Proiect

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 06/04/04, 18:14

Bună !!

După cum a spus Bibiphoque în mica sa prezentare, ar trebui să formăm un grup care să facă lucrurile să se întâmple.

Acesta este motivul pentru care mă lansez și propun, în locul public, câteva idei de proiecte de înființat. Cred că oamenii care frecventează acest lucru forum adunați destule abilități și motivații pentru a avansa schmilblick (este scris așa ?? :P ) atâta timp cât ne deplasăm cu o treaptă de viteză.

- începeți o abordare experimentală GRAVĂ pentru a testa, valida sau invalida diferitele sisteme oferite pe web (rezultatele JLN sunt furnizate într-un mod neclar și imprecis) la fel ca raportul de sfârșit de studiu al lui C. Martz.

- adunați resursele necesare acestor experimente.
- să le efectueze conform unui protocol, în prezența unui număr maxim de voluntari.
- scrieți și publicați rapoarte complete și precise pe un site.

Și să fim de-a dreptul ambițioși pe termen lung:

- clarificarea aspectelor juridice referitoare la diferitele brevete.
- comutați dispozitivele selectate de la cercetare la dezvoltare.
- să creeze o companie care să vândă sistemele finalizate, să studieze piețele care să permită progresul sistemelor ecologice, să vândă sistemele deja industrializate, să ofere sfaturi (la limită) și de ce să nu finanțeze cercetarea și dezvoltarea pe dispozitive noi.

Acest plan se bazează pe o idee principală: se pot răspândi sisteme ecologice și alternative doar făcându-le atractive pentru consumatori și permițându-le să le cumpere gata făcute. Scopul nu este de a face bani, ci de a utiliza sistemul economic pentru a îndeplini obiectivele ecologice și a finanța realizarea acestor obiective. În opinia mea, aceasta este singura modalitate de a schimba lucrurile în mod eficient și rapid. Putem aștepta încă 10 sau 20 de ani pentru ca legea pieței atotputernice să se prăbușească sau să folosim această lege în avantajul nostru acum.

Sunt nebun: da
Visez: de asemenea
Nu ești serios: dacă
Nu este posibil: mai ales dacă nu încercăm
Vom fi împiedicați: cine va trăi va vedea
Nu este ușor: cine a spus asta?
Cum începem: prin întâlnire, prin clarificarea unui proiect, prin murdărirea mâinilor


Amatori ??? :P

Rulian.

PS: Simt că voi striga rapid, dar persist.
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 07/04/04, 07:21

:P :P
hi,
Ei bine, da, este o idee care trebuie explorată (creuzet ??), iar dinamica unui grup este în general mai puternică decât cea a unui izolat.
Sunt pregătit pentru discuții pentru a determina un proiect sau tehnici sau îmbunătățirea tehnicilor existente, dar având în vedere mijloacele financiare limitate la dispoziția mea, nu pot „investi” fără rezultate, dar :P Sunt de foarte bună voință.
A+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 07/04/04, 07:29

Rulian a scris:- începeți o abordare experimentală GRAVĂ pentru a testa, valida sau invalida diferitele sisteme oferite pe web (rezultatele JLN sunt furnizate într-un mod neclar și imprecis) la fel ca raportul de sfârșit de studiu al lui C. Martz.


hi,
Ați citit comentariul pe care l-am făcut despre studiul lui Christophe? Și răspunsul lui?
Lipsa detaliilor a venit din lipsa resurselor puse la dispoziție, altfel cred că ar fi pus mai multă rigoare și ar fi stabilit un protocol complet pentru aceste teste :P
JLN mai are un alt motiv pentru a nu pune totul online, cred că este faptul că se află într-o companie și trebuie să păstreze o anumită rezervă, dar există o mulțime de informații pe net.
Îmi dă o idee: propuneți un thread care să conțină linkurile CU o scurtă descriere a conținutului acestora: rolleyes: Trebuie să găsim un titlu bun pentru acest thread!
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 07/04/04, 12:11

Și ben Bibiphoque, trebuie doar să începem. Dar pentru asta vă sugerez să folosim un ML mai degrabă decât un forum.

Primul pas: începeți ce facem, când și cum.

