Ce ceas (e) poartă un econolog?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Ce ceas (e) poartă un econolog?




de 1360 » 17/06/15, 19:39

bonjour,

Totul este în titlu!

Există printre noi pasionați de ceasuri?

Atenție, un ceas nu trebuie să fie scump pentru a fi interesant, uneori este sentimental (cadou de ziua de naștere, cadou de nuntă) sau poate fi „marcajul” unui moment de cotitură profesional etc. etc. ...

Pe scurt, un ceas nu este neapărat folosit doar pentru a spune ora ...

Este clar că, în calitate de fanatic al ceasului, preferința mea se îndreaptă spre cele automate, deoarece aceste ceasuri sunt „vii”, își trag energia din mișcările încheieturii mâinii. Există ceva pentru toate bugetele, pentru toate gusturile și cu toate complicațiile dorite.

Pe scurt, două sau trei fotografii ale unei mici părți a ceasurilor mele:

Cel care în prezent îmi ocupă încheietura, un calibru Tag Heuer 16 Day & Date, din 2014:

Imagine



Un regulator Oris Big Crown (cele trei ace au fiecare propria axă) Este din 2001, mi l-am oferit mie când am luat legătura cu cea care urma să devină soția mea (și care încă este)

Imagine



Un Rado DiaStar, aici lângă actualul meu Tag, este o reeditare din 2000 a unui model legendar de la sfârșitul anilor '60 la începutul anilor '70, care a fost primul ceas din lume rezistent la zgârieturi. Tatăl meu mi l-a dat la sfârșitul școlii obligatorii, avea o mare valoare sentimentală, dar l-am furat în timpul unei spargeri când lucram la Paris. De aceea am sărit pe această reeditare:

Imagine



Mai am câteva, dar mă opresc aici pentru ceasuri de mână și îți voi oferi două sau trei poze cu ceasuri de buzunar:

Vechi și foarte rare:

Imagine

Imagine

Imagine



Un altul, puțin mai vechi, dar la fel de rar:

Imagine

Imagine

Imagine


Bine, mă opresc aici pentru moment, dar voi, prieteni economiști, ce aveți la încheietura mâinii?

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 18/06/15, 00:00

Totul este frumos!

Nu am ceas de 2 sau 3 ani ... Nu îndrăznesc să vorbesc despre brandurile japoneze pe care le-am purtat pentru că mă voi simți ridicol :D

Caut de ceva vreme, degeaba, un ceas frumos care se reîncarcă odată cu mișcarea utilizatorului pentru că m-am săturat să trebuiască să schimb bateriile după câteva luni ... poate tu ma pot sfatui?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 18/06/15, 00:47

Ceasurile fac parte integrantă din patrimoniul cultural elvețian.

Francezii sunt cu siguranță mai puțin atașați de acest obiect decât helvetienii.

La rândul meu, am avut întotdeauna o fascinație pentru ceasuri și cei mai buni prieteni ai mei sunt entuziaști, unul mi-a spus să încep propria afacere ca ceasornicar și reparator la sfârșitul lunii, celălalt a emigrat în Elveția, el Acum 2 ani, la Parmigiani.

Ceasurile automate sunt preferatele mele, am purtat cu mândrie ceasurile tatălui meu din anii 50/60.
Apoi, în adolescență, la mijlocul anilor 80, ceasuri cu cuarț rare sau inovatoare.
Strămoș al smartphone-ului, am fost foarte mândru de ceasul Casio Data Bank Watch care făcea calculator, jurnal, director, ...
Blocasem incorect clema, mi-a părăsit încheietura la ieșirea din avion în timpul unui salt cu parașuta ...
Imagine

Am revenit apoi la automat, SEIKO distribuind masiv modelele sale SEIKO 5 cu zi și dată, precum și înfășurătorul încastrat offset la prețuri foarte accesibile (aproximativ XNUMX €) chiar și în supermarketuri.
Imagine

Acest ceas m-a servit cu fidelitate timp de două decenii, în ciuda numeroaselor indignări pe care a trebuit să le îndure ca o cădere pe o motocicletă ...

Am decis, precizia sa nu mai corespunde așteptărilor mele, să îl înlocuiesc cu un model la fel de solid, elegant și discret, fiind totuși mai precis.
Alegerea mea a căzut pe inovator Mișcare „KINETICĂ” propusă de SEIKO. : Mrgreen:
Din păcate, prețurile, peste 200 € pentru ceasurile cu carcase și curele din plastic nu mi s-au potrivit ... Până când, datorită golfului, am găsit un LORUS Kinetic cu 25 €.
Avea 5 ani și o port de 10 ani, 365 de zile / 365.
Este o companie minunată și de încredere, exact ceea ce căutam.
Imagine
Cred că ilustrează bine o abordare economică. Este un produs durabil (curea de siguranță din oțel solid), care nu necesită baterii, oferind în același timp precizia unui ceas cu cuarț. : Mrgreen:

Acestea fiind spuse, am visat multe despre un ceas automat care reprezenta sinteza pasiunilor mele de tânăr, proaspăt angajat în aviația navală, era acum 30 de ani ...
Elvețian, Automat, crono, dată și zi, carcasă din titan, design de eleganță și sobrietate exemplare (Porsche Design):
Imagine
Acum cred că ar fi indecent pentru economist să cheltuiesc bani pe un IWC Titan Chronograph Porsche Design.
Nu sunt unul dintre cei care cred că și-au pierdut viața dacă, la vârsta de 50 de ani, nu și-ar putea permite un obiect considerat scump să fie afișat ca un indicator al succesului lor social ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 18/06/15, 01:39

Frumoasă poveste Citroen și moarte frumoasă pentru Casio ta !!!

