Irlanda a spus DA ... Morcovii sunt gati ????

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.

Este potrivit să susținem poziția lui Vaclav Haus?

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4

Irlanda a spus DA ... Morcovii sunt gati ????




de louphil » 07/10/09, 12:32

Știrea a apărut acum câteva zile și sunt surprins că încă nu există nicio reacție:

Într-adevăr, după respingerea oficialilor aleși pentru poporul francez în votul său împotriva TCE, Irlanda a ajuns să crape după o lovitură unilaterală de câteva luni ... O victorie foarte „frumoasă” a DA, când lagărul NU a fost a refuzat orice acces la mass-media în timpul matraq ... uh, campania ...

Asta, a spus, orice speranță nu se pierde, iar Tratatul de la Lisabona (sau TCE, așa este ...) nu poate fi încă pus în aplicare: președintele ceh Vaclav Haus nu a semnat încă și frânează cu ambele picioare ...

Așa că nu am încercat niciodată să te sun pe tine, „tovarăși” :? forumdar aici este întrebarea:

Ați vedea vreun folos în a trimite o scrisoare de sprijin acestui domn?
Dacă da, ce formă ar trebui să aibă: individual sau în comun cu semnătura voluntarilor sau a simpatizanților?

Dacă da, mă pot ocupa de redactarea acestuia ...
0 x
http://wunic.fr

Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,
Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 07/10/09, 15:52

Cred că Louphil, că ar fi bine să facem un bilanț al intrărilor și ieșirilor noii formule tratate, astfel încât toată lumea să-și poată formula o opinie cu privire la ceea ce ne așteaptă.
Te ții de ea? :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 07/10/09, 19:44

Aaargglll !!! Lovesti sau te doare, Bham !!! :D O muncă uriașă în perspectivă !!! Mai ales dacă trebuie să decodificăm din punct de vedere opus et merge !! Mai ales că dacă aș prefera tendința spre opoziție, sunt mai presus de toate puțin naiv ...

Dacă a existat un singur motiv pentru a-mi oferi discursul, este pur și simplu discursul pe care și-l îngăduiesc aleșii poporului „inferior”:

- au refuzat tratatul la referendum? Nu contează, îl forțăm prin adunare, votul oamenilor de care nu ne pasă .... (Franța)
- au refuzat să ratifice tratatul prin referendum? Nu contează, îi vom vota din nou de câte ori este necesar, până la obținerea acestei ratificări ... !!! (Irlanda)

Și dacă nu mă înșel, cred că au mai existat 1 sau 2 alte exemple de acest fel, în special în Olanda, dacă îmi amintesc bine ...

Dacă nu e ciudat, cum să-i spunem ??? !!!

Dacă ar fi, doar acest vot a fost în cauză !!! Dar vai, nu !!! Îmi amintesc „dezbaterile” privind OMG-urile? Despre brevetabilitatea software-ului? Ca să-i citez doar pe aceia !!! Odată ce voturile în favoarea acestor nebunii, votul, nu vă faceți griji, nu mai auziți niciodată despre asta pentru a vă întoarce !!! Pentru că, în general, este prea profitabil pentru cei care au început procedura, chiar dacă este în detrimentul celui mai mare număr !!!

Nu pun la îndoială atât conținutul, cât și conținutul cale !
Este pur și simplu o luptă împotriva atitudinii antidemocratice a „elitelor” noastre ...

Acestea fiind spuse, vreau să rămân la sarcina pe care o sugerați, dar nu singură: prea multă muncă !!! Tu mă ajuți ??? : Wink:
0 x
http://wunic.fr



Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,

Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 07/10/09, 20:05

Marea problemă a acestor derive este că „popoarelor” Europei nu le pasă, deoarece toate deciziile care se iau la Bruxelles sunt luate fără să li se ceară părerea. Chiar și țările care aveau interesul să intre în el ajung să fie tăiate, având în vedere că „mașina economică” a acestora - în comparație competitivă - nu este suficient de eficientă.

Mai mult, este bine cunoscut. Indivizii nu există ...

Pe de altă parte, dacă nu ar fi existat Europa și, prin urmare, euro, cu această criză economică. Este foarte probabil ca economia mondială să se fi prăbușit (aceștia sunt economiști care au spus-o, deci nu este sigur că ar putea avea încredere orbește. : Mrgreen: ).

Dar, în general, sunt împotriva unei Europe politice, cu un președinte, un ministru al afacerilor externe etc.

