Membru nou: Kuranes :)

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Kuranes
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 16/04/15, 20:47

Membru nou: Kuranes :)




de Kuranes » 16/04/15, 21:59

Bună seara

De obicei particip foarte puțin la forums, dar iată-mă: un tânăr de 33 de ani care locuiește la Paris timp de trei ani cu un venit din păcate destul de limitat. Nu am crescut având în vedere latura ecologică și economică, dar devin una și absolut nu regret. Nu numai pentru plăcerea de a economisi și de a folosi mai sănătos, ci și pentru o necesitate care mă împinge să-mi transform viața în cvasiminimalism pentru a o face mai plăcută și mai depășitoare. Ce m-a făcut să descopăr acest alt mod de viață ...

„Lucrez” mai mult sau mai puțin în IT (da, este vast! Dar este adevărat !: P) și mă interesează creația muzicală, programarea, proiectarea vectorială ... cel puțin pentru momentul.


În acest moment, mă gândesc să-mi reduc consumul de energie electrică (un computer care consumă mai mult decât ceea ce am nevoie de cele mai multe ori, din fericire fără televizor, ci echipamente audio ...) fără a reduce utilizarea aceste dispozitive ... în timp ce nu cu mult timp în urmă am terminat utilizarea de gaz, aragaz, cuptor.

Despre acest lucru nu văd niciunul forum, la categoria Food, dedicat alimentelor în general? Doar subforums specifice.
De aproximativ șase luni urmez o dietă completă sub formă de pulbere (pentru a fi amestecată într-un agitator, cu apă). Mult mai sănătos decât dieta mea anterioară, nu o recomand tuturor din cauza alergenilor și a unei viziuni complet diferite a alimentelor pe care este absolut necesar să o adopți (și să îi faci pe ceilalți să accepte) ... dar chiar ocazional, poate ajuta în multe domenii. Și marile economii.



Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 16/04/15, 23:20

Bună ziua și bine ați venit la forum. :D

Latura „geek” este larg răspândită în membrii noștri, dar am senzația că majoritatea dintre noi nu fac parte din „hiper orașele”.

La fel, dacă o mulțime de oameni sunt îngrijorați de dieta lor, mai puțini sunt cei care se îndreaptă spre o dietă sub formă de pulbere, sinonimă cu industrială, globalizată, de urmărit ...

Mai general, abordarea „econologilor” implică observarea, reflectarea și înțelegerea lumii. Acest forum permite schimbul și învățarea mai rapidă prin confruntarea ideilor.

Deci, cred că veți declanșa o mulțime de comentarii cu acest anunț.
Prin urmare, aș începe cu problema vitaminelor, dintre care cele mai bune sunt aparent cele găsite în produsele proaspete ...

Am evoluat foarte mult în cei zece ani în care particip la acest lucru forum, și nu este neobișnuit să fiu surprins de ceea ce am spus în trecut. : Mrgreen:
0 x
Kuranes
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 16/04/15, 20:47




de Kuranes » 17/04/15, 01:51

Salut mulțumesc.

Desigur - vreau să subliniez doar ca măsură de precauție - nu deschid nicio dezbatere „alimentară organic Raport lichid / pulbere"- toată lumea folosește ceea ce li se potrivește și nefiind cunoscător (sau dietetician) ar fi un mare risc, mai ales știind că, în general, reacțiile la acest mod de mâncare sunt destul de ... colorate :) Dar dacă altele sunt curioși, curioși, voi fi fericit să vă ofer ceva mai multe informații.

Doar consumator (da, curios și eu! Altfel nu aș fi încercat). Totul este extras din plante, minerale, fructe (recunosc că nu m-am dus să verific;)) ... Nu mai am de făcut vase. Spălați agitatorii după câteva mese. Cu siguranță schimbă viața de zi cu zi.


De fapt, tocmai am descoperit magazinul Econology - da da, în sfârșit am văzut textul în portocaliu: P Imaginez că, în general, membrii forum vin din magazin. :)

Am descoperit site-ul și forum căutând o bandă de alimentare cu comutatoare individuale, care m-a motivat apoi să refolosesc un contor de consum de energie / electricitate pe care l-am lăsat deoparte. Așa că voi face cumpărături! :)


a+

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 17/04/15, 09:42

Bine ai venit, Corane.