Pentru început, vă propun să alegeți un sistem simplu, să colectați documentele pe web, să le asamblați, să îl testați și să publicați observațiile (și să invitați toți utilizatorii acestui forum să vină să-l văd).
Mă gândeam fie la sistemul Meyer, fie la motoarele magnetice (SMOT de la JLN).
(Sunt destul de simple și ieftine, iar un document bun este disponibil)
Apoi vom vedea în funcție de rezultate.

Și nu-ți face griji, sunt chiar mai rupt decât tine. Dar putem adopta o abordare riguroasă cu puține resurse, totul este să ne asumăm limitele.


Rulian

PS: pentru SMOT, propusesem să-l studiez pe hârtie, dar încă nu am găsit legile fizice ale atracției unui corp feros de către un câmp magnetic.
Dacă cineva le are.
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 08/04/04, 14:20

: huh:
hi,
Smotul este lucrul care rulează marmură, este distractiv, dar fără interes direct,
Mă voi concentra mai degrabă pe îmbunătățirea GEET sau nu, celula Meyer :P
În ceea ce privește GEET, există deja oameni care l-au realizat, deci este (fără îndoială) posibil să avem un „feedback” rapid cu privire la îmbunătățirile sugerate sau făcute.
Personal, m-am gândit la mai multe lucruri pentru GEET: îmbunătățirea profilului tijei centrale, îmbunătățirea sistemului de barbotare și, în plus, mi se pare mult mai eficient să ai 2, unul pentru combustibil și altul pentru „apă, având în vedere rezultatele altor experimente care implică ultrasunete: rolleyes:
Apoi, ne putem gândi și la un fel de vârtej pentru a îmbunătăți amestecul de aer / gaze :P (un combustibil vortex !! Văd deja reclame !!!) etc.
Când toate acestea vor fi pe hârtie, putem găsi oameni care să le modeleze pe simulare, am avea apoi un instrument de dezvoltare.
Ce crezi?
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 08/04/04, 17:36

Ei bine, pentru Pantone, nu cred că vom putea merge mai departe decât munca de administrator care este completă și remarcabilă (și cu resurse de laborator).

Prin contra pentru celula Meyer, asta m-ar conecta bine. Mai mult (oprește-mă dacă greșesc) acesta este dispozitivul prezentat de tipul de la motoraeau.com.
I-am putea cere să ne dea o demonstrație, care ne-ar permite să avem dispozitivul gata pregătit și mai ales bine făcut ... Mai rău, ar trebui să-l convingem să ne lase cu amabilitate să-l ștergem pentru a-l studia.

Pentru simulare, este o idee bună, dar trebuie să știți că o simulare se bazează pe modele digitale, ceea ce presupune o transcriere matematică corectă și precisă. Aceasta înseamnă că trebuie să putem explica totul în cele mai mici detalii ... Pentru PMC și celula Meyer, suntem foarte departe de ea ...

Ce spui?
Am putea începe cu asta.

Rulian
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 09/04/04, 07:29

Rulian a scris:Ei bine, pentru Pantone, nu cred că vom putea merge mai departe decât munca de administrator care este completă și remarcabilă (și cu resurse de laborator).

Prin contra pentru celula Meyer, asta m-ar conecta bine. Mai mult (oprește-mă dacă greșesc) acesta este dispozitivul prezentat de tipul de la motoraeau.com.
I-am putea cere să ne dea o demonstrație, care ne-ar permite să avem dispozitivul gata pregătit și mai ales bine făcut ... Mai rău, ar trebui să-l convingem să ne lase cu amabilitate să-l ștergem pentru a-l studia.

Pentru simulare, este o idee bună, dar trebuie să știți că o simulare se bazează pe modele digitale, ceea ce presupune o transcriere matematică corectă și precisă. Aceasta înseamnă că trebuie să putem explica totul în cele mai mici detalii ... Pentru PMC și celula Meyer, suntem foarte departe de ea ...

Ce spui?
Am putea începe cu asta.

Rulian

:P :P :P :P
Aceasta este o meserie de inginer !! :P :P :P
Criptare ... Nu?
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55




de Dearcham » 17/04/04, 22:40

:D
aah există mișcare și îmi place!

