Meseriași, comercianți, nici eu nu te iubesc

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Meseriași, comercianți, nici eu nu te iubesc




de bham » 15/03/09, 08:33

Christophe a scris:
bham a scris:Dar pari surprins vrei să spui că, ca meșter, ai o reducere ... să spunem substanțială pe care o persoană nu o poate avea ?


:şoc: Încă fericit, nu? Când lucrăm, este în general obținerea unui venit, nu?

Dacă artizanii nu au marginalizat produsele pe care le vând și le instalează, cum ar putea supraviețui? Doar pe forța de muncă?

Majoritatea lucrătorilor independenți mici trebuie să facă deja + 50 de ore pe săptămână pentru a câștiga salariul minim ... toate taxele sociale și ale angajatorului deduse ...


bham a scris:Simt că mergem pe o pantă alunecoasă acolo, care face parte din domeniul Omerta.
Mi-aș dori să pot cumpăra produse la același preț ca și artizanii, dacă eu sunt cel care face treaba pentru că altfel plătesc cel puțin 30% mai mult la achiziție și TVA la un produs majorat cu 30%, care poate fi o barieră pentru mulți oameni.
Cunosc discursul care spune că este să lupți împotriva muncii ilegale, etc etc.
Chiar și așa, furnizorul nu este cel care pierde prin vânzarea către artizan la prețul artizanului, de ce ar trebui să fie prin vânzarea către individ la prețul artizanului?
Spun că este normal ca meșterii să câștige profit din echipamentele pe care le vând, dar:
- că producătorii plătesc aceleași prețuri persoanelor care fac singuri lucrările pentru nevoile lor personale,
-că marjele tind să explodeze, sunt într-o poziție bună să știu asta având în vedere cotațiile pe care le dețin de 2 ani și mai ales liberalizarea prețurilor.

Și dacă lucrările efectuate fac obiectul unor credite fiscale sau subvenții, suma acestora corespunde global cu marja meșterului.

Chris Sunt de acord cu tine că meșterii muncesc din greu pentru a-și câștiga existența, cred doar că trebuie să ajungi la un echilibru și să nu vrei să dai afară clienții.

De exemplu, cunosc o companie germană care produce ferestre și vinde atât profesioniștilor, cât și persoanelor fizice (în acest caz, depinde de ei să asigure instalarea) și aceasta la aceleași prețuri; Ei bine, vă pot spune că cutia franceză care revinde și doar pozează este marjă foarte corect.
O să-mi spuneți că asigură existența vânzătorilor, instalatorilor, aduce impozite profesionale, plătește pensii, asigurări sociale, etc. etc, da, desigur, dar dacă nu îmi permit serviciile Ce fac cu cutia asta, rămân cu vechile mele ferestre, mă duc la chestia Brico. Ferestre atât de cochete pentru bogați, ferestre putrede pentru săraci.
Ei nemții nu dau naibii, vând oricui vrea și basta.
În orice caz, meșterii vor găsi întotdeauna pe cineva care să le apeleze, pentru că are destui bani sau pentru că nu știe cum să o facă singur.


Christophe a scris:
bham a scris:Mi-aș dori să pot cumpăra produse la același preț ca și artizanii, dacă eu sunt cel care face treaba pentru că altfel plătesc cel puțin 30% mai mult la achiziție și TVA la un produs majorat cu 30%, care poate fi o barieră pentru mulți oameni.


Ei bine, acolo cred că visezi sau trebuie doar să te pui în artă și să plătești toate taxele ...

Când mergi la Auchan ceri să plătești prețul cu ridicata?
Ei bine, este la fel ...

Încă fericit că producătorii solicită un număr SIRET sau un număr SIREN (sau un număr de TVA) înainte de a revinde produsul lor la prețuri cu ridicata ...

bham a scris:- că producătorii plătesc aceleași prețuri persoanelor care fac singuri lucrările pentru nevoile lor personale,


TVA-ul vă conduce raționamentul ....

bham a scris:-că marjele tind să explodeze, sunt într-o poziție bună să știu asta având în vedere cotațiile pe care le dețin de 2 ani și mai ales liberalizarea prețurilor.


Liberalizarea a ce ???

bham a scris:Și dacă lucrările efectuate fac obiectul unor credite fiscale sau subvenții, suma acestora corespunde global cu marja meșterului.


Nu are nicio legătură cu cererea dvs. ...

bham a scris:Chris Sunt de acord cu tine că meșterii muncesc din greu pentru a-și câștiga existența, cred doar că trebuie să ajungi la un echilibru și să nu vrei să dai afară clienții.


