Creveți Globetrotter

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
bolton069
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 02/11/06, 13:15
Locul de amplasare: Belgique
x 1

Creveți Globetrotter




de bolton069 » 05/01/07, 10:41

hi,

Acest mic mesaj pentru a vă informa câteva informații teribile. : Cheesy:
M-am dus să petrec vacanța cu familia, la mare (Bretania), iar în timpul cumpărăturilor eu, din curiozitate pură, m-am uitat la originea creveților; ești așezat bine? Eu merg.

Super market în Bretania: creveți crescuți în Ecuador, : Evil: prelucrate în China : Evil: : Evil: , și ambalate în Franța.

Nu știam că există ghiduri pentru excursioniști pentru creveți. : Cheesy:

Ei bine, bineînțeles că am dat un pas înapoi, mândru de mine și de actul meu civic, iar câteva zile mai târziu am cumpărat aceeași varietate de creveți de la o pescărie locală (păstrez comerțul local în viață, mândru că am fost. ).

La sfârșitul șederii mele mă întorc la pescăria menționată și observ originea creveților: crescuți în Ecuador : Evil: Furtună! oh disperare! ... O bătrânețe ostilă, am trăit atât de mult doar pentru această infamie?

Pe scurt, ai nevoie de o vigilență constantă pentru a consuma „inteligent”. Și se pare că nu era sezonul creveților din zonă, asta mă va învăța !!
0 x
grakamoule
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 03/01/07, 15:25
Locul de amplasare: Paris




de grakamoule » 05/01/07, 11:12

Marele clasic:
creveți prinși în Danemarca, curățați în Maroc, mâncați în Danemarca!
e cam infricosator!

Este timpul să crească costul transportului! (și salariile lucrătorilor și în Maroc!)

90% din creveții pe care îi mâncați provin din țări fierbinți ... iar pescuitul cu traule de creveți are o rată de deșeuri de 80% (80% din ceea ce este ucis este aruncat mort în mare), este în principal pui care poartă greul acestui pescuit.

Creșterea în acest caz mi se pare o soluție bună, chiar dacă vine de departe, este (poate) cea mai puțin rea
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 07/02/07, 11:28

Cum vin creveții cu barca în cutii frigorifice ??

Sau cu avionul ?? În cutii frigorifice? :D
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 07/02/07, 14:38

grakamoule a scris:Creșterea în acest caz mi se pare o soluție bună, chiar dacă vine de departe, este (poate) cea mai puțin rea


Da, în principiu, ai dreptate. Cu excepția faptului că, în practică, majoritatea fermelor de creveți se află în Asia de Sud-Est, unde au masacrat (sau înghesuit în mahalale) populațiile indigene (care trăiau în armonie cu natura prin pescuit și adunare) și au distrus mangrove pentru a înființa aceste ferme.

Pe lângă latura umană, distrugerea mangrovei este un dezastru, deoarece nu numai că adăpostește o biodiversitate unică, dar, în plus, prezența sa limitează impactul furtunilor și al altor tsunami, jucând un rol de dig natural.

Un site pentru a afla mai multe despre el. (vezi linkurile din partea de sus a paginii)
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Gildas și oaspeții 324