Și plăcerea mâncării tale, b .... el? :D

Și aveți grijă și de acest lucru: mestecarea și salivarea fac parte din procesul natural de digestie. La fel și absorbția fibrelor. Atenție, te îndrepți spre depresie!

Pentru electricitate, unde este consumul dvs. anual, cu excepția încălzirii?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 17/04/15, 11:00

Manipularea, transformarea produselor și prepararea alimentelor personal este o sursă de satisfacție.

Mușcarea, mestecarea, suptul, salivarea sunt, de asemenea, surse de plăcere.
Plăcerea gustativă este legată de gustul (și mirosul) alimentelor, dar și de textura, temperatura și, desigur, aspectul lor (culoare, prezentare etc.).

Toate acestea sunt, de asemenea, legate de sănătatea noastră generală, deoarece mestecarea, salivarea, ... trebuie să aibă loc într-o perioadă suficientă de timp pentru ca bolusul alimentar să fie de bună calitate (prima transformare chimică rezultată din reacția salivei cu o cantitate suficientă de alimente mestecat) și că creierul trimite înapoi informații de sațietate.

Cu cât sunt procesate mai multe alimente, cu atât consumatorii știu mai puțin ce mănâncă. acest lucru permite, de asemenea, producătorilor să adauge la containere o serie de produse destinate să crească greutatea și volumul pentru a crește marja de profit, dar fără niciun câștig (dimpotrivă) pentru consumator.
aceste produse apar adesea ca „agenți de îngroșare”.
Alimentele industriale trebuie, de asemenea, să adauge o serie de cârje, astfel încât alimentele „să reziste”, cum ar fi stabilizatori, antioxidanți, conservanți ...
O gamă întreagă de aditivi inutili dacă mâncați produse proaspete ...

Sentimentul meu despre „mâncarea pulberilor” este că acestea sunt preambulul „viitorului strălucit” prezentat în Film Green Sun
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: membru nou :)




de Christophe » 17/04/15, 12:12

Bine ați venit la asta forum și vă mulțumesc pentru comandă (magazinul nu funcționează prea rău în acest moment ...). Pachetul dvs. va pleca în această după-amiază!

Kuranes a scris:Despre acest lucru nu văd niciunul forum, la categoria Food, dedicat alimentelor în general? Doar subforums specifice.
De aproximativ șase luni urmez o dietă completă sub formă de pulbere (pentru a fi amestecată într-un agitator, cu apă). Mult mai sănătos decât dieta mea anterioară, nu o recomand tuturor din cauza alergenilor și a unei viziuni complet diferite a alimentelor pe care este absolut necesar să o adopți (și să îi faci pe ceilalți să accepte) ... dar chiar ocazional, poate ajuta în multe domenii. Și marile economii.


Există acest sub forum care este dedicat mâncării „verzi”:
https://www.econologie.com/forums/consommati ... -vf51.html

În caz contrar, altul despre agricultură: https://www.econologie.com/forums/agricultur ... -vf37.html (deci mai degrabă orientat spre „producție”)

Precum și diverse sub forum mai specific preparării și conservării alimentelor în secțiunea „Alimentele: alegerea, prepararea și depozitarea alimentelor”

Dar uh ... ce anume sunt produsele dvs. sub formă de pulbere? Ca vasele de astronaut ??
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 17/04/15, 12:15

elefantul a scris:Pentru electricitate, unde este consumul dvs. anual, cu excepția încălzirii?


Uh, nu înțeleg relația cu dezbaterea?

Citro a scris:Deci, cred că veți declanșa o mulțime de comentarii cu acest anunț.
Prin urmare, aș începe cu problema vitaminelor, dintre care cele mai bune sunt aparent cele găsite în produsele proaspete ...


Da și cred că un subiect dedicat furajelor cu pulbere ar fi binevenit de îndată ce vom ști ceva mai mult ... : Idee:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 17/04/15, 13:00

Întrebarea este dezbătută. : Arrowl:

Argumentele promotorilor sunt acolo.
Ce provocare? Pentru a încerca produsul alimentar sub formă de pulbere timp de cinci zile ... și dacă testerul nu se simte mai bine fizic după aceste cinci zile, compania este de acord să ramburseze!

