Cuvânt de umor.

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Moira
x 17




de Moira » 01/06/04, 16:53

Prieteni cărora le pasă de viitorul mediului nostru, nu aveți urechi care sună?

Desigur, nu vreau să vorbesc despre pierderea auzului, ci despre tendința ecologică în rândul politicienilor noștri francezi.

În această dimineață, m-am trezit cu sunetul dulce al vocii noului nostru ministru al Mediului, într-un interviu despre „Carta Mediului” și Legea Energiei. Lipsa sa de carismă este însoțită doar de cererea sa de a-l lăuda pe cel care l-a numit în acest post: Chirac. Ei bine, până la urmă .... Îl aud spunând că trebuie „să scoatem societatea din tot petrolul”, să încurajăm sursele alternative de energie și să cercetăm biocombustibilii înainte de a anunța ceva pe încălzitorul solar de apă. Evident, nu își stăpânește subiectul, aliniază locurile evidente și comune. El este incapabil să apere un proiect care pare totuși interesant.

Mai târziu în acea zi, aud petele candidaților la alegerile europene. Aproape toți au folosit cuvântul „mediu” la un moment dat sau altul. Mențiune specială pentru această listă care solicită viitorilor săi alegători să își tipărească buletinele de vot pentru a economisi hârtie, cu un slogan „ecologie, nu vorbim despre asta, o aplicăm” (sau ceva de genul) în acest gust). Multe liste mici, al căror program este uneori mai aproape de extrema dreaptă decât de un ideal umanist, caută să solicite o nouă temă.

Dar nu doar cei mici. Poate pentru că clasicele „mari subiecte” nu-i mai fac pe oameni să viseze? Sau concetățenii noștri încep să se simtă cu adevărat preocupați de problemele de mediu?

În orice caz, consider pozitiv că se vorbește atât de mult despre asta, chiar dacă este vorba doar de vot, dacă discursul rămâne vag și dacă măsurile luate nu sunt întotdeauna cele mai bune. Deoarece atunci când vorbim despre un subiect devine important, repetarea mesajului este cea care o face evidentă pentru masă.

În cele din urmă, aceste alegeri reprezintă o campanie publicitară excelentă pentru mediu.


Pentru a afla mai multe:
http://www.novethic.fr/novethic/site/index.jsp

http://www.transfert.net/a9566
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 01/06/04, 19:55

Hei, am putea să-i scriem o scrisoare despre injecția de apă? Nu avem nimic de pierdut și vom vedea rezultatul. El a anunțat acum câteva zile: reducere cu 50% a consumului (petrol) la mașini în 2010 ... cu resurse și cu o injecție optimizată de apă care ar putea fi mâine acest 50% ....

Mai serios, cred că politicienii profită pur și simplu de efectul de val de căldură .... nimic altceva ... dar este deja asta!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 02/06/04, 21:58

O scrisoare cu AR lol
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Moira
x 17




de Moira » 04/06/04, 10:43

econologie a scris:Mai serios, cred că politicienii profită pur și simplu de efectul de val de căldură .... nimic altceva ... dar este deja asta!

Nu cred că este efectul post-caniculă. Oamenii nu fac încă legătura între acest „accident” și stilul nostru de viață.

În opinia mea, există două motive pentru această modă:
1- Cu toții ne-am săturat de sloganuri: „taxe mai mici” „recuperare cu orice preț” mai multe locuri în grădinițe. „Nu mai funcționează și trebuie să găsească altceva.
2-Sondajele și toți indicii arată că există o „piață” pentru ecologie. Uită-te la produsele ecologice: vânzările lor cresc în medie cu 20% / an, deoarece ajung la o gamă mai largă de consumatori și nu mai sunt doar câțiva „Babas cu barbă”. Politicienii sunt vânzători și încearcă să capteze piața.


În cele din urmă, se pare că semnificația generală a mesajului meu nu a fost înțeleasă, deoarece observațiile sarcariste pe care le-a inspirat sunt greșite. L-am apărat pe ministru sau discursul său? Începând cu un sfert de tură este, fără îndoială, bun pentru un motor, dar pentru webmasteri, un sfert de secundă de gândire ar fi binevenit!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 218