fântâna canadiană

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 23/06/05, 21:37

Re rulian :)

Există planul unei fântâni canadiene pe forum undeva, dar nu o gasesc ...

În schimb, iată o pagină foarte interesantă pe această temă: http://www.herzog.nom.fr/html/modules.php?...=article&sid=32

ps: cum a trecut ceva timp vorbim despre acest bine nu am întârzia să fac o pagină pe subiect pe site (înlocuirea motorului eolian :) HEIN rulian!)
0 x
MobyleX
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 51
Înregistrare: 03/12/04, 18:37
Locul de amplasare: Meudon - Franța




de MobyleX » 23/06/05, 22:14

econologie a scris:În schimb, iată o pagină foarte interesantă pe această temă: http://www.herzog.nom.fr/html/modules.php?...=article&sid=32

Multumesc, acest site este minunat !! Cred că nu voi dura mult să sap în grădina părinților mei: rolley:
O idee din forum de pe acest site: de ce să nu faci un al doilea circuit în timpul iernii care să nu fie îngropat, ci pe un acoperiș pentru a recupera energia de la soare și, astfel, să se încălzească mai bine (un fel de panou solar care nu încălzește apa, dar aer) ... Odată cu intrarea aerului în circuitul care a fost încălzit anterior în pământ la 4 °. Tu ce crezi?
0 x
Vis, e libertate adevărată, este speranță, nimeni nu te poate opri.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 23/09/05, 14:49

În cele din urmă am creat (în cele din urmă, mai ales pompat :P ) pagina de pe fântâna canadiană.

C'est par ici: https://www.econologie.com/le-puits-cana ... -1827.html
Dernière édition alin Christophe 03 / 04 / 15, 12: 35, editate 1 ori.
0 x
Dconomie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 05/09/05, 22:08




de Dconomie » 25/09/05, 21:41

Există un sistem cu „debit termodinamic dublu” la GAC .
Împreună cu o fântână provensală, nu pare rău ...

A încercat cineva?
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 25/09/05, 22:07

bonjour,
este amuzant că trăiesc în Canada și nu am văzut niciodată o fântână canadiană,
pe de altă parte, o mulțime de case are un circulator de aer exterior cu un schimbător, adică aerul cald aspru, care iese din casă și înlocuit cu aer proaspăt exterior care trece printr-un schimbător
mai multe companii pentru a numi cel mai cunoscut Venemar, există o pierdere de 10c între schimb, atunci când este -20 în afara care este apreciabil.
Qand vă spun despre 4c în pământ, este mai stabil 12c, sunt cifrele pe care le măsoară de câțiva ani cu apa pe care o pompez la 4,5 metri de gol, presupun că durează temperatura al Pamantului
din fericire, așa este, altfel iarna la 4c nu aș putea extrage căldură pentru a o încălzi.
Trecând în pompa de căldură apa face ca 12c să iasă la 5 până la 6c
de la 20 la 25 de litri pe minut, asta este câștigul de căldură pompat.
André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 280