Fotografii frumoase ale regiunilor noastre și din alte părți, Pământul în fotografii

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Fotografii frumoase ale regiunilor noastre și din alte părți, Pământul în fotografii




de Christophe » 11/10/07, 15:06

În urma acestui subiect: apreciat-este-frumoase-fotografii-din-sud-Franţa-t4118.html

Inaugur subiectul: „Arată-ți regiunea” cu câteva fotografii (repuse pe net în timp ce aștepți mai bine) ale colțului nostru din Ardenele belgiene.

Doar o mică notă: francezii sunt, în general, cu toții ignoranți (suntem pe primul loc la sosirea în Belgia) despre potențialul naturo-turistic al regiunii Ardenilor belgiene ... Dar trebuie, de asemenea, spus că belgienii fac foarte puțin promovare ...

Pe scurt aici sunt câteva fotografii ale țării plate (toate fotografiile sunt pe o rază de 20 km de drum de acasă)

„Orașul” Bouillon și Semois care îl traversează:

Imagine
Imagine

Meandro Semois:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Dernière édition alin Christophe 11 / 06 / 08, 18: 02, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 11/10/07, 18:55

Bună ziua Christophe

Superb! În special ultimele 2 care par să fie în continuitate (verdeață / ramură agățată).
Putem merge cu canotajul pe acest curs de apă?
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 11/10/07, 19:07

Flytox a scris:Bună ziua Christophe

Superb! În special ultimele 2 care par să fie în continuitate (verdeață / ramură agățată).


Da, am observat și asta ... după postare! Este o coincidență fericită, se pare!

Flytox a scris:Putem merge cu canotajul pe acest curs de apă?
A+


Destul ... există o mulțime de închirieri în Bouillon în sine, dar, de asemenea, de-a lungul Semois ...

http://www.bouillon-tourisme.be/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 12/10/07, 09:17

Este casa ta, aceste peisaje magnifice Christophe? colțul tău este sublim !!! wouahhh !! : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 12/10/07, 09:40

Da, toate aceste fotografii sunt făcute pe o rază (pe drum) de 20 km ... dar acestea nu sunt fotografiile mele personale.

Când Nono și Rulian erau acolo am făcut un scurt videoclip pe peisajul uneia dintre fotografii (satul de pe meandru). Te gasesc ...

Păcat că francezii au în minte imaginile lui Charlesville-Meziere sau Vitry le Francois atunci când se gândesc la Ardeni ... dar așa cum am mai spus: Belgia (sau mai bine zis Wallonia) nu face prea mult pentru a da un frumoasă imagine a regiunii sale în străinătate ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 20/03/08, 10:56

Orașul Bouillon văzut din creasta care îl domină (fotografie personală):

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 20/03/08, 11:01

Zăpadă din grădină:

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 29/09/08, 10:25

Fotografia făcută din bucătărie săptămâna trecută:

Imagine
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 29/09/08, 13:23

Da, confirm, am avut șansa să vizitez aproape toate colțurile pe care Christophe le arată pe aceste fotografii. A fost o surpriză uriașă, eu care știam doar țara plată (Flandra-Olanda). Cine s-ar aștepta să găsească un loc ca acesta, foarte deluros și nu prea urbanizat, încastrat între bazinul Rhur, Flandra, Bruxelles și Franța? Rhur și Benelux sunt cea mai dens populată zonă din Europa. Deci, nu ne așteptăm la această „gaură” rurală, care este, de altfel, magnifică.

Ceea ce se numește Ardenele în Franța nu are prea multe de făcut. Mult mai flatant. Cu excepția zonelor foarte apropiate de graniță. Vă recomand în continuare să luați trenul (un micheline alimentat cu ulei care fumează bine) de la Charlevilles (oraș nu foarte interesant din ceea ce am văzut) până la Givet (un fel de enclavă franceză din Belgia). Spectacol grozav pe văi pe care le vei traversa !! Dar calea ferată se oprește la Givet. Păcat.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 29/09/08, 13:34

Yep Rulian! Nu știm cu adevărat colțul Ardenilor belgiene ... cine are vina? Cu siguranță regiunea însăși care nu-și promovează suficient turismul.

Și trebuie să recunoaștem că Ardenele din partea franceză au într-adevăr o reputație proastă (în special Charleville Méziere) ...

Duminica trecută am făcut canotaj și am mers pe meandrul mormântului gigantului (3 și 4 fotografii) ... o vom închiria una data viitoare când veți veni (vremea permite)!

Cum este colțul tău? Nu am fost niciodată în Normandia cred că ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Gildas și oaspeții 231