Blues mare ...

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 06/05/03, 13:45

Voila, iau acest moment de blues mare și de observare a lumii noastre, sociale și economice, dar și morale, pentru a încerca să găsesc puțin curaj printre voi.

Într-adevăr, mă întreb din ce în ce mai mult dacă tot ceea ce facem nu este irosit ... toate eforturile noastre sunt reduse la nimic de interesele puterilor acestei lumi ... și în această perioadă investițiile în energiile regenerabile se topesc de la victoria prea ușoară a americanilor din Irak .... (deoarece este încă mult mai suculent să investim în energiile fosile) ... guvernele, orice ar spune, sunt la punctul de plecare al industrialiștilor și programul lor de dezvoltare durabilă respectiv merge bine după interesele economice ale țării. Dezvoltare durabilă în creștere? FURUL MEU! În ziare da nu cu bancherii! Sumele de investiții ale pilelor de combustibil reprezintă mai puțin de 1% din cercetarea auto. Cu toate acestea, continuăm să vorbim despre asta în ziare ... UNDE ESTE PROBLEMA?

Ar trebui ca interesele a 1% din populația lumii să vină înainte de supraviețuirea celorlalți 99%? (și zeci de miliarde de oameni despre care se presupune că încă ne călcă Pământul)

Suntem singurii câțiva oameni care înțeleg acest lucru?

S-ar părea așa, deoarece, observând anturajul meu particular, văd că comportamentul lor este exact același ... majoritatea acestor oameni nu au conștientizarea catastrofei globale către care ne îndreptăm. Dar este adevărat că bcp are probleme mult mai imediate și nu sunt conștienți de soluțiile care ar putea exista.

Mult mai rău, de multe ori trec după cineva prea virulent și reușesc să-mi pun spatele pe majoritatea oamenilor care rămân neîncrezători față de mine ... dar pkoi o dau atât de mult? Aș putea reformula: pkoi am această flacără în mine care îmi spune „Luptă, merită !!”

Linisteste-ma! Mă înșel? Ajungem prea târziu (sau prea devreme ??)?
Dacă da, „lupta” mea se va încheia aici.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 07/05/03, 12:11

Ține-te de bara de mousaillon!

Întrebări de genul acesta, ne punem cu toții și trecem cu toții prin perioade de euforie și blues. Sus si jos ;-)
Gânduri extrem de umaniste și gânduri mizantrope, gânduri altruiste și gânduri egoiste, gânduri eroice și curajoase și gânduri ticăloase ...

Principalul lucru este să facem ceea ce credem că este corect și corect pentru a nu avea regret în timpul ultimei respirații și păcat dacă nu suntem înțelese de colegii noștri și de contemporanii noștri. Vom fi încercat să facem bine pentru toată lumea: pământul, noi, ceilalți

Dar dacă vedem sau nu schimbările personal nu este o afacere prea mare, deoarece un lucru este sigur că se vor întâmpla mai devreme sau mai târziu, deoarece tot mai mulți oameni sunt interesați. Este un pic ca energia nucleară, trebuie să atingi o anumită „masă critică” înainte ca reacția să se autosusțină.

Bine! Pe acest A + B)
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: blues mare ...




de Christophe » 10/02/16, 20:14

Amuzant acest subiect din 2003 ... chiar începutul anului forum... ma intreb ce s-a schimbat in aproape 13 ani !!

ps: și aici am recordul absolut pentru cel mai mare dezgroparea subiectului : Cheesy:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: blues mare ...




de sen-no-sen » 10/02/16, 20:37

Vă asigur că viitorul va fi mai rău ... odată cu dezvoltarea NICT-urilor, ar trebui să vedem o creștere a numărului de probleme în societățile noastre ... :P
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: blues mare ...




de Christophe » 10/02/16, 20:51

Ah ah da sunt liniștit!

Cred că omenirea a avut o fereastră (10 ani) în care NICT-urile ar fi putut schimba lucrurile la nivel global (au reușit totuși în anumite puncte) ... Vorbesc despre începutul internetului, care era foarte bogat în creativitate originalitate ... După ce a apărut facebook : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: blues mare ...




de Grelinette » 10/02/16, 23:24

Lovitura mea de blues constă în faptul că majoritatea problemelor de distrugere a mediului legate de activitatea umană și care ne preocupă astăzi au fost deja subliniate cu mult timp în urmă. De exemplu, în 1977 comandantul Cousteau a tras un semnal de alarmă cu privire la poluarea mărilor, în special a Mării Mediterane ( http://www.ina.fr/video/RAC00005825 ) și conferințe au fost deja organizate pentru a reacționa ... (Edit: pfoouu ... deja în 1973 poluarea Mediteranei era înfricoșătoare și conferințe internaționale au fost organizate la Beyrout: https://www.ina.fr/video/CAF94081302 )

Astăzi, când încerc să-mi educ copiii cu privire la respectarea mediului, mă întreb dacă nu ar trebui să-i pregătesc și să accepte faptul că viitorul lor va fi probabil mult mai dificil. Trăim în mediul rural și avem șansa să observăm tot felul de animale ... dar îmi spun că probabil în următorii 30 sau 40 de ani, poate înainte, toate acestea vor dispărea parțial așa a dispărut o mare parte din viața sălbatică pe care o știam când eram copil ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: blues mare ...




de Grelinette » 10/02/16, 23:34

Acest videoclip este cu adevărat de vizionat pentru a deveni conștient de inerția și sterilitatea conferințelor: https://www.ina.fr/video/CAF94081302
Totul este acolo, în plus este pitoresc, în alb și negru ... ha nostalgie când ne țineți!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: blues mare ...




de chatelot16 » 11/02/16, 01:10

este diferența dintre econologie și altele forum gen futura știință!

pe dezvăluirea futurilor este încruntată ... pe economie salutăm înregistrarea care arată că ai dreptate înaintea celorlalți!

se mișcă lumea în direcția corectă? într-o anumită perioadă a istoriei, oamenii care lucrau în interesul general erau respectați ... acum este adesea cultul profitului financiar și al egoismului: cel care vrea să facă bine trece pentru un c ..

pentru a promova competența și bunăvoința aveți nevoie de un sistem educațional bun ... vai, constat că calitatea educației în Franța este în scădere ... de aceea situația se deteriorează ... internetul este o soluție pentru corectarea fotografierii? Sper că da, dar nu este câștigat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Re: blues mare ...




de elefant » 11/02/16, 16:10

Chatelot 16 a spus:

din păcate, constat că calitatea educației în Franța este în scădere

Bietul meu prieten! Ar trebui să vii să vezi în Belgia! Și cum țipă reforma ortografică!
Educația are mari concurenți: TV, internet, mesaje text, prieteni etc.
și mai ales atenția copiilor a scăzut (sau ar putea fi capacitatea profesorilor de a o gestiona?)

Personal, urmez în continuare cursuri (crearea de site-uri web și anul trecut, rețele). Cât de teribil !
Clasa este poluată de zgomotul mașinilor, al chelnerului (anul trecut avea 3 rafturi de 2 m înălțime în spatele clasei)
Profesorul arată lucruri mici pe un ecran alb și este neapărat absorbit de propriul ecran.
Ei bine, desigur, în crearea site-ului web, încercăm imediat și trebuie să arătăm exemple, dar nu spun
efortul de adaptare auz / viziune apropiată / viziune îndepărtată (am 61 de ani :strigăt: )
Regret masa și mai presus de toate cred că profesorii (cel puțin în Belgia) au abandonat prea repede caietul. Cand noi
zgâriat, materialul a revenit singur, cu ortografia ca bonus.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 293