Uh, ceea ce numiți ceasuri automate sunt cele care se încarcă fără baterie?

:?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 18/06/15, 08:54

În trecut, am avut ceasuri cu ac din cuarț, să zicem marca elvețiană, pentru două sau trei ... În mod ciudat, toate sunt într-un sertar acasă pentru că s-au oprit și bateriile au durat doar ca în cazul tău Christophe cel mult câteva luni .. Într-o zi, m-am dus să mă văd cu vecinul meu (osos și magnetizator de vindecare) pentru o problemă de contractură în regiunea lombară într-o duminică dimineață ... Ai vrea să faci același lucru ca și mine ??? Pentru că poți ... Nu ai fi observat uneori că oprești ceasurile sau alte fenomene ciudate pe echipamentele electronice ??? În timp ce tipul ăsta mă înspăimântă și nu prea cred, am întors rapid conversația și m-am întors la penatele mele ... Am încercat totuși să schimb bateria ceasului ... este în sertarul meu de noptieră și se învârte de atunci ... copiii mei nu o iau nici o problemă o iau o săptămână sau două și presto se oprește ..
Pe scurt, nu port ceas ... Am mari probleme cu ecranele tactile (oricare ar fi acestea) când ating o lampă cu leduri, unele leduri se aprind și amintiri îndepărtate (când eram în coșul electronic : măsurători absurde ale mașinilor oscilante care au deraiat ...) mi-au revenit brusc ... Nu am devenit magnetizator, marabout exorcist ... a avut la fel de multe defecțiuni) el în Mazerati quatroporte ..
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 18/06/15, 11:40

Pentru mine, răspunsul la întrebarea din titlu ar fi: un econolog nu poartă ceas! Urmează cursul soarelui.

Nu port ceas, dar astăzi timpul este peste tot: computer, telefon, cuptor, panouri de afișaj ... La serviciu, sunt unul dintre cei mai punctuali, așteptând adesea pe alții. În privat, sunt o ființă care se bucură de libertatea lui de a fi liber ... Mănânc când mi-e foame. Nu când este timpul ...

Prin urmare, ceasul este afișat sau afectiv ... La fel ca o pălărie sau un anorak ...

Am o pălărie de grădinar vara și un „Crocodile Dundee” iarna ...

Cred că aș avea o părere proastă despre mine dacă aș avea un Rolex și sentimentul că am fost un iad de un tâmpit, un putregai, un oportunist, o ființă venală și mercantilă ... Asta mă privește doar pe mine. Nu o luați prost, cei care au ceasuri frumoase. Îmi exprim sentimentele, despre mine.

Sunt suficient de bun, când este soare, să ghicesc timpul până la un sfert de oră! Te obișnuiești cu adevărat să fii atent la poziția soarelui ...

Acum, mai am, în partea de jos a unui sertar, un ceas oarecum special, care poartă efigia Senatului francez!

Inca cred ca sunt economist ?????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 18/06/15, 12:40

Da, în acest domeniu ca și în alte părți, avem părerile noastre, sentimentele noastre, chiar și mici slăbiciuni.
: Cheesy:

Cred că ceasul poartă multe simboluri în această zi în care absolvenții lucrează la testul de filosofie ...

La rândul meu, este și una dintre cele mai strălucite expresii ale geniului uman. Este un concentrat de tehnologii și know-how foarte ridicate. Mă lasă înspăimântat.

Pentru a răspunde Christophe, un ceas automat este un ceas mecanic al cărui arc este înfășurat cu mișcările încheieturii mâinii, renunțând astfel la oboseala (sau ritualul) înfășurării manuale. În general, au o „autonomie” de 24 până la 48 de ore.

Mișcarea cinetică SEIKO a LORUS-ului meu folosește principiul mecanic al unui ceas automat pentru a acționa un generator electric care reîncarcă un acumulator. Acest acumulator permite o rezervă de putere (dacă ceasul este depozitat într-un sertar) de câteva luni până la câțiva ani.
Am postat un link mai sus care explică evoluțiile sistemului cinetic.
: Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 18/06/15, 12:53

„Aveți ceasul, avem timpul” spun africanii cu înțelepciune ...
Măsurarea timpului a fost importantă pentru practica religioasă, apoi a fost impusă atunci când cea a muncii și-a exercitat dictatura.
Rămâne pentru mine unul dintre cele mai evidente simboluri ale servituții voluntare.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 18/06/15, 13:06

Christophe a scris:... Am căutat de ceva vreme, în zadar, un ceas frumos care se reîncarcă cu mișcarea utilizatorului ...

Îmi imaginez că trebuie să fie Samara ceasornicarului elvețian Jean d'Eve:

1033 € pentru mâna a doua din 1980 (se vinde):

http://www.chrono24.fr/jeandeve/vintage ... 980748.htm

Imagine

În nouă, se poate ajunge la 50000 €. Mai multe pentru personalizare.

Și asta dă timp! :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 18/06/15, 13:16

Uh ... uneori trebuie să știi să-ți reconsideri ambițiile! : Cheesy:

Nu fără dec?

Nu există ceasuri „perpetue” mai ieftine, conduse de utilizatori ??? Îmi imaginez așa ...
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 276