A face europenii să vorbească cu o singură voce ar avea părți pozitive, dar este mult prea periculos, nu-i așa?

Imagine

Nu ar fi mai bine să lăsăm vocațiile politice să se exprime la nivel național ... Asta ar limita riscurile și frustrările ... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 07/10/09, 21:16

louphil a scris:Acestea fiind spuse, vreau să rămân la sarcina pe care o sugerați, dar nu singură: prea multă muncă !!! Tu mă ajuți ??? : Wink:

Aaargglll !!! repetând reacția dvs., este adevărat că este foarte opac și este, de asemenea, conceput pentru, avocații înțelepți o pot face mult mai bine decât noi, dar este, de asemenea, adevărat că putem face să spunem ce vrem un text ca acesta și să acționăm diferit în practică.
Bine, o să mă uit la asta dacă am puțin timp.
De acord cu dvs. pe drum, dar este o metodă foarte la modă chiar acum; parcă a fi ales în cele din urmă dă toată puterea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 07/10/09, 22:21

Nu este usor

Tratatul de la Lisabona nu este, din păcate, ceea ce aștept de la Europa, dar ar putea fi un punct de plecare

Pentru mine, Europa este:
- Un salariu minim identic pentru toate țările membre
- O monedă unică
- O securitate socială unică
- O singură TVA
- O singură datorie (vezi eliminarea datoriei în altă parte ... :D )
- Autonomie alimentară
- Autonomie industrială
- O armată unică cu același echipament
- Educație echivalentă (să luăm tot ce este mai bun din fiecare țară)
- Limbi locale și o limbă europeană
- O cultură păstrată de țările membre
- etc

Acesta este Tratatul de la Lisabona?
: Cheesy:
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 07/10/09, 23:02

Nu ar fi mai bine să lăsăm vocațiile politice să se exprime la nivel național ... Asta ar limita riscurile și frustrările ... Cheesy Grin

și sunteți sigur că Europa ne avertizează cu adevărat asupra acestui risc?
istoria este o reluare eternă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 07/10/09, 23:50

Bham, nu am început să „sap” în tratat, dar am scris un proiect de poștă, pe care, în orice caz, l-aș trimite. Iată conținutul, în cazul în care unii ar dori să corecteze / ușureze și / sau să semneze în comun sau chiar să comenteze:



Monsieur,

Mass-media noastră franceză ar implica uneori că sunteți un anti-european.

Eu (suntem), din partea mea, un proeuropean convins și ar trebui să salut ratificarea Tratatului de la Lisabona de către poporul irlandez. Se pare, încă conform presei noastre, că el a fost ultimul bastion la implementarea acestui text.


Dar după anunțarea rezultatului, ei au semnalat că poporul ceh, prin semnătura dvs., nu a ratificat încă acest tratat, la fel ca poporul englez în această privință ...

Prin urmare, reprezentați ultima soluție la oponenții la implementarea acestui text, la care s-au adunat o mare majoritate a cetățenilor francezi (din care faceam parte), refuzându-l prin referendum.

După cum ați subliniat pe bună dreptate, în timpul unui interviu după publicarea rezultatelor consultării irlandeze, vocea poporului devine din ce în ce mai îndepărtată, tenue și manipulabilă în fața celei elitelor aflate în loc, care tind să fii confuz: „mandatat de oameni” și „toate puterile”. Exemplele Franței și Irlandei sunt foarte reprezentative, ca să nu mai vorbim de cel al Olandei.

Această stare de lucruri este deosebit de adevărată în Franța și chiar mai evidentă la nivel european, unde complexitatea funcționării instituțiilor suferă de o gravă ignoranță a cetățeanului mediu (al cărui eu sunt).

Nu pot prezice din timp impactul pe care îl va avea această scrisoare, dar bănuiesc că, chiar dacă nu sunteți cu siguranță singurul ales în acest curent, poziția dvs. trebuie să fie în prezent destul de incomodă, atât la nivel național, cât și la nivel european .

De asemenea, îmi permit (ne-permitem) să vă trimit această scrisoare de încurajare pentru a vă sprijini, cel puțin în atitudinea dvs. denunțând cetățeniei acest furt al democrației.

Europa este o idee frumoasă, generoasă, așa că nu-mi vine să cred pentru o clipă că suntem împotriva ei. Că sunteți împotriva perversiunii sale, da, dar nu-mi pot imagina că cineva este împotriva construcției sale pentru a-l proteja pe Om, în același mod în care își construiește casa ...