Care produs ? Dacă am înțeles corect, acesta este un amestec de superalimente pe bază de plante. Bogat în antioxidanți, probiotice, etc ...... acest amestec ar reduce inflamația și acumularea de acid ...

Pentru ce efect? Ei bine, dă-ți energie maximă și luptă împotriva bolilor prin stimularea sistemului imunitar.
Consider că ultimul paragraf este un țesut de minciuni, probioticele (cum ar fi bifidul pe care Danone ni l-a dat tot timpul) sunt dezastre în acest punct și distrug diversitatea biologică a florei noastre intestinale pentru a o înlocui cu o „floră normativă”. ".

Așa cum industria agricolă a petrecut cea mai mare parte a secolului trecut proclamând din greșeală că pământul este un substrat lipsit de viață, lumea medicală pare să descopere că tractul nostru digestiv este un biotop foarte complex căptușit cu celule nervoase comparabile cu neuronii noștri. :şoc:
0 x
Kuranes
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 16/04/15, 20:47




de Kuranes » 17/04/15, 13:21

bonjour :)

elefantul a scris:Și plăcerea mâncării tale, b .... el? :D

Înainte de această dietă, nu aveam niciun gust în gătit sau în mâncare. Probabil plăcerea de a consuma un milkshake la fiecare masă, de a rezolva fiecare masă care anterior era o problemă reală și de a mânca mai sănătos (comparativ cu dieta mea anterioară, care era foarte departe de a fi ceea ce putem numi mese ).

Și aveți grijă și de acest lucru: mestecarea și salivarea fac parte din procesul natural de digestie. La fel și absorbția fibrelor.

Mestec mereu, gumă de mestecat, pâine ... nimic nu mă împiedică să mănânc alimente „tradiționale” ... Nu încerc să înlocuiesc și să uit alte alimente, doar să dau înapoi viața mea este mai plăcută să trăiesc fără să mă pun în pericol și totul în timp ce economisesc (și vegetarian!).

În același timp, am un control mai bun asupra greutății mele, a caloriilor pe care le acumulez și mă simt mai sănătos. Vă reamintesc că nu încerc să devin un super astronaut și absolut nu critic mâncarea și bucătăria tradițională pe care le consider întotdeauna atât de interesante - doar de neatins pentru mine!

Pentru electricitate, unde este consumul dvs. anual, cu excepția încălzirii?

Nici o idee! : Mrgreen: În cele din urmă, nu am studiat încă evoluția consumului meu de energie electrică. Cu siguranță o pot reduce și o iau încet. Apartamentul meu avea inițial lămpi cu halogen în fiecare cameră, bucătăria are trei pe care nu le pot opri individual, baia două ...

Sentimentul meu cu privire la „mâncarea pulberilor” este că acestea sunt preambulul „viitorului radiant” prezentat în filmul Soleil Vert
Ideea începe de acolo, mai degrabă din carte Fă loc, fă loc în cazul în care este vorba de un substitut alimentar: Soylent, care a spus că folosesc alternative. Soylent Green (Soare verde în ze franceză) este doar acolo pentru a mulțumi scepticilor și pentru a le oferi ocazia să arate partea nesănătoasă :P

Mulțumesc Christophe pentru link-uri! Și da, acestea sunt genul de "vase de astronauți". Nu le-am testat pe toate și nu intenționez, dar am primit feedback că unele sunt îngrozitoare. Există o duzină de startup-uri care au fost create în Europa, dar mai ales oameni independenți care se aprovizionează direct de la distribuitorii de ingrediente și își împărtășesc, îmbunătățesc, își modifică rețetele ... dar, evident, trebuie să fii cel puțin interesat. de toată această mică lume.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 17/04/15, 13:41

Kuranes a scris:Nu critic absolut mâncarea și bucătăria tradițională pe care le consider întotdeauna atât de interesante - doar de neatins pentru mine!


Cum este de neatins? Pulberile sunt atât de ieftine sau ești atât de lacomă? (umor eh)

Spuneți-ne mai multe despre produsele exacte pe care le consumați, vă rugăm (într-un subiect nou cu un titlu dedicat, dacă este posibil) :)

Ai testat pudra de insecte? https://www.econologie.com/forums/mangez-des ... 12724.html : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 200