Sub nou forum: estimare și ajutor în alegerea tehnologică?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.

O monedă forum „citat” ar fi:

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Sub nou forum: estimare și ajutor în alegerea tehnologică?




de Christophe » 02/08/08, 09:43

Ce părere aveți despre configurarea unui nou sub? forum „Cotații, prețuri și ajutor la alegerea tehnologică” în categoria „Casa, habitat și grădină” pentru a-i sfătui pe membri cu privire la cotațiile precise pe care le-ar fi primit?

Acest lucru ar împiedica (puțin) dezvoltarea escrologiei...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 02/08/08, 11:51

mi se pare că ar fi un pic o dublare cu o mulțime de alte subiecte și din punct de vedere al „escrologiei” anumiți furnizori sunt uneori scumpi, dar acest lucru nu este întotdeauna fără motiv: cerințele unuia nu sunt cele ale altora: unii conduc o Dacia si sunt multumiti de ea, altii prefera vehicule mai scumpe si sunt multumiti de ele.
Cred că cititorii noștri au suficiente oportunități să apere poziții uneori opuse, am văzut asta recent în „E fotovoltaica prea scumpă?”
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 03/08/08, 09:43

:D Buna ziua, ideea lui Christophe mi se pare valabila, pentru ca multa lume „nu mai are incredere” din cauza complexitatii chestiei; ar necesita cooperarea unor instalatori serioși.
Acestea fiind spuse, recent am fost în sala de așteptare a noului meu osteopat și am descoperit un anunț care spunea asta:
Când merg la restaurant, îmi place să am preparate de calitate, se plătește de la sine.
La fel e si la serviciile mele, sunt de calitate.
Și era adevărat, am fost tratat cu un serviciu de 5 stele.(vechiul osteopat era de două stele, iar prețul era la jumătate mai scump)
Există lucruri în viață care sunt inevitabile :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 03/08/08, 12:45

Bună ziua Christophe

O idee foarte buna. 8)
Ar putea fi:
- Inventarul de întrebări la care se cere un răspuns precis de la producător/vânzător. La ce ar trebui să se angajeze etc.
- Un ordin de mărime al prețurilor pentru a nu fi păcălit.
- Câteva întrebări ascuțite pentru a vedea dacă vânzătorul înțelege ceva sau încearcă să transmită orice gunoi.
- Un mini argument pentru a ne apăra poziția de consumatori fără a fi nevoie să rezumăm 20 de postări în care informațiile relevante sunt diluate pe pagini.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 04/08/08, 11:09

Aș spune chiar mai multe cu un buton „Donează”... pentru ceea ce tu (nu mă număr în asta) le-ai putea salva: de exemplu 10% (pentru durata de viață a site-ului) din diferența dintre inițial și final citat
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 04/08/08, 11:16

Bucur că vă place.

Pentru mine, scopul acestei secțiuni nu ar fi acela de a lega și de a promova anumiți instalatori (aș dori și aș dori ca datele de contact ale profesioniștilor să fie anonimizate din motive evidente în sensul publicității ca și în celelalte anti-reclame, noi am primit deja amenintari...)...

Scopul este sa stii daca un citat este corect si daca membrul poate semna cu incredere...sau nu si cauta in alta parte!

+1 prin urmare cu Flytox
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 29/08/08, 23:45

Cred că ar fi util.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 29/08/08, 23:50

O voi configura maine si il populez cu cateva subiecte care se "se potrivesc" cu subiectul...am sa pun si un sub forum „autoconstrucție” (pentru a spune totul: întrebări și prezentarea realizărilor tale...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 03/09/08, 12:02

Asta e, submarin nou forum:

Ajutor cu oferte și lucru la domiciliu: alegerea profesionistului potrivit

Mi-am schimbat puțin ideea de bază despre alegerile tehnologice, deoarece s-ar duplica și, prin urmare, ar intra în conflict cu alte submarine forum la fel de:
https://www.econologie.com/forums/confort-th ... -vf67.html
ou https://www.econologie.com/forums/les-energi ... -vf39.html

Le forum citatul va fi deci dedicat doar revizuirii cotațiilor și nu alegerii unei soluții.

Cu alte cuvinte: vom compara cotații pentru aceeași soluție și nu cotații între mai multe soluții.

Exemplu corect: comparați izolația mansardelor pierdute între izolația din celuloză și izolația din vată de sticlă.

Exemplu incorect: comparați reducerea prețului unei pompe de căldură și a unui sistem solar. Acest tip de subiect ar trebui să fie tratat în aceasta forum: https://www.econologie.com/forums/confort-th ... -vf67.html

Sper că nuanța este clară pentru toată lumea. Acum această alegere nu este pusă în piatră și poate fi schimbată... dar un lucru este sigur în forum citat vom vorbi despre macris, bani, grau....si aproape NUMAI asta!

Iată câteva explicații rapide:
https://www.econologie.com/forums/aide-pour- ... t6020.html
(dacă aveți sugestii, probabil că uit lucruri)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 105