Există roata biologică?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Există roata biologică?




de Christophe » 13/10/10, 11:21

Unii vor râde în timp ce citesc acest subiect, nu îl împiedică să fie grav (bine cred că ...)

Mă întreb într-adevăr dacă a existat un animal care se mișcă grație conceptului de roată? Nu am făcut niciodată nicio cercetare, dar din câte știu, nu am găsit un răspuns ...

Pe scurt, putem găsi o „roată biologică” în natură, adică un animal care are una sau mai multe roți în corp pe care ar folosi-o pentru a se deplasa?

Roata este un mijloc de mișcare eficient din punct de vedere energetic, dar evoluția caută întotdeauna cheltuielile minime de energie ... Deci natura și evoluția ar fi trecut pe lângă roată?

Trebuie să existe un pivot mecanic între „bati” (corpul) și această roată biologică, care biologic este delicată de făcut (cum să alimentezi roata cu sânge sau impuls nervos când se rotește ...?) Acest lucru ar putea explica poate a fi asta ...

Cu toate acestea, există atât de multe lucruri ciudate în natură încât întrebarea merită studiată ... nu?

Reflecții bune 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 13/10/10, 11:25

Da. Există o insectă (tip de gândac de bălegar) care se roată pe ea însăși și care se rostogolește pentru a se deplasa ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 13/10/10, 11:33

bine da, ai înțeles totul: imposibil să faci o roată vie: partea rotativă nu ar avea vase de sânge sau nerv ... deci nu s-ar putea construi ca tot ceea ce este viu!

iar singurul motor viu sunt mușchii care fac mișcări reciproce
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/10/10, 11:37

Ah, da, este corect, dar o face doar pe o pantă sau are o forță motrice? În orice caz, are și picioare, deci nu este singurul său mijloc de mișcare.

Există și alte insecte care se bazează pe sfere (semințe, noroi uscat) ... pentru a merge mai departe ... sau mai degrabă pentru a împinge sfera ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
cuarţ
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 20/01/07, 14:38
Locul de amplasare: Regiunea Paris




de cuarţ » 13/10/10, 11:46

Bonjour à tous, :D

În desertul saharian, există un păianjen care coboară din dune, în timp ce se rostogolește.
își pliază picioarele, astfel încât să ofere o periferie circulară.
Apoi se răstoarnă pe lateral și se rostogolește pe dună.
referință aici
Și atunci există motorul flagelar celule, cea care îi împarte pe oamenii de știință teoria evoluției.

A+
0 x
Fiecare minut care trece este o oportunitate de a schimba cursul vieții tale.
Pagina YouTube, Dailymotion Page, Albumul Picasa, Pagini personale, Viktor Schauberger
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/10/10, 11:55

Pentru păianjen se alătură gândacului de bălegar: este o posibilitate de mișcare, dar nu este singura din moment ce mai are picioare ... pe de altă parte, răspunde la una dintre întrebările mele de mai sus:

Acest mod de mișcare a fost cunoscut anterior doar în două specii de păianjeni, și anume un păianjen de lup nativ în deșertul Florida și păianjenul auriu (Carparachne aureoflava), care locuiește în sud-vestul Africii, în deșertul namibian. Acesta din urmă, însă, se lasă să se rostogolească pasiv pe panta dunelor, în timp ce păianjenul a fost descoperit în Sahara își folosește activ labele pentru a accelera.


Prin urmare, este un motor biologic (sferă) roșu!

Pentru celula cu motor flagelar, da, se apropie, dar celula nu folosește direct mișcarea rotativă pentru a se deplasa și este micro biologie ... mi-ar fi plăcut să văd o roată în macro ... : Idee:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 13/10/10, 12:10

Imagine

: Cheesy:
Dernière édition alin Obamot 13 / 10 / 10, 12: 30, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/10/10, 12:26

Ah ah ah, dar nu și Obamot, dacă roțile au fost făcute din lemn (organic :D) Mi-ar fi plăcut, dar se pare că este în fier vechi ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 13/10/10, 12:32

... Există, întreabă-l pe alergătorul rutier:

Imagine

... bip sonor .............................

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Fără glumă, cursa este precursorul roții, mai mult decât atât, pentru a vorbi despre excursia unei roți, vorbim despre „cursa sa”. Și dacă „virajul” nu este complet, este doar faptul că ne putem estima suportul ca fiind intracircular al unei roți virtuale, care, în principiu, avansează:

Imagine

@ scârțâit :P
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/10/10, 13:26

: Lol: : Lol: : Lol:

Spune vouar, ai mâncat un clovn azi-dimineață?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 264