Cine controlează ADEME?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07

Cine controlează ADEME?




de bob_isat » 11/09/06, 13:57

Bună dimineața tuturor.

în timp ce căutam studii științifice despre păcură, am dat peste asta:

afacerea Valenergol, relatată pe site-ul Școlii de Mine din Paris:

http://controverses.ensmp.fr/public/pro ... /pbval.htm

Amintiți-vă, alain tocmai a fost condamnat să plătească o amendă uriașă pentru vânzarea de păcură vegetală.

Pe fundalul acestei afaceri, este confruntarea a 2 lagăre, oamenii de știință pro-HVB de la școala de mine, Gilles Vaïtilingom și Pascal HIGELIN împotriva companiilor petroliere și...