Bine în ceea ce privește Geet, construiesc o mașină de tuns iarba cu procesul pentru un proiect de facultate.
Apoi l-am pus la dispoziția „grupului” dacă vrem să testăm lucruri care nu au fost încă făcute din știința mea: modificarea lungimii reactorului, a materialului (unii au vorbit despre testarea cu sticlă), bubbler dublu ...
Cred că mai sunt multe lucruri de încercat și odată ce majoritatea pieselor sunt acolo, costurile sunt minime. Acum este evident că nu avem o bancă precum Christophe, dar evident prea mult dispozitivele distorsionează rezultatele, așa că ...

Pentru SMot, am planificat să încep imediat după terminarea cositoarei, dar mijloacele mele sunt, de asemenea, limitate, deoarece va trebui să mă ocup de cazare într-un timp foarte scurt.
La început am vrut să reproduc smotul de naudină, apoi să încerc două lucruri:
Un ansamblu de serie pentru a economisi mingea maximum Ep. Apoi o șină ar aduce-o înapoi la punctul de plecare, cu câte turbine mici doriți.
-Cealaltă versiune ar fi să faci un fel de șină rotundă și plană cu același sistem de magneți ca smotul pentru a vedea dacă mingea continuă să accelereze.
Teoretic nimic nu o împiedică

Oricum, în curând aș avea o cameră mobilată doar pentru experiențele mele, deci dacă este nevoie de o cameră ...

Deși ideea grupului de studiu pentru a dezvolta brevete mi se pare puțin prematură (dar la naiba, oricum avem dreptul să visăm), sunt complet de acord cu rulian când spune că:
sistemele ecologice și alternative pot fi răspândite doar făcându-le atractive pentru consumatori și permițându-le să le cumpere gata făcute. Scopul nu este de a face bani, ci de a folosi sistemul economic pentru a îndeplini obiectivele ecologice și a finanța realizarea acestor obiective. În opinia mea, aceasta este singura modalitate de a schimba lucrurile în mod eficient și rapid. Putem aștepta încă 10 sau 20 de ani pentru ca legea pieței atotputernice să se prăbușească sau să folosim această lege în avantajul nostru acum.
de exemplu, pentru pantonne, am deja câțiva prieteni care mi-au cerut să studiez chestiunea pentru scuterele sau motocicletele lor, dacă procesul se dovedește a fi interesant.
Acum trebuie să fiți conștienți de faptul că conducerea (și, prin urmare, mersul pe jos) acest tip de lucruri este la fel de interzisă ca montarea unui rezervor de nitro.

Oricum sunt PENTRU! ar putea fi interesant să profiți de o întâlnire pentru a vorbi despre ea și să vezi dacă decide la ce să lucreze și cu ce program așa cum a propus rulian ...
(și caut oameni care să facă imprimare / colaj de postere pe Jussieu în curând :P )
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 19/04/04, 11:28

:P
Salut,
Așa cum am spus într-un alt fir de discuții și pentru prieteni, într-adevăr soluțiile ecologice sunt multidisciplinare, iar măsurile de calcul al randamentului sunt cu adevărat dificil de implementat, dar cred că există o modalitate de a proiecta și REALIZĂ ceva care ar funcționa !!!

Ca orientare, cred că ar trebui să fie posibilă utilizarea ambelor frecvențe radio sau ultrasunete pentru a facilita descompunerea moleculelor înainte ca acestea să intre într-un geet: rolleyes:
Ce crezi?

(Bibiphoque, care va începe să facă un generator de ultrasunete!)
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55




de Dearcham » 19/04/04, 16:42

Christophe va confirma (sau va nega), dar nu cred că este vorba despre descompunerea moleculară (apa și benzina nu suferă degradări chimice), ci mai degrabă o disociere: una „scoate” moleculele una alții să evite aglomerările pentru a îmbunătăți arderea (de fapt, disocierea ar reduce punctul de topire conform lecturilor mele)

Pe scurt, putem continua să vorbim despre tehnica pură la subiectul potrivit. :)

Cred că ar trebui să ne concentrăm deja pe ceea ce vrem să lucrăm cu precizie
furnizați un fel de specificații pentru îmbunătățirile pe care am dori să le vedem realizate după brainstorming.
Ce buget este dispus să pună toată lumea în el (aceasta este întrebarea înfricoșătoare)

La ce ore ați fi disponibil?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 209