LEGO Digital Designer (LDD), construcții gratuite interminabile!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

LEGO Digital Designer (LDD), construcții gratuite interminabile!




de Christophe » 13/03/16, 21:05

Am descoperit software-ul LDD (Lego Digital Designer) în acest weekend, puțin întâmplător, în timp ce urmăream acest videoclip:

https://www.youtube.com/watch?v=RadluR8vbDI

Aceasta este o aplicație de proiectare a modelelor LEGO, nu doar cu piesele de bază, ci cu (cred) toate modelele de piese LEGO existente (și poate chiar cu cele care nu există de fapt cu toate variantele). de culori prin intermediul software-ului!)

LEGO a pus software-ul disponibil pentru descărcare gratuită aici: http://ldd.lego.com/fr-be/download

Este acest software care, cu siguranță, urma să fie folosit de inginerii LEGO pentru a proiecta noile modele... înainte de a-l face public! Și cu siguranță încă mai este (probabil cu unele diferențe cu modelul „public”)

Atentie insa: LEGO nu l-a pus la dispozitie complet "gratuit" pentru toata lumea...de fapt, exista un fel de "piata" in care fiecare isi poate posta modelele, acesta este conceptul LEGO IDEA: https://ideas.lego.com/

Dacă un model obține suficiente voturi (10 oricum...și majoritatea nu depășesc 000 până la 200...), atunci inginerii „adevărați” de la LEGO vor studia o posibilă comercializare (nu glumesc... Web 300 e frumos :) )!

Oricum, toate acestea pentru a vă spune că este destul de drăguț! Iata modelul pe care l-am facut azi cu micutul meu de aproape 6 ani (in modul "pirat" in momentul de fata) si asta in mai putin de 2 ore (invatare inclusa...pai sa zicem ca am asezat 80% din piese). iar el 20...)...

LDD_pirate.png


Lucru important care mi-a luat puțin timp să înțeleg: software-ul LDD este programat „ca în viața reală”... Adică nu poți asambla 2 piese împreună care nu s-ar putea încadra în viața reală! Adică avem nevoie de un „ansamblu” compatibil unul cu celălalt... logic dacă este programat la bază pentru inginerii LEGO!

Atentie insa: RDM-ul nu este luat in calcul (greutatea si rezistenta specifica pieselor...): poti asambla 10m de piesa fara sa se "arbuie"... hei, oricum nu-l impingi :)

Pe scurt, toate acestea pentru a spune că acest mic software este excelent pentru creativitatea lor (și a noastră)!
Pentru că dă acces la INTREGUL repertoriu LEGO (ceva, în realitate, greu de imaginat...cu excepția fiilor de miliardari sau a angajaților LEGO)

Iată modelul de 3m lungime al lui Titanic (aproximativ...informația de pe site-ul LEGO este falsă cred că având în vedere videoclipul de mai sus):
Titanic_LDD_Corrected.zip
(926.4 Kio) Descărcate ori 330


Fișierul de bază este .LFX, o căutare pe Google vă va aduce până la sute dintre ele (pe LEGO Ideas, .LFX-urile evident nu sunt descărcabile...cel puțin nu în modul „vizitator”...și atât). Rușine...)

Atenție, LDD este destul de „lacom”... de exemplu: imposibil să copiez 3 carcase Titanic pe PC-ul meu din 2014 fără ca software-ul să se prăbușească...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: LEGO Digital Designer (LDD), construcții gratuite nesfârșite!




de Christophe » 13/03/16, 21:14

Ah și de ce să vorbim despre ecologie?

Pur și simplu pentru că îți permite să te distrezi și să creezi mii de construcții fără a avea în mână 1 piesă LEGO adevărată... mai degrabă ecologic din acest punct de vedere, nu? :)

De asemenea, economic: pentru că atunci când vedem prețul modelelor LEGO frumoase în prezent (în jur de 100 € pentru o barcă de 50 cm lungime)...waaaw asta economisește de fapt CO2 și poluare!!

Evident, unii vor spune că e mai bine pentru un copil să aibă în mână lucruri „adevărate”...și vor avea dreptate!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: LEGO Digital Designer (LDD), construcții gratuite nesfârșite!




de Christophe » 13/03/16, 21:28

Ah, primul lucru pe care l-am făcut cu micuțul meu a fost o armată de NinjaGo (celălalt lucru la modă) împotriva uh... metroids cred?
Nijago.png


E greu să ai atâtea piese identice în viața reală (doar asta e deja cel puțin 50€!)...iar pentru cei mici...cea reală, cea virtuală, e grozav, grozav... asta conteaza cu adevarat este ca le face placere si le trezeste creativitatea!!

ps: sunt mai multi rai pentru ca NinjaGo castiga tot timpul!!! Nu eu, ci Aurel a spus-o! : Cheesy: (Nu știu nimic despre NinjaGo!)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: LEGO Digital Designer (LDD), construcții gratuite nesfârșite!




de Christophe » 14/03/16, 10:51

Deci ce? Mai sunt copii mari aici?
Sunt sigur că o face! Vă știu băieți lol :D :D

Ah, am uitat să precizez: LDD gestionează și gama „Mindstorm”: Legourile tehnice motorizate, programabile, robotizate...
Pe de altă parte, LDD evident că nu gestionează simularea/programarea mișcării... păcat... ei bine, deja e bine!

Iată un model demonstrativ cu frumosul său port RJ45!
mindstorm.png


Mic video cu generarea instrucțiunilor de asamblare (oh da am uitat să vă spun această funcție LDD: generare automată a instrucțiunilor de asamblare! Frumos!! Pe de altă parte, foarte lung de calculat pentru modele complexe: doar carcasa titanicului de mai sus 10% după 10 minute... așa că am anulat...)

https://www.youtube.com/watch?v=dmAGNTbuP8s
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16133
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5245

Re: LEGO Digital Designer (LDD), construcții gratuite nesfârșite!




de Remundo » 14/03/16, 11:17

wow, barca ta este grozavă! :D

Încă cred că a nu ține și construi modelele cu mâinile nu are un pic de farmec.

interes pe de altă parte, putem concepe ceea ce ne dorim fără limită.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: LEGO Digital Designer (LDD), construcții gratuite nesfârșite!




de Christophe » 14/03/16, 11:42

Ah ah ah :)

Da canon de la canon...ti spun ca cel mic este in modul pirat, deci avea nevoie de multe lol...chiar daca fizic o astfel de barca nu ar putea duce niciodata atatea tunuri...Pai e LDD nu Catia lol https://fr.wikipedia.org/wiki/CATIA

Bineînțeles că LEGO-urile virtuale sunt „mai puțin bune decât în ​​viața reală” (deocamdată...)...totuși micuțul a petrecut ieri acolo 2 ore la vârsta de 6 ani, inclusiv o jumătate de oră bună 100% singur!

Dovada ca atrage interesul chiar si al celor mici...sunt sigur ca a spus ca a facut inginerul Lego in acest weekend pentru prietenii lui de la scoala in aceasta dimineata lol
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: LEGO Digital Designer (LDD), construcții gratuite nesfârșite!




de Christophe » 30/03/16, 19:23

1 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 487