Moștenirea genetică a omului ...

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Moștenirea genetică a omului ...




de Grelinette » 06/01/14, 14:37

Deschid această discuție care mi se pare interesantă pentru că am avut recent o lungă discuție cu un inginer de nivel înalt, acum pensionar ... dar încă în activitate (peste 90 de ani!).

Acest om excepțional, de o simplitate și modestie de neegalat, este absolvent al mai multor universități din Franța și SUA (X, MIT). Astăzi călătorește în toată Franța pentru a sta în academii științifice și pentru a susține prelegeri. Pe scurt, acesta este genealogia omului.

Vorbeam despre această particularitate care îl împinge pe om să caute întotdeauna progresul, să meargă mai departe, mai sus, mai repede. Părerea acestui inginer este că „Căutarea progresului face parte din patrimoniul genetic al omului!"

Într-adevăr, comportamentul uman este caracterizat în general de tendințe de a acționa întotdeauna în aceeași direcție pentru a progresa ... Rămâne să se definească ce se înțelege prin „progres” pentru om.

Aș adăuga că omul caută progrese dincolo de „bunul simț”. „Bunul simț” fiind pentru mine această facultate de a-și putea spune, că până la urmă, acest progres căutat cu atâta pasiune și încăpățânare îl aduce inexorabil mai aproape de pierderea sa.

Concluzionez că, dacă într-adevăr admitem că progresul face parte din moștenirea genetică a omului, trebuie să admitem, de asemenea, că omul își pierde propria moștenire genetică ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 06/01/14, 20:16

Concluzie grăbită!
Dacă „progresul” este contrar bunului simț real (ei, care nu este doar o reflectare a prejudecăților sau a credințelor sale), este că nu este un progres.
Prin definiție, progresul este o schimbare pozitivă: nu este nevoie să convocăm genetică pentru a înțelege că nimeni nu dorește în mod conștient să regreseze!
„Progresul” care distruge posibilitatea de supraviețuire a umanității este un laitmotiv propagandistic în conformitate cu știrile dinOrwell: pur și simplu opusul său.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 06/01/14, 22:52

Răspunsul dvs., Ahmed, subliniază întreg paradoxul speciei umane.
Într-adevăr, progresul (pentru om), în primul său sens, este sinonim cu îmbunătățirea stării sale, a confortului său, a vieții sale.

Cu toate acestea, omul, care se caracterizează și prin toate excesele sale (excesul este probabil o parte a moștenirii sale genetice? ...) va căuta progresul până la absurditate, dincolo de Necesar și Sufisant, deci dincolo de celebrul „Bon-Sens”.

Curios este faptul că acest faimos simț comun l-a motivat să caute mijloacele de implementat pentru a-și îmbunătăți starea și a-l proteja de agresiunile externe care vin să-l atace și să-l slăbească!

În vremuri de foamete, pentru a garanta durabilitatea vieții sale și a congenerilor săi, omul trebuie să caute mijloacele pentru a se hrăni singur ...
A ajuns acolo până la punctul de a se îmbolnăvi de prea multă mâncare, de a produce în exces, de a-și distruge mediul ... și de a-și muri de foame pe semenii săi!

De fapt, revenim la multe dezbateri prezente pe scară largă în acest sens forum și asupra altora:

Omul, sau mai exact o mică parte a oamenilor, după ce a găsit (sau a profitat de) multiple soluții și mijloace de a se feri de relele care îl amenință, a transformat acest „progres” într-o noțiune mai complexă și abstractă: a inventat comerțul și banii pentru a-și vinde aproapelui această „îmbunătățire a vieții”, acest surplus de confort și securitate rezultat din progres și de care nu are nevoie.

De asemenea, este încă un paradox, deoarece odată ajuns în „securitate” în ceea ce privește vicisitudinile care îi sunt dăunătoare, omul revinde surplusul de confort și siguranță pentru un câștig de care nu are nevoie. Acest câștig, care a devenit financiar, este o garanție suplimentară a securității sale deja optime ...

"Nu este nevoie să convocăm genetică pentru a înțelege că nimeni nu dorește în mod conștient să regreseze"...

Cum să explic acest lucru reflex uman original și primitiv să cauți întotdeauna opulența globală, creșterea nesfârșită și excesul?

Există în comportamentul uman multe reflexe profunde a căror geneză este atât de profundă și atât de veche încât este ușor plasată în patrimoniul său genetic, acesta din urmă fiind, prin definiție, biblioteca ereditară a regulilor care guvernează comportamentul speciei. uman și indicând calea de urmat, care cale nu este neapărat cea corectă.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 07/01/14, 07:14

bonjour
Există în comportamentul uman multe reflexe profunde a căror geneză este atât de profundă și atât de veche încât este ușor plasată în patrimoniul său genetic, acesta din urmă fiind, prin definiție, biblioteca ereditară a regulilor care guvernează comportamentul speciei. uman și indicând calea de urmat, care cale nu este neapărat cea corectă.
dacă ar fi genetic, un individ plasat în afara societății unde cultura este predominantă, ar manifesta această tendință de a dori întotdeauna mai mult. Dar acest lucru este puțin probabil! Prin urmare, cultura și genetica sunt confuze, aceasta din urmă devenind captura a tot ceea ce nu poate fi explicat.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79325
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 07/01/14, 11:31

Bună dezbatere, îmi place tema mulțumesc Greli și la mulți ani!

Dacă acest domn ar fi fost soldat, ar fi spus cu siguranță că spiritul de cucerire (vezi mai rău: distrugerea altora) este scris în gene ...

