Membru nou

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Yamatai
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 13/10/15, 10:48
Locul de amplasare: Huismes

Membru nou




de Yamatai » 13/10/15, 11:02

Bonjour à tous,

Mică prezentare succintă.

Prenume: Bastien
Profesie: tehnician de fiabilitate într-o centrală nucleară ...
Diplomă: BTS CIRA (Automatism Regulament Control Industrial)
Hobby-uri: tehnica în general, multă istorie (prima mea aspirație, dar nu sunt suficiente puncte de desfacere) și toate atracțiile vieții cu familia și prietenii în general.

Totul este spus Eu sunt neutronul urât: p
Nu, glumesc, îmi place în special sectorul energetic și în special electricitatea, iar principalul angajator în acest domeniu este EDF și centralele nucleare, cel puțin în Franța.

Sunt un adept convins al energiilor regenerabile și al stațiilor de epurare a apelor uzate, un adversar al combustibililor fosili. Puterea nucleară, cu asta, emite puțin CO2, dar ridică îngrijorarea deșeurilor.
Atunci trebuie să-ți alegi prioritatea, încălzirea sau risipa?
La mine, este ENR cu stocare sau nuclear. Nu vreau un ENR cu fosile, cu excepția cazului în care reduce fosila. Ceea ce nu este cazul Franței.

Motivul meu pentru a fi aici?
Slujba mea mă enervează, prea multe documente pentru puține analize tehnice. Așa că vreau să beau tehnica în afara cercului meu profesional.
Practic tot ce ține de energiile regenerabile, grădina de legume și mecanica;)

Iată-te :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 13/10/15, 12:06

Bună și bunvenit !

În cele din urmă, poate fi tu cel care va răspunde la mai multe întrebări decât invers. 8)

În cele din urmă, cu o astfel de abordare constructivă, schimburile vor fi cu siguranță posibile și fructuoase! : Wink:

RTDC.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: membru nou




de Am citro » 14/10/15, 13:51

Yamatai a scris:Atunci trebuie să-ți alegi prioritatea, încălzirea sau risipa?
La mine, este ENR cu stocare sau nuclear. Nu vreau un ENR cu fosile, cu excepția cazului în care reduce fosila.
Bună ziua și bine ați venit la forum.

Nu mai sunt foarte prezent, dar am învățat multe și mai ales am evoluat datorită prezentului forum.

Majoritatea dintre noi avem cunoștințe. Problema rezidă mai mult în sinteză decât o facem noi.
Ce forum ajută la scăderea ideilor primite, în general traficate de mass-media (manipularea maselor).

Prin urmare, este necesar să reformulați cuvintele și ce înseamnă acestea.

Energia nucleară este un combustibil fosil și contribuie direct la încălzirea globală, la fel ca gazul „natural” ...

Apoi, toate activitățile noastre industriale generează poluare.

primul pas este de a deveni pe deplin conștient de aceasta. :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

Re: membru nou




de Macro » 14/10/15, 13:56

citro a scris:
Apoi, toate activitățile noastre industriale generează poluare.


toate activitățile noastre oricare ar fi acestea
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 14/10/15, 16:27

Ah! Aaah! Tremurați lobbyiștii; acum avem o aluniță în loc să vă denunțăm toate șmecherii rușinoși (modul LITERAR: OFF)

Bine ai venit.

(Mod PARANO: ON)

Ați luat toate măsurile de precauție pentru a nu fi identificabili? (altă adresă de e-mail decât furnizorii principali de găzduire, server proxi, rețea TOR, computer achiziționat fără factură de numerar, conexiune WiFis gratuită departe de camere, etc.)

Deja, puneți-vă localitatea .... : Evil:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: membru nou




de Did67 » 14/10/15, 17:39

citro a scris:
Energia nucleară este un combustibil fosil și contribuie direct la încălzirea globală, la fel ca gazul „natural” ...

Apoi, toate activitățile noastre industriale generează poluare.



Decupare ... Specificați ...

Asa de :

- nuclearul este un combustibil fosil: în ceea ce privește canalele actuale, bazate pe uraniu, suntem în regulă. Producția de uraniu începe din minerit. Mai mult, rezervele cunoscute acoperă nevoile pentru o perioadă relativ scurtă, mai mult decât gazul!

- acum încălzirea globală este legată de Carbone când este de origine fosilă: mobilizarea hidrocarburilor fosile și arderea lor, eliberează CO² de origine fosilă, care este una dintre principalele cauze ale încălzirii globale ...

Dar cum faceți legătura între „nuclear” și „încălzire globală”, acolo, nu văd?

Există, desigur, energia încorporată (când vine vorba de hidrocarburi fosile) „conținută” în centrale și funcționarea acestora. Ca cea a barajelor. Sau cel al turbinelor eoliene. Sau cea a panourilor fotovoltaice ... Nu sunt sigur, având în vedere puterea enormă eliberată de o centrală de 40 de ani - sau mai mult! - că raportul nuclear este cel mai rău !!!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 14/10/15, 19:02

V-, dacă, de exemplu, luați minele de uraniu din Arlit, în Niger, există în paralel o mină de cărbune care este utilizată pentru a opera instalația de îmbogățire și, desigur, mașinile de construcție ale celor două minele nu sunt, de asemenea, electrice! : Cheesy:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 14/10/15, 19:11

@Yamatai, Nu stiu daca "există mărimea ta" in acest forum, dar va fi nevoie de îndemânare pentru a trece între scuduri! : Cheesy:

Oricum, ești binevenit cu bunăvoința ta afișată de la enblée!
Nu vă fie teamă, sunt dobermani, dar sunt blânzi ca cocoșii ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 14/10/15, 19:39

Ahmed a scris:V-, dacă, de exemplu, luați minele de uraniu din Arlit, în Niger, există în paralel o mină de cărbune care este utilizată pentru a exploata fabrica de îmbogățire și, desigur, mașinile de construcție ale celor două minele nu sunt, de asemenea, electrice! : brânzos:


Da, OK, asta este energie gri. Nu așa am înțeles citro. Am menționat-o. Este ca și cum ar fi în orice activitate, în special minerit (și diamante! Și cobalt și cupru ...) și chiar ... petrol (nu știu de ce nu vorbim niciodată despre asta; în șisturile petroliere din Canada, cred că îmi amintesc că pentru a obține 3 l de ulei, unul consumă 1 - sau este invers) ...

Dar din nou, așa cum am scris, având în vedere puterea, nu sunt sigur că „greutatea” acestei energii gri este cea mai gravă în cazul nuclearului. PV, de exemplu, nu este nici rău (desigur, este puțin, dar produce infinit mai puțin, deci raportul nu este excepțional!).
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 14/10/15, 19:55

Observasem că ați luat în considerare energia gri, dar a fost mai mult în aval și am profitat de ocazie pentru a menționa o realitate care probabil nu este atât de cunoscută (EDF nu comunică pe această temă!).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 229