Fizica: natura luminii, a particulelor sau a undei?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79316
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Fizica: natura luminii, a particulelor sau a undei?




de Christophe » 14/11/06, 07:30

Crearea acestui subiect în urma divergentelor pe tema Microunde...Context:

Christophe a scris:La fel ca lumina, acestea sunt unde electromagnetice, dar cu o frecvență mai mică: 2450 Mhz.

Îmi amintește de o întrebare (poate proastă, dar hei ...) pe care nimeni nu mi-a reușit vreodată să-mi răspundă cu precizie ... hai, încep (dar ar trebui să creăm un subiect nou ...):

Pkoi între 2 frecvențe foarte precise (lumină vizibilă) undele EM au un comportament corpuscular și ondulatoriu... în timp ce au doar un comportament ondulatoriu altfel...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79316
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040




de Christophe » 14/11/06, 08:32

Postat pe FS:

http://forums.futura-sciences.com/showt ... p?p=841937

După părerea mea, nu vom avea un răspuns clar, dar cine încearcă ceva...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79316
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040




de Christophe » 14/11/06, 09:42

Am fost un limbaj prost... Există un răspuns interesant...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 14/11/06, 10:49

obturatorul ondulat este interacțiunea cu elemente materiale de o dimensiune dată (de exemplu, o fantă):

fiecare undă este perturbată de elemente fizice de mărime apropiată de lungimea sa de undă.

nu există o singură lege pentru lumină și o singură lege pentru undele electromagnetice.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 344