Cicala și furnica: O fabulă și societatea noastră

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1

Cicala și furnica: O fabulă și societatea noastră

de fostul Oceano » 24/03/06, 15:08

Iată un mesaj găsit pe un site de jocuri online care se potrivește bine cu societatea noastră actuală. Se bazează pe fabula cicadei și furnicii pe care o cunoaște toată lumea.

VERSIUNEA CLASICA

Furnica lucrează din greu toată vara în caniculă; ea își construiește casa și își pregătește proviziile pentru iarnă.

Cicada crede că furnica este proastă; râde, dansează și se joacă toată vara.

Odată ce vine iarna, furnica este caldă și bine hrănită.

Cicada care tremură de frig nu are nici hrană, nici adăpost și moare de
rece.

SFÂRŞIT....


NOUA VERSIUNE FRANCEZĂ

Furnica lucrează din greu toată vara în caniculă; ea își construiește casa și își pregătește proviziile pentru iarnă.

Cicada crede că furnica este proastă; râde, dansează și se joacă toată vara.

Odată ce vine iarna, furnica este caldă și bine hrănită. Cicada tremurândă organizează o conferință de presă și întreabă de ce furnica are dreptul să fie caldă și bine hrănită, în timp ce alții mai puțin norocoși ca ea sunt frig și flămând.

Televiziunea organizează transmisiuni în direct care arată cicada tremurând de frig și care redă clipuri video cu furnica caldă în căsuța sa confortabilă, cu o masă plină de provizii.

Francezii sunt uimiți că, într-o țară atât de bogată, această săracă cicada are voie să sufere în timp ce alții trăiesc din belșug.

Asociațiile împotriva sărăciei manifestă în fața casei furnicilor.

Jurnaliştii organizează interviuri în care se întreabă de ce furnica s-a îmbogăţit din spatele cicadei şi cer guvernului să majoreze taxele furnicii, astfel încât să-şi plătească „partea echitabilă”.

Ca răspuns la sondaje, guvernul a elaborat o lege privind egalitatea economică și o lege antidiscriminare (retroactivă la vară).

Taxele furnicii sunt crescute și furnica este, de asemenea, amendată pentru că nu a angajat cicada ca ajutor.

Casa furnicii este preempțiată de autorități pentru că furnica nu are suficienți bani pentru a-și plăti amenda și taxele.

Furnica părăsește Franța pentru a se stabili cu succes în Elveția.

Televiziunea relatează despre cicada acum îngrășată. Ea termină ultimele provizii ale furnicii, deși primăvara este încă departe.

Vechea casă a furnicii, devenită locuință socială pentru cicada, se deteriorează pentru că cicada nu a făcut nimic pentru a o întreține.

Guvernul este criticat pentru lipsa resurselor. A fost constituită o comisie de anchetă, care va costa 10 milioane de euro.

Cicada moare din cauza unei supradoze; Libération și L'Humanité comentează eșecul guvernului de a aborda în mod serios problema inegalităților sociale.

Casa este ghemuită de o bandă de păianjeni imigranți; guvernul salută diversitatea multiculturală a Franței.

Păianjenii organizează un comerț cu marijuana și terorizează comunitatea.

Sfârşit
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47

de zero » 24/03/06, 15:13

Am murit râzând, această poveste este excelentă, dar cu adevărat excelentă din excelent, mi-a plăcut.
Mulțumesc ex-oceano, descoperire minunată.
Finalul este sfâșietor.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

de Christophe » 24/03/06, 15:50

Sincer, eh... nu-mi place deloc.

Îmi pare rău, dar pare un discurs de la LePen în machiaj... Simt că subiectul va declanșa o controversă (cum ne plac aici!)

Am preferat cu mult același tip de glumă din cea de seară spusă de 1 tip la 1 rând și de iubita lui după aceea în 20 de rânduri...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1

de fostul Oceano » 24/03/06, 15:54

Oh, nu, chiar dacă am o tabletă grafică, nu sunt pentru LePen....

Pe de alta parte, cel din reportajul serii de 1 tip si iubita lui nu stiu...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

de Christophe » 24/03/06, 16:08

ex-oceanic a scris:Oh, nu, chiar dacă am o tabletă grafică, nu sunt pentru LePen....

Pe de alta parte, cel din reportajul serii de 1 tip si iubita lui nu stiu...


La naiba... voi încerca să o găsesc... dar unde să caut?
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47

de zero » 24/03/06, 16:10

Econologie a scris:Sincer, eh... nu-mi place deloc.

Îmi pare rău, dar pare un discurs de la LePen în machiaj... Simt că subiectul va declanșa o controversă (cum ne plac aici!)

Am preferat cu mult același tip de glumă din cea de seară spusă de 1 tip la 1 rând și de iubita lui după aceea în 20 de rânduri...


Arf, e derivat dintr-o fabulă, nici lepen nu ar trebui să vezi peste tot.
Îmi place pentru că demonstrează în mod remarcabil neputința guvernului în fața problemelor societății noastre.
Pentru furnică, vă puteți imagina foarte bine orice muncitor, iar pentru cicada, puteți lua cazul anumitor funcționari publici nu foarte utili și privilegiați, ne putem imagina orice ne dorim.
Nu trebuie neapărat să-i pui un personaj lepenist.
Pentru mine rezumă foarte bine cum să fac oameni săraci...
Și, nu găsesc nimic lepenist la asta, dacă te gândești la finalul cu gașca de păianjeni, e adevărat că, s-ar putea crede, dar nu doar imigranții fac trafic de rahat, departe de asta. Cunoșteam niște francezi foarte albi, inclusiv un fiu de funcționar public; care la 27 de ani a primit RMI, a locuit cu tata, director al unei agenții Anpe și care a traficat cu haș. Și astăzi tata l-a stimulat.
Aceasta arată că succesul nu vine neapărat din muncă grea, iar dacă furnica pleacă, este pentru că a înțeles că trebuie să plece pentru a reuși cât mai poate.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

de Christophe » 24/03/06, 16:12

Am inteles bine toate astea...dar tot raman la primul gand...Sa asteptam parerile altora...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13

de nonoLeRobot » 24/03/06, 16:29

Am avut exact aceeași impresie ca și tine Christophe.

Se spune că nu ar trebui să-i susținem pe cei care nu au venituri, să îi favorizăm pe cei puternici ca să rămână și că imigranții sunt acolo doar pentru a jefui ce este acolo și a trafica cu droguri. Dacă nu este un discurs de extremă dreapta, nu știu ce este.

Apoi, bineînțeles, putem argumenta, corect sau greșit, despre faptul că asistența este dăunătoare sau împins prea mult etc și aș putea chiar să fiu de acord.

Dar fabula asta este clar în direcția extremei drepte și nu-mi place deloc scurtătura imigrant -> traficant, sărac -> leneș.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

de Christophe » 24/03/06, 16:33

Uite...si in acelasi gen putem pune si tineri absolventi (ca mine) fara loc de munca pe termen lung: Zon nu si-a gasit un loc de munca in primele 6 luni de la absolvire si dupa aceea le-a stricat...Si bineinteles ca nu vor sa munceasca, sunt niste idioti murdari care profita de minimele sociale si oricum le face bine la fata!
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47

de zero » 24/03/06, 16:38

Evident, așa văzut...
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 285