc atât de mult că au dreptate” Coluche.

***

rpsantina Scris la: sambata 26 februarie 2005, ora 20:21
expert Econologue


Există o modalitate de a avea consultații online.
Dar pentru a extrage fragmente de articol, în PDF, nu știu încă cum să o fac

Restul pentru curand, comanda pleaca luni sau marti

(Christophe, tocmai am recuperat un R5. Mă duc la HectoNath miercuri. Îți voi trimite planul manipulării pe care intenționez să o fac pe această bază)

@+

--------------------
RPS (South Tarn 81 Dpt)
I-Doar cei care nu fac nimic nu sunt niciodată greșiți
ii - Totul este posibil dacă petreceți puțin timp
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 176