Biciclete în tren

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.

Transportul bicicletei cu trenul pentru a merge la serviciu este ecologic

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
jessle
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 107
Înregistrare: 27/10/07, 23:08

Biciclete în tren




de jessle » 16/11/07, 18:24

SNCF cu regiunea Alsacia timp de 4 ani ne-a încurajat să luăm trenul cu bicicleta pentru a merge la serviciu pentru că este mai puțin poluant decât a lua o mașină; sncf avea chiar și un vagon special pentru biciclete pe tren. Dar din 9 decembrie terminat! Este interzis să luați o bicicletă în cele mai frecvente trenuri, deoarece punerea bicicletelor în tren provoacă întârzieri.
Președintele nostru regional este surprins că există demonstrații pentru a ține bicicletele în tren. răspunsul este „Nu mi-am dat seama că va provoca atâta agitație” și am constatat că „nu este ecologic să transporti o bicicletă de 100 km într-un vagon care cântărește 200 de tone. Nu merge în direcția dezvoltării durabile. "

Ce părere aveți și aș vrea să știu cum se întâmplă în altă parte din Franța și Belgia sau altele
mic sondaj
0 x
emlaurent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 17/12/05, 00:42
Locul de amplasare: Alsacia

Re: biciclete în tren




de emlaurent » 16/11/07, 21:13

jessle a scris: Președintele nostru regional este surprins că există demonstrații pentru a ține bicicletele în tren. răspunsul este „Nu mi-am dat seama că va provoca atâta agitație” și am constatat că „nu este ecologic să transporti o bicicletă de 100 km într-un vagon care cântărește 200 de tone. Nu merge în direcția dezvoltării durabile. "


Aveți referința pentru răspunsul lui Zeller (președintele regiunii Alsacia)? Articol de presă?

Este sigur că prezentat așa, nu este o dezvoltare foarte durabilă !! De asemenea, amintește puternic de mișcarea unei persoane într-o mașină destinată 4 persoane, mașina cântărind o tonă ...
Adevărata întrebare ar fi: câte biciclete punem într-un vagon de 200 de tone și cât de mult CO2 economisim în comparație cu călătoria cu mașina.
Personal, călătoresc în Alsacia cu bicicleta în tren. În caz contrar, ar trebui să faceți o călătorie dus-întors cu mașina la gară. Deci, călătorie scurtă, motor rece, în oraș, ... și poluare maximă a hameiului.

Există câteva acțiuni în desfășurare, a se vedea aici pentru a urma:
http://velorizontal.bbfr.net/le-bar-f6/la-sncf-fait-des-efforts-du-cote-de-strasbourg-t3157.htm

Mai mult, un alt argument împotriva transportului bicicletelor cu trenul a fost siguranța. Evident, fără spațiu suficient pentru biciclete, bicicletele ajung pe coridoare și se pot răsturna
:şoc: reacție foarte franceză: interzicem!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 16/11/07, 21:30

Uh este argumentul lui Zeller pentru nimic, a abuzat de recolta târzie Gewurtz sau ce?

Dacă îmi amintesc bine CR Alsacia a vrut să facă din regiunea regiunea de dezvoltare durabilă a Franței ... cu astfel de argumente este închisă prost ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Kyos
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 31/03/07, 15:53
Locul de amplasare: Rhône




de Kyos » 17/11/07, 10:46

bonjour

Am fost în Alsacia în urmă cu un an și ceea ce m-a impresionat cel mai favorabil a fost importanța acordată bicicletelor și facilităților de a le transporta pe ale tale.

Ceea ce lipsește funcționarilor aleși, din care face parte acest președinte, este să își trăiască cu adevărat orașul, regiunea și să nu rămână în bule și să emită ... prostii.

1 bicicletă în tren = 1 utilizator care nu își ia mașina. Este ușor de înțeles : Evil:
0 x
jessle
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 107
Înregistrare: 27/10/07, 23:08




de jessle » 17/11/07, 13:54

emlaurent a scris:Adevărata întrebare ar fi: câte biciclete punem într-un vagon de 200 de tone și cât de mult CO2 economisim în comparație cu călătoria cu mașina.