Dacă știu foarte puțin despre conținutul exact (cum ar fi 90% dintre concetățenii mei) din tratatul menționat, toată lumea este de acord că susține o ultra-liberalizare în stil american, ale cărei efecte devastatoare le vedem astăzi, pe care le vom vedea din nou. mâine și poimâine în rău, chiar dacă câteva semne de avertizare i-ar face pe ultraliberali să spună că cel mai rău s-a încheiat.
Pentru poziția dvs. față de Tratat în sine, primiți și sprijinul meu (pe care-l rog cu umilință să acceptați ...


În Cap'tain,

Nu este usor

Tratatul de la Lisabona nu este, din păcate, ceea ce aștept de la Europa, dar ar putea fi un punct de plecare

Nu, ar putea fi doar un punct de trecere: au existat deja Roma, Maastricht, Nisa etc ... Și nu am impresia că sensul este corect.
Nu uita 73! Acesta este anul în care statul francez și-a vândut puterea de a-și crea propria monedă! Nu sunt sigur, dar cred că Europa zilei a împins puțin, nu-i așa?

În ceea ce privește restul dorințelor tale, le avem pe toate! Dar clauzele de nereturnare scrise în tratat nu mă încurajează să cred că acest lucru este posibil rapid, sau chiar posibil deloc ...

Pe de altă parte, tratatul este ceea ce este, are meritul de a exista și un punct de luat de la detractorii acestui text este că nimeni nu s-a deranjat vreodată să sugereze altceva, precum textul alternativ. Sau, sunt foarte prost informat (nu imposibil)!
Pe scurt, am impresia că alegerile care ni se oferă sunt alegeri ale proștilor, cum ar fi: „este asta sau nimic” ...
0 x
http://wunic.fr



Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,

Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Avatar de l'Utilisateur
yannko
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 286
Înregistrare: 24/11/08, 22:44
Locul de amplasare: Praga, Republica Cehă
x 2




de yannko » 08/10/09, 08:32

În timp ce vorbeam cu prietenii mei cehi, mi-au spus că este doar o chestiune de timp înainte ca Vaclav Klaus să semneze tratatul. El se află sub o presiune extremă și, după două refuzuri, în general, dacă parlamentul îl pune din nou pe masă (ceea ce va face cu o șansă de 99%), el are sub pseudo „obligația” de a semna.
Orice sprijin este întotdeauna bun de luat în ciuda tuturor și, în ciuda capului său de catâr, mi-e teamă că V. Klaus va trebui să cadă în linie (dacă nu suflați cu adevărat ceainicul, ar fi bine să aveți o astfel de schimbare :şoc: ).

Călătoresc mult în Europa Centrală și de Vest. Am fost inițial un pro-european convins, am devenit anti-european când am văzut ce este realitatea europeană.
Desigur, există puncte și avantaje pozitive în sigilarea unei uniuni între diferite țări. Dar acest lucru este foarte puțin comparativ cu problemele introduse de același concept. Citez, printre altele, rapid: distrugerea culturilor și tradițiilor locale, prin standardizarea totul, începând cu banii, prin arhitectură, educație, administrație, ..., până la mentalitate chiar și oameni :?, vezi și subiectul Mașina de oraș a viitorului , capitalele Europei Centrale și de Est vor absolut să „occidentalizeze”, ce greșeală fatală :strigăt: !), distrugerea locurilor de muncă care înainte erau posibile fără diplome (acum ilegale conform unor texte europene :se încrunta:), etc ... Tot ce a fost interesant și bun dispare, este zdrobit, devine neobservat într-un standard fără mirodenii și fără gust. Blah ce :? .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
yannko
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 286
Înregistrare: 24/11/08, 22:44
Locul de amplasare: Praga, Republica Cehă
x 2




de yannko » 08/10/09, 09:16

Le Monde a scris:
Președintele polonez va semna Tratatul de la Lisabona duminică
Unul dintre colaboratorii lui Lech Kaczynski a anunțat joi, 8 octombrie, la postul de televiziune polonez TVN, că Polonia va semna Tratatul european de la Lisabona duminică, 11 octombrie. Republica Cehă va rămâne ultima țară care nu a semnat textul.

Sursa: Le Monde online, ultimul moment



:x
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 258