Producătorii de autoturisme fac lobby pentru motor

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1

Producătorii de autoturisme fac lobby pentru motor




de freddau » 31/08/06, 11:51

Deschid acest subiect în urma discuției ( https://www.econologie.com/forums/innovation ... t2229.html ) pe motorul rotativ MYT și pentru a nu polua subiectul discuției pe acest motor.

Știam deja că producătorii de automobile americani cumpăraseră și închiseră companiile feroviare din California pentru a-și impune modelul de automobil.

Ceea ce nu m-a interesat a fost motoarele și faptul că au trimis și câteva idei bune în fundal.

Pentru a încerca să suplinesc lipsa mea de cunoștințe despre acest subiect, am folosit wikipedia: „quasiturbine” și am arătat: „motor wankel”
nu toți producătorii se află în același coș, Citroen a dezvoltat Wankels, iar Mazda tocmai a câștigat „curse de anduranță” cu un motor rotativ în 2005.

Dar datorită lobby-ului producătorilor de automobile, acest motor a fost interzis ??

Aș spune de ce fac asta? Îmi vei spune banii, etc ... etc ...
Dar hei, având în vedere actuala concurență din Europa, Japonia, care va deveni în curând chineză, creșterea prețurilor materiilor prime și a prețului poluării (Kyoto) care nu mai este gratuită, asta nu se poate schimba decât, nu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 31/08/06, 12:08

Bine ați venit în lumea reală ... greu să înghițiți pilula roșie, nu?

Uite ce fac Bush (Pere & Fils Corporation) și clica lui cu mașina electrică ... este mult mai rău:
https://www.econologie.com/forums/voiture-el ... t2129.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 31/08/06, 13:15

de fapt, ceea ce cred este că avem nevoie și de o mișcare de opinie.
dacă, datorită internetului, oameni ca noi continuă să anunțe publicul și către presa nespecializată că există soluții mai bune, vor fi obligați să le scoată din cutii lor într-o zi.
fiți atenți, totuși: vorbiți numai despre soluții dovedite: vorbiți despre soluții precum pantone sau dopajul cu hidrogen: da. scoate monstrul lacului din mașina de apă, până când îl vezi cu adevărat, nu!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 06/09/06, 23:10

Christophe a scris:Bine ați venit în lumea reală ... greu să înghițiți pilula roșie, nu?

Uite ce fac Bush (Pere & Fils Corporation) și clica lui cu mașina electrică ... este mult mai rău:
https://www.econologie.com/forums/voiture-el ... t2129.html


Oamenii de la GM au „mărturisit” ... Au avut EV1-urile distruse pentru că nu erau profitabile, pentru producători, garaje, petrolier și deci guvern !!!
Pentru clienți, pe de altă parte, erau mașini TOP !!!

Toți producătorii pot construi acum o mașină care consumă de fapt de 2 ori mai puțin, dar NU VOR !!!

Deci, facem îmbunătățiri foarte mici în fiecare an. Știm că managementul electric al perifericelor pentru utilizare intermitentă este mai economic decât antrenamentul mecanic. Deci, la fiecare 10 ani cam așa, „inovăm” electrizând ventilatorul de răcire și apoi sosesc servodirecția, pompele electrice de apă, urmate de compresoare de aer condiționat ...

Dar adevărata (r) evoluție a motorului termic este hibridizarea!
Nu cea pe care ni se oferă în prezent pe Prius (dacă ați urmat, am scris că producătorii făceau mici îmbunătățiri), care este o hibridizare paralelă. Cea mai bună soluție actuală este hibridizarea în serie.
Ambreiajul, cutia de viteze, diferențialul, articulațiile universale sau 15-30% din pierderile de performanță sunt eliminate. Vehiculul este condus de motoare plasate direct în roți, care recuperează energie în timpul decelerării și renunță la sistemul de frânare (da). bateriile și / sau condensatoarele asigură energia. Motorul termic este retrogradat în rolul unui generator, puterea sa maximă poate fi împărțită la 2, funcționează doar la rata sa eficientă optimă sau consum redus.
Există astfel de vehicule (Cleanova cu "range extender", precum și diverse autobuze și vehicule grele) Dar nu este planificată producția de masă ... mai ales nu !!!
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 07/09/06, 10:37

citro a scris:Vehiculul este condus de motoare plasate direct în roți, care recuperează energie în timpul decelerării și renunță la sistemul de frânare (da).


Vorbești despre frânarea electromagnetică precum „telma” (întârzieri montate pe autobuze și camioane)?

Pentru că, dacă vă gândiți la asta, credeți că putem obține prin acest tip de dispozitiv o frânare la fel de puternică (deci o distanță de oprire la fel de scurtă) ca și în cazul sistemelor mecanice bazate pe frecare? Ca cele care există în prezent?

Cred că ambele pot coexista, nu.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 26/09/06, 10:13

Mazda persistă și semne.

A apărut în „Auto-bild”: MX8 va fi comercializat și alimentat de un motor Wankel ..........

Trebuie să găsesc fotografia.
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 26/09/06, 11:04

Targol a scris:
citro a scris:Vehiculul este condus de motoare plasate direct în roți, care recuperează energie în timpul decelerării și renunță la sistemul de frânare (da).