în autoturisme 2 biciclete
în vagon de obicei 20 de biciclete, dar capacitatea este mai mare.

Dar problema este că mulți oameni nu lucrează în apropiere de gară în general și, prin urmare, avem nevoie de o bicicletă, astfel încât riscă să-și ia mașina înapoi.


După ce dacă trebuie să plec de acasă cu bicicleta la 5:30 am pentru a lua trenul și a ajunge la 6:30 dimineața la stația de sosire, merge 20 de minute, prefer să iau mașina deoarece la plecare la 6:00 am Sunt la 6:45 la locul de muncă. Dorm mai mult cu 1/2 oră pe zi.

Doi colegi au încetat deja să ia trenul pentru că este prea restrictiv și întârzierile nu vorbesc despre asta ............. ciudat pentru că trenurile întârzie mult mai mult de când avem TGV.
0 x
mychka59
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 17/04/08, 14:00




de mychka59 » 02/07/08, 21:10

Bună dimineața!

Personal, sunt din Alsacia (deși nu am locuit acolo mult timp) și este adevărat că regiunea este cu adevărat concentrată pe dezvoltarea durabilă (și a fost de ceva vreme acum). De aceea nu înțeleg deloc argumentul nostru. Păcat, ar putea oferi o imagine proastă a regiunii, care a fost totuși destul de inovatoare în anumite domenii ale SD.

Personal, am luat trenul în fiecare zi (când lucram departe de casă (dar acum am schimbat locul de muncă)) : Cheesy: și mi-am îmbarcat bicicleta electrică pliabilă (sunt fan, în plus, nu aveam un bilet de bicicletă de plătit, ceea ce nu este neglijabil). Dezavantajul este că bicicleta este destul de grea, așa că trebuie totuși să ai brațe bune.

Sper că compatrioții mei alsacieni (aleși, adică) se vor răzgândi rapid și că vor înceta mai ales să fumeze în bule.

Dezvoltarea durabilă este încă o chouilla mai importantă decât schimbarea lor ca om politic.

Cu aceasta, aveți o seară bună și conduceți curat! (cel puțin, pe cât posibil)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 02/08/08, 09:59

soțul meu duce bicicleta la stația din satul în care locuim și își ia trotineta pliabilă la bordul trenului, fără probleme pe partea aceea, în afară de la serviciu, nici o modalitate de a pune o bicicletă fără a fi înțepenit! : Evil:
pe de altă parte, scuterul se potrivește în cupa umbrelei : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 02/08/08, 10:19

Am locuit 23 de ani în Alsacia și nu mi se pare deosebit de „verde” (cu excepția hârtiei, dar asta îmi pare rău, dar toată lumea este!) mai ales în comparație cu sudul Belgiei, unde locuiesc acum ... acum este în Franța, este mai murdar decât Alsacia.

Dar Alsacia este departe, foarte departe de a fi un model de dezvoltare durabilă!

Vrei să vorbim despre uriașa escrocherie economică a reparației (de două ori în 2 ani) a pieței gării Strasbourg? Pentru a obține o clădire idilică care este, în mod energetic, o RUȘINĂ (stație pusă sub o „bulă” de ferestre mari care necesită costuri MONSTERALE de aer condiționat)!

Imagine

Încă o dată: liderii spun economii de energie, dar nu vă dați drumul !!

Pentru a citi: https://www.econologie.com/economie-d-en ... -3720.html

Evident, taxele trebuie cheltuite bine ... dar toți banii publici fiind convertiți indirect în programul de lucru al contribuabililor, vă las să faceți calculul în CO2 și echivalent petrol ... : Cheesy:

Atunci vrei să vorbim despreînșelătorie imobiliară în Strasbourg și suburbiile sale, obligându-i pe muncitorii din Strasbourg să meargă să cumpere, departe, de la locul de muncă ...

Se pare că a face între 100 și 120 km pe zi este „profitabil” pentru mulți oameni, având în vedere prețurile imobiliare din Strasbourg ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 279