Problemă de accesare a site-ului cu FREE / Proxad?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Problemă de accesare a site-ului cu FREE / Proxad?




de Christophe » 09/07/06, 15:45

De ceva timp, vizitatorii mi-au spus despre dificultățile lor în accesarea site-ului /forum.

Se pare că acest lucru ar proveni dintr-o eroare de conexiune între serverul care găzduiește econologie.com și furnizorul gratuit (poate alții ???) în anumite zone geografice ...

Din câte știu, este imposibil pentru mine să testez această conectivitate de la distanță (dacă cineva cunoaște o metodă, mă interesează), așa că am vrut doar să pun 2 întrebări:

1) Dacă sunteți la Free, aveți dificultăți în accesarea site-ului /forum ? ( întrebarea este puțin prostească pentru că dacă într-adevăr abonații nu reușesc să se conecteze ....)

2) Dacă nu sunteți la Free, ați avea dificultăți? Dacă da, cu cine ești?

Mulțumesc pentru ajutor.
Dernière édition alin Christophe 10 / 06 / 08, 00: 48, editate 2 ori.
0 x
fazer1k
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 01/05/06, 12:01




de fazer1k » 09/07/06, 20:11

Sunt liber, aparent nici o problemă. Am avut probleme cu site-ul http://www.horizons-et-debats.ch dar am postat pe lor forums si acum e ok
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 669
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 09/07/06, 20:12

Sunt liber, nu am nicio problemă în acest moment, dar am avut probleme cu accesarea mai multor site-uri.

Vina, pentru mine, a fost serverul DNS gratuit (DNS primar și DNS secundar) care a fost prostit.

De când am introdus adresa IP a serverului DNS al unui prieten, nu mai sunt probleme. Netul a devenit din nou receptiv și totul funcționează din nou perfect! :)

Depinde de dvs. să găsiți un server DNS care merge bine și să îl introduceți în parametrii de conexiune ...

SixK
0 x
fazer1k
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 01/05/06, 12:01




de fazer1k » 09/07/06, 20:20

Cu siguranţă. În ciuda a tot ce la început, intrasem în DNS cu greu în router, apoi am uitat ... Și câteva luni mai târziu, observând încetineala, am pus din nou automatele DNS și viteza a revenit. Deci, fiindcă sunt cu susul în jos, prefer să-l las așa cum este. În caz contrar, pentru a vedea dacă un site nu este accesibil sau nu, folosesc Anonymize Online.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 17/07/06, 19:54

Problemă de acces pe econologie.com cu Free - de Christophe pe 17: 07:2006

De ceva timp, mulți vizitatori ne-au povestit despre dificultățile lor de conectare la site.

După informații, se pare că problema a venit de la DNS-ul Free (furnizor francez).

Dacă sunteți la Free și aveți probleme în accesarea site-ului, trebuie să vă actualizați DNS.

Veți găsi o listă de DNS aici http://www.zonehd.net/dossier/les-dns-d ... aut-debit/ unele fiind publice, pot fi utilizate indiferent de furnizorul dvs.
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 18/07/06, 09:02

Buna ziua tuturor,

ISP-ul meu este GRATUIT acasă.
Pentru mine nu sunt dificultăți de conectare, ci o imposibilitate de conectare. Și asta de aproximativ o lună bună !!

Prin urmare, lista DNS este binevenită, cu condiția să o puteți citi și, prin urmare, să vă puteți conecta ...

La rândul meu, am urmărit cu un „traceroute” ce se întâmplă, și asta pe termen lung.
La peste 5000 de încercări zilnice, routerele de la PROXAD distrug cel puțin 80% în zilele medii.
În zilele bune avem 60% din „pierderi” !!

Mă aflu în regiunea PACA, iar acest lucru este valabil numai în această regiune. Testele din alte zone au arătat rezultate similare.
Nu s-ar putea face mai bine de 50% din „pierderile” !!
Deci probleme la PROXAD cu routerele lor !!
Cu excepția cazului în care astfel reglează traficul și nu filtrează accesele fără să o spună !!!!! : Evil:

Așa că voi încerca să schimb DNS și vă voi ține la curent cu rezultatele

Obelix
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 18/07/06, 09:18

Sunt la Free, la birou ca acasă și totul merge bine.
Pe de altă parte, am observat de aproximativ 2 săptămâni unele întârzieri în DNS. Lista de mai sus este binevenită, îmi voi modifica imediat /etc/resolv.conf ... : Cheesy:
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 20/07/06, 09:25

Buna ziua tuturor,

Rezultatele testelor declarate în ultima mea postare !!

Nib de la Nib !!

Am testat pe rând diferitele DNS GRATUITE fără îmbunătățiri !!
Am testat DNS-ul „public” nu există nicio rețea disponibilă !!

Așa că nu mai am acasă un link pentru site-ul „econologie.com” : Evil:

În timp ce îmi făceam testele, chiar am observat că tinde să se deterioreze din ce în ce mai mult !! : Evil:

Vă reamintesc că sunt în regiunea PACA și pe GRATUIT !!

Ne vedem curând poate !! Dacă serviciile GRATUITE o doresc !!

Obelix
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 20/07/06, 10:38

Obelix a scris:Vă reamintesc că sunt în regiunea PACA și pe GRATUIT !!


Pfff este a 2-a regiune a Franței în ceea ce privește populația ... mulțumesc Gratuit !! :(
Nu prea văd ce pot face ... cu excepția să țip la gazda mea ... dar asta nu se va schimba prea mult ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 20/07/06, 11:09

Pentru a vedea de unde vine exact problema, persoanele care au probleme de acces ar trebui să încerce să acceseze site-ul direct prin adresa IP a acestuia: 80.247.227.184.

Ar permite să știți dacă este sau nu o problemă DNS.
Trebuie să introduceți bara de adrese URL: http://80.247.227.184
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 242