Vorbești despre frânarea electromagnetică precum „telma” (întârzieri montate pe autobuze și camioane)?

Pentru că, dacă vă gândiți la asta, credeți că putem obține prin acest tip de dispozitiv o frânare la fel de puternică (deci o distanță de oprire la fel de scurtă) ca și în cazul sistemelor mecanice bazate pe frecare? Ca cele care există în prezent?

Cred că ambele pot coexista, nu.


este esențial pentru frânarea de urgență, pe de altă parte recuperarea se va face în timpul coborârilor, încetinindu-se, la sosirea unui incendiu, chiar și pentru a opri ușor, qoiq o telma poate fi violentă, dar ar fi mai degrabă o tehnologie de alternator, motorul electric poate fi chiar cu dublă utilizare, ca noul starter / alternator (totul în 1)
0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
Bougonnator
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 07/06/06, 11:06
Locul de amplasare: Ile de France




de Bougonnator » 26/09/06, 12:35

bonjour,
Toyota Prius este încă nu foarte departe de mașina ideală periată de Citroen (motor termic minim, fără ambreiaj, cuplaj paralel și serial în funcție de utilizare, etc ...), dar specificațiile au fost diferite de cele ale Cleannova. Toyota a dorit să facă un vehicul utilizabil zilnic și pe care utilizatorii să-l cumpere, nu un monstru de laborator care se trage la 80 km / h pe autostradă ... și nu poate merge mai departe de 3 zone de service cu 8 ore de reîncărcare între fiecare . Acest lucru ne aduce înapoi la viteza diligențelor și a releelor ​​post.

Este ca niște prototipuri frumoase ale producătorilor noștri francezi drăguți care nu consumă nimic. Acestea sunt prototipuri pentru a face prima pagină a presei generale, demonstranți de expoziție menite să demonstreze viabilitatea motorinei care fumează și miroase (și care ucide cu particulele sale frumoase și Nox), dar nu vehicule utilizabile, deoarece nu sunt vândute, nu sunt aprobate, nu finalizat ...

În ceea ce privește frânarea electrică regenerativă, prin definiție funcționează numai atunci când vehiculul este în mișcare. Nu este o frânare care poate imobiliza un vehicul, ci un întârziat care nu poate decât să-și reducă viteza. O frână electrică nu vă permite să vă opriți! Este un sistem auxiliar, un recuperator de energie, dar în niciun caz nu poate înlocui frânarea mecanică. La sfârșitul mișcării ar trebui să deschideți ușa și să frânați cu picioarele!

În ceea ce privește RX8, acesta a fost vândut în Franța de aproximativ 2 ani ...

Dar este adevărat că producătorii au încă marje enorme de progres. În apărarea lor, cine ar cumpăra o mașină care necesită schimbarea întregului instrument de producție? Adică echivalentul unui Twingo la prețul mai multor spații high-end? Și cel puțin de câțiva ani. Văd mai puține degete ridicându-se. Deja că vinde cu greu Prius la 25000 de euro ...
Bun venit in lumea reala.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 26/09/06, 12:52

Bougonnator a scris:Bun venit in lumea reala.


:)

Aș prefera să spun: „Bine ai venit în lumea petrolului negru”. :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 26/09/06, 13:44

Targol a scris:
citro a scris:Vehiculul este condus de motoare plasate direct în roți, care recuperează energie în timpul decelerării și renunță la sistemul de frânare (da).


Vorbești despre frânarea electromagnetică precum „telma” (întârzieri montate pe autobuze și camioane)?


Nu, vorbesc despre motoarele roților care pot servi ca frână pasivă (recuperare de energie), dar și ca frână activă cu putere suficientă pentru a renunța la frânele convenționale. Parcarea poate fi gestionată de un ambreiaj electromecanic ...

Motorul combină astfel funcțiile motorului, transmisia înainte / înapoi, întârzierea regenerativă, frânarea activă, asistența la direcție, abs, special ...

În cele din urmă, nu sunt de acord cu viziunea lui Bougonnator (scuză-mă) a lui Cléanova. Acest vehicul poate, dacă ne oferim mijloacele, să facem Parisul Bordeaux pe autostradă cu extinderea autonomiei sale și la 130 km / h. Doar va funcționa în electricitate pentru 150 km, apoi în serie hibridă pentru restul călătoriei. Echilibrul electric va fi mai bun decât echilibrul hibrid, care va fi mai bun decât bilanțul unui Prius, deoarece nu vom avea toate pierderile unei transmisii mecanice sau a unei funcționări a unui motor "auto", adică funcționând la viteze și sarcini tranzitorii. Din acest punct de vedere, un generator are o performanță mai bună. acesta este și motivul pentru care motoarele rotative (wankel, quasiturbine) au cu siguranță o carte de jucat pentru viitor. 8)

Există deja autoturisme care funcționează ca Cléanova. Mă gândesc la pickup-uri transformate în electrice și care au un generator la bord. După noroc, acest lucru s-a făcut în Canada, țara din care provine lanțul de tracțiune Cléanova.
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 228