Aici trebuie să definim în primul rând ce este progresul! Aceasta nu este neapărat o îmbunătățire a condițiilor materiale ... chiar dacă este primul lucru la care s-a gândit: progresul tehnic, științific care vizează îmbunătățirea confortului uman ...

Există, de asemenea, progrese sociale, umaniste ... îmbunătățirea societății (voluntariatul) fără îmbunătățirea confortului personal este, de asemenea, un progres ... Vezi Frumusețea verde: https://www.econologie.com/la-belle-vert ... -3670.html

În prezent, nu cred că suntem într-o fază de progres social ... dar într-o recesiune gravă ... majoritatea oamenilor se luptă din ce în ce mai mult !!

Vedeți sau examinați strategia de șoc: https://www.econologie.com/forums/la-strateg ... 11301.html

Altfel putem începe din nou pe dezbaterea înnăscutului și a dobânditului ... în societatea de consum cred că dobânditul este în mare măsură predominant în căutarea „progresului” nostru (formarea de la o vârstă fragedă pentru a concura cu semenii săi , la consumul „necugetat” prin publicitate excesivă ...)
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 07/01/14, 13:08

înnăscutul, cine este? : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79325
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 07/01/14, 13:19

Ah ah ah nu-i rău asta, observ!

Ben înnăscutul tău, nu este al meu !! N / A !! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 07/01/14, 15:50

Christophe a scris:Bună dezbatere, îmi place tema mulțumesc Greli și la mulți ani!

Mulțumesc și la mulți ani.

Christophe a scris:Dacă acest domn ar fi fost soldat, ar fi spus cu siguranță că spiritul de cucerire (vezi mai rău: distrugerea altora) este scris în gene ...

Îi voi împărtăși acest lucru pentru că, având în vedere nivelul său științific și domeniul tehnic în care a lucrat, el are acum gradul de general al armamentului (inginer general al armamentului). De fapt, cred, mai degrabă un titlu onorific decât un grad de comandă.

Christophe a scris:Aici trebuie să definim în primul rând ce este progresul! Aceasta nu este neapărat o îmbunătățire a condițiilor materiale ... chiar dacă este primul lucru la care s-a gândit: progresul tehnic, științific care vizează îmbunătățirea confortului uman ...

Într-adevăr, dar cred că am raportat greșit faimoasa lui propoziție. De fapt, ar fi „Căutarea inovației pentru progresul omului face parte din moștenirea sa genetică”.
Având în vedere faptul că este inginer în domenii foarte tehnice, opinia sa privește inovația tehnică.

Christophe a scris:Există, de asemenea, progrese sociale, umaniste ... îmbunătățirea societății (voluntariatul) fără îmbunătățirea confortului personal este, de asemenea, un progres ... Vezi Frumusețea verde: https://www.econologie.com/la-belle-vert ... -3670.html

Cred că această nuanță îl va interesa deoarece aspectul uman și social, chiar societal, pare să-l sensibilizeze în același mod ca și aspectul tehnic.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79325
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 07/01/14, 16:00

Ei bine, iată un personaj interesant ... de ce să nu-l invitați direct să participe la asta forum?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 07/01/14, 17:03

Christophe a scris:Ei bine, iată un personaj interesant ...

Este cu atât mai interesant, deoarece este foarte paradoxal!

De exemplu, deși are cunoștințe foarte detaliate despre majoritatea principiilor mecanicii, fizicii și chimiei, va rămâne ca un copil în fața unei cutii de cassoulet sau a unui ou fiert pe care nu va ști să-l gătească!

În schimb, cea mai mică problemă de calcul îl va fascina: în sfârșit, în timpul unei mese, l-am întrebat dacă poate calcula volumul de combustibil rămas în fundul unui rezervor cilindric îngropat, nivelul fiind măsurat. cu un băț simplu cufundat vertical în rezervor ... El mi-a răspuns: „Hei, interesantă această problemă ...” și în mai puțin de 2 minute în timp ce mâzgălea formule pe colțul mesei, mi-a dat răspunsul! :şoc:
(dacă îi interesează pe unii, recopiez formula feței de masă! : Cheesy:)

Un lucru mă surprinde, de asemenea, de fiecare dată când discutăm împreună despre constrângerile și alte vicisitudini ale cetățeanului de bază care sunt, că nu a știut niciodată care este salariul său sau chiar tipul de contract care El a avut ! Pentru fiecare dintre funcțiile înalte pe care le ocupa, i s-a reglementat tot aspectul material: casă, mașină, mâncare etc., astfel încât să se poată dedica complet misiunii încredințate lui.

de ce să nu-l invitați direct să participe la acest lucru forum?

Istorie pentru a-l impresiona cu subiecte de discuții neobișnuite, i-am arătat deja câteva dezbateri despre economie. : Cheesy:
Unii oameni l-au intrigat mult, precum cel al „RAR Energia”, la care științific nu are nicio îndoială cu privire la imposibilitatea principiului, dar la fel ca noi toți, a rămas perplex cu mijloacele colosale puse în aplicare!

Acestea fiind spuse, atunci când am ocazia să-l cunosc, el este într-un fel „în vacanță”, deoarece își petrece zilele cultivându-și grădina și pregătind discursuri și documentații tehnice de câteva sute de pagini pe teme foarte tehnice. .

La rândul meu, rămân perplex de facultatea că unii oameni pot asimila și gestiona documente tehnice de câteva sute de pagini îndesate cu cifre și formule ... :şoc:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 392