Natura nu a terminat de impresionat

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Trecerea
x 17




de Trecerea » 17/09/05, 11:23

<a href='http://news.bbc.co.uk/cbbcnews/hi/newsid_4200000/newsid_4209000/4209004.stm' target='_blank'>http://news.bbc.co.uk/cbbcnews/hi/newsid_4...000/4209004.stm</a>

Îndrăznesc o traducere rapidă de la început:

Descoperirea unei insecte care mănâncă limba de pește
O creatură care devorează limba unui pește și îl înlocuiește cu propriul corp a fost găsită în Marea Britanie pentru prima dată.

Insecta - cu numele științific cymothoa exigua - a fost descoperită în gura unui lăcaș cumpărat de la o pescărie din Londra.

Creatura de 3,5 cm a apucat limba peștilor și l-a devorat treptat, lăsând doar o mică bucată la bază.

Apoi s-a atașat de capătul rămas pentru a înlocui limba peștelui.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 17/09/05, 11:40

salut
tenia nu este nouă (sticlă solitară)
Musulmanii interzic porcul din cauza asta.
el mănâncă și în loc de gazdă ...
în midii există crabi mici (cei mai isteți ...): clipesc:
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 17/09/05, 11:52

„Creatura de 3,5 cm a apucat limba peștilor și l-a devorat treptat, lăsând doar o mică bucată din acesta la bază.
Apoi s-a atașat de capătul rămas pentru a înlocui limba peștelui. "


Este oribil, dar ar fi o metodă bună de dietă ... :D (scuze sunt cinic azi ...)

Pentru a reveni la titlul acestui subiect, personal există ceva care mă atrage mult mai mult în natură: este tartigrad. Acesta (sau el?) Constituie primul pas către crioconservarea ființelor vii (umane la termen). Într-adevăr, acest organism are o speranță de viață de aproximativ douăzeci de zile, dar durata sa de viață poate depăși secolul ... prin auto-înghețare ... alternând perioade de veghe și îngheț ...

Și da, natura este mult mai puternică decât Știința ... care se mulțumește să o copieze ... (încă puțin cinism ...)

https://www.econologie.com/le-tardigrade ... -2743.html

Citez:

"Specimenele Tigrigrade au fost descoperite într-o calotă de gheață estimată la peste 2000 de ani și au revenit la viață. Această formă de rezistență îi permite nu numai să suspende cursul timpului, ci și să supraviețuiască atacurilor de la temperaturi extreme și numeroase atacuri chimice . "
Dernière édition alin Christophe 03 / 04 / 15, 12: 14, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 04/03/06, 11:21

Voi scrie un articol despre econo pe Tardigrade ...
Într-adevăr, consider că este un frumos exemplu de smerenie a omului în raport cu Natura și cunoștințele sale științifice (faimoasa știință atotputernică!) ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 05/04/06, 09:20

Dernière édition alin Christophe 03 / 04 / 15, 12: 13, editate 1 ori.
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 05/04/06, 10:06

hi,
Ei bine, au „pus” aceste articole, : Cheesy:
ET a fost pe pământ de ...... foarte mult timp, fără îndoială. Întrebările puse de acest animal pun sub semnul întrebării aspectul vieții pe pământ. : Idee:
@ ++
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 05/04/06, 10:08

Corect ... precum și „dogmele” biologilor asupra rezistenței vieții ... lovitura presiunii este pur și simplu UMILĂ ...
Citez pentru leneși:

„supraviețuiesc fără probleme în vid absolut sau, dimpotrivă, la o presiune hidrostatică de 600 megapascali, adică de 6 ori presiunea exercitată pe fundul oceanului la -10 000 metri adâncime, în timp ce, în mod normal, de la 30 megapascalii, sau de 300 de ori presiunea atmosferică, membranele celulare, proteinele și ADN-ul suferă daune ireversibile. "

Îmi place și abordarea mai filosofică:

Natura nu face niciodată nimic la întâmplare, ne putem întreba apoi cu ce o folosește pentru a fi atât de rezistentă, deoarece pe pământ este cu adevărat supra-echipată. Cum ar putea selecția naturală să acționeze asupra caracteristicilor tardigradei pentru a-i permite să păstreze atribute pe care nu le-ar putea testa?

Am fost mințiți? : Mrgreen:
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 06/04/06, 09:42

hi,
: Mrgreen: Tardi este Dumnezeu! : Mrgreen:
(din fericire nu suntem cu adevărat după imaginea lui, pentru că este puțin înfricoșat, punct de vedere al feței! lol)
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 189