Ben devine artizan și vei avea prețurile dorite ...
Mai mult, există o lege care tocmai a fost eliberată pentru a nu desfășura activități de micro-micro (deoarece microîntreprinderea există de ceva vreme) .... Poate fi profitabilă pe un singur site ...

bham a scris:De exemplu, cunosc o companie germană care produce ferestre și vinde atât profesioniștilor, cât și persoanelor fizice (în acest caz, depinde de ei să asigure instalarea) și aceasta la aceleași prețuri; Ei bine, vă pot spune că cutia franceză care revinde și doar pozează este marjă foarte corect.


M-ar surprinde MULȚI dacă ar vinde HT unor persoane fizice ...
Pkoi n-ai de gând să-i vezi atunci?

bham a scris:În orice caz, meșterii vor găsi întotdeauna pe cineva care să le apeleze, pentru că are destui bani sau pentru că nu știe cum să o facă singur.


Există o treabă: atunci când o faci singur în final te va costa mai mult ... nu uita diferența de 15% din TVA: poate fi costul forței de muncă.

Tocmai am montat 3 cutii de obloane rulante și ansamblul ne-a fost facturat 10% din totalul facturii... deci dacă m-aș fi montat cu TVA m-ar fi costat mai mult. Așadar, nu aș fi avut niciun interes să o fac singură ... decât să am probleme!

Trebuie să nu mai luăm toți vânzătorii, independenți sau meșteri pentru hoți care se ung singuri ... : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 15/03/09, 10:01

Aici reiau începutul dezbaterii pe un alt fir de discuție decât cel al triplării geamurilor.

Christophe a scris:
Există o treabă: atunci când o faci singur în final te va costa mai mult ... nu uita diferența de 15% din TVA: poate fi costul forței de muncă.

Tocmai am montat 3 cutii de obloane rulante și ansamblul ne-a fost facturat 10% din totalul facturii... deci dacă m-aș fi montat cu TVA m-ar fi costat mai mult. Așadar, nu aș fi avut niciun interes să o fac singură ... decât să am probleme!

Trebuie să nu mai luăm toți vânzătorii, independenți sau meșteri pentru hoți care se ung singuri ... : Evil:


atunci oui Christophe Știu că poate fi interesant din punct de vedere financiar să apelezi la un meșter și dai un exemplu foarte bun.
Et nu Christophe, nu am spus niciodată că toți vânzătorii, ... meșterii erau toți hoți care se ung singuri.

Însă tu și cu mine vom găsi întotdeauna exemple și exemple contrare pentru fiecare ilustrând propriul argument. În plus, nu v-ați revoltat de mai multe ori în această privință forum împotriva facturilor oarecum sărate de la anumiți instalatori PAC, profitând de efectul subvenției, printre altele, criticând astfel practicile anumitor meșteri?
Nu ați spus, în special în ceea ce privește producătorii de automobile, că marjele acestora erau foarte confortabile și că nu știați în funcție de prețurile stabilite, dar în orice caz și în alte domenii economice, probabil? în funcție de prețurile practicate de concurență și nu în funcție de prețul de cost?

Pentru a clarifica situația, cred că ar trebui să se ia în considerare activitatea principală (PA) a meșterului sau a comerciantului.
Cel al comerciantului este în mod evident comerț, deci este normal să poată trăi în marjele produselor revândute, el oferă un serviciu pe care îl percepe în acest fel.
Pe de altă parte, PA-ul meșterului este în general munca sa manuală și, de altfel, puțin comerț, de aceea mi se pare normal să poată trăi în mare parte datorită know-how-ului său, datorită muncii sale manuale și, întâmplător, datorită la activitatea sa comercială, aceasta din urmă trebuind să constituie, AMHA, doar o contribuție financiară de confort și nu un venit necesar supraviețuirii sale; pentru că în acest caz, ce s-ar întâmpla cu instalatorul care a venit să schimbe o singură articulație?
Dar dacă, după cum spun Christophe și Bucheron, marja comercială a produselor instalate este esențială pentru supraviețuirea meșterului, asta înseamnă pentru mine că există o problemă, că munca manuală nu mai este recunoscută, că meșterul devine din ce în ce mai comercial, încât încărcăturile sunt, fără îndoială, prea grele, pentru profitul cui (?). Mai mult, să nu uităm în treacăt că artizanii sunt considerați de stat ca vameși (TVA).

Această derivă către un „mereu mai” în imaginea societății / sistemului nostru mă irită profund. Într-adevăr, dacă iau în considerare acest argument comercial esențial pentru supraviețuirea meșterului, asta înseamnă că nimic nu mai este reparat, privilegiind astfel deșeurile (de altfel este adesea mai scump de reparat), că instalăm ceea ce aduce cel mai mare profit, ridicându-ne de calitatea și / sau durabilitatea produsului.
Este sigur că din punct de vedere economic această politică generează mai multă cifră de afaceri și, prin urmare, mai multe venituri din impozite, prin urmare meșterii și comercianții să adapteze și să treacă sarcina fiscală asupra clientului final, prin urmare clienții să suporte toate taxele. , cu excepția, așa cum putem vedea în momentul în care clientul este dorit.
Mai degrabă decât „întotdeauna mai mult” care nu poate fi infinit, ar putea fi timpul să ne întrebăm dacă banii colectați sunt folosiți întotdeauna bine, de exemplu.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 15/03/09, 10:20

Ne pare rău, nu înțeleg interesul acestui subiect: la ce te referi exact?

Doriți ca persoanele fizice să aibă acces la prețurile cu ridicata?

Pkoi, nu luați un registru al comerțului ... plătind taxele care evident merg ...

Se pare că amestecați marja de profit (normală) și supra-facturarea (nu normal).

Apropo, cum îți câștigi existența?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/03/09, 11:42

+1 ,, Christophe!
Când vedeți deja toate costurile fixe pe care trebuie să le compensați înainte de a câștiga primul cent (deja cel puțin 1 de euro în legislația socială în fiecare trimestru, pentru a plăti indiferent dacă câștigați sau nu bani, taxe contabile, costuri de prospecțiune , publicitate, asigurare obligatorie de răspundere civilă, așa mai departe și a celor mai bune)

Dacă acest lucru le poate liniști pe unul sau pe altul: în textilele pentru pantofi, coeficientul variază între 2 și 3, și în alimentație!
în echipamentele electronice sau electrice, suntem foarte fericiți când putem face între 1,3 și 1,65

în domeniul meșteșugăresc, considerăm că trebuie să înmulțim prețul mărfii cu 3 (preț instalat) dacă vrem să trecem.

De asemenea, rețineți că ar fi deosebit de neînțelept ca un meșter să reducă prețurile și să-i dea pe colegi drept hoți. Dacă, ca începător, aveți puține costuri fixe, nu va dura!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 15/03/09, 13:19

moda actuală de remunerare a meșterilor prin marja de aprovizionare în locul muncii reale este foarte proastă: este cel mai bun mod de a forța meșterii să risipească echipamente noi în loc să repare ceea ce ar trebui să fie acolo. 'fi

dacă meșterii nu ar avea o reducere diferită față de clienți, ar trebui să perceapă forța de muncă la prețul său corect pentru a-și câștiga existența, iar clientul ar trebui să plătească acest preț corect chiar dacă ar fi mai mare, ci dimpotrivă în parte, materialul nu ar fi mărit cu o marjă, iar meșterul nu ar mai avea niciun motiv să ofere noi atunci când reparația este posibilă: rezultatul ar fi pozitiv din punct de vedere ecologic: am repara mai mult pentru a consuma mai puțin!

Modul meu actual de a remunera meșteșugarii cu marja mai mult decât prin muncă este un mod de a-i devaloriza munca și competența și de a-l pune sub comanda marilor producători

Prin urmare, nu îndrăznesc să-i critic pe meșteri: îi critic în special pe cei care comandă: furnizor mare, cameră de comerț sau comerț care nu fac nimic pentru a-l gestiona corect!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12300
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 15/03/09, 13:54

Gânduri foarte relevante din Chatelot16 care îndreaptă degetul spre derivă spre „merchandizarea” oricărei activități.

Pentru a răspunde Bahm, ar trebui să se înțeleagă că remiterea de la furnizori către meșteșugari trebuie analizată ca un preț cu ridicata, adică aplicând volumelor substanțiale și regulate. De îndată ce o persoană consideră un proiect personal suficient de mare, el este în măsură să solicite o reducere la prețul de listă.
De asemenea, trebuie remarcat faptul că „tariful” artizan nu are existență instituțională și depinde doar de aprecierea comerciantului în raport cu cifra de afaceri adusă de fiecare dintre clienții săi.

Prin urmare, prețurile exprimă mai presus de toate un echilibru de putere între cumpărători și vânzători, pe de o parte, și între vânzători, pe de altă parte (concurență sau acord).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 15/03/09, 17:57

Ahmed a scris:Gânduri foarte relevante din Chatelot16 care îndreaptă degetul spre derivă spre „merchandizarea” oricărei activități.


Nu prea mult acord cu Chatelot (pentru o dată, este destul de rar), deoarece MO este întotdeauna facturat: niciun șantier nu este facturat numai pe material (cu o estimare bună, instalația este detaliată, este probabil chiar obligatorie)... și este în general negociabil spre deosebire de prețul materialului fix.

În plus: nu se poate confunda dezbaterea!

Faptul de a nu repara instalațiile și de a da bacșiș pentru orice defecțiune din lipsă de calificare sau profit (sau mai bine zis de cifră de afaceri) nu este un lucru foarte inteligent, ci să-i acționezi pe meșteșugari pentru că profită de materialul care este. este mai rău: e un rahat!

Deci, să presupunem că prețul echipamentului este strict același pentru toată lumea: profesioniști și persoane fizice.

Deoarece materialul și MO sunt detaliate pe factură și estimare, ce credeți că se va întâmpla?

a) Costul forței de muncă va fi înmulțit (și vă reamintesc că creditele fiscale sacrosante NU se referă la MO) deoarece cheltuielile meșterului și nevoia de marje vor fi identice!

b) Oamenii vor juca mai mult (sau cel puțin vor încerca, asamblarea bine a unui cadru este o profesie ...) cu un rezultat nesigur (un cadru este instalat timp de 20 sau 30 de ani!) + diverse riscuri de instalare. Unele meserii sunt reglementate: crezi că este o coincidență? De exemplu: oricine îndrăznește să instaleze un cazan pe gaz pentru a economisi 200 de euro în muncă și riscă să arunce în aer tot cartierul este doar un nebun ... și nebun!

c) Prin urmare, va exista mai puțină activitate în direcția PIB-ului și o editare mult mai „neagră”

Deci, bham, mergi să-ți cumperi cadrele într-o reducere puternică pentru bricolaj: le vei primi mai puțin decât prețul cu ridicata de 90% dintre meșteșugari, dar STP încetează să dea în judecată micii comercianți și meșteșugari ... pentru că ei sunt cei care îți vor plăti pensionare (90% din ocuparea forței de muncă în Franța = IMM-uri) și, în general, le este dificilă mutarea sau scutirea impozitelor în străinătate, așa cum își pot permite grupurile mari!

Prin urmare, va scuipa mai degrabă pe marginile insolente ale agențiilor imobiliare sau ale dezvoltatorilor ... de exemplu!

Ahmed a scris:Prin urmare, prețurile exprimă mai presus de toate un echilibru de putere între cumpărători și vânzători, pe de o parte, și între vânzători, pe de altă parte (concurență sau acord).


Balanța de putere este goală spune: acest lucru este valabil cu condiția ca clientul să știe să negocieze!!
Nimic nu obligă un client să semneze un formular de comandă dacă nu este în mijloacele sale ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 15/03/09, 19:03

mai sunt încă alte puncte de luat în considerare:
de îndată ce un meșter vinde un material, face un act de comerț. el selectează produsul, îl prezintă, îl vinde, în cele din urmă merge să-l caute.
El trebuie să viziteze târguri, să urmeze cursuri de formare în vânzări etc ... ca orice comerciant.
Această muncă trebuie plătită. Transportarea tuturor acestor taxe la muncă nu ar fi un calcul bun.

În zilele noastre, considerăm că este normal să avem venituri mari, dar nu vrem să plătim suficient pentru a asigura artizanului același venit. Înțelegerea noastră a prețurilor și a costurilor este distorsionată de automatizarea fabricilor și de importurile masive din țări cu costuri foarte mici ale forței de muncă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 15/03/09, 19:11

+1 detalii bune Philippe.

Acesta este genul de taxe profesionale pe care le-am inclus în „taxe” din primul meu răspuns, dar nu a fost foarte detaliat:

... plătind taxele care se însoțesc în mod evident ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 15/03/09, 19:25

Christophe a scris:Deci, bham, mergi să-ți cumperi cadrele într-o reducere puternică pentru bricolaj: le vei primi mai puțin decât prețul cu ridicata de 90% dintre meșteșugari, dar STP încetează să dea în judecată micii comercianți și meșteșugari ... pentru că ei sunt cei care îți vor plăti pensionare (90% din ocuparea forței de muncă în Franța = IMM-uri) și, în general, le este dificilă mutarea sau scutirea impozitelor în străinătate, așa cum își pot permite grupurile mari!

Prin urmare, va scuipa mai degrabă pe marginile insolente ale agențiilor imobiliare sau ale dezvoltatorilor ... de exemplu! ..


Tocmai am descoperit mesajele dvs., care arată clar că poate fi dezbatere. Înainte de a reveni la el mâine, aș vrea să-i spun lui Christophe că nu sunt agresiv, voi aprecia că nu ești, așa că te rog, încetează să-mi „extremizezi” cuvintele, nu scuip pe nimeni și încercare pentru toți micii comercianți și meșteșugari, credeam că am fost suficient de explicit mai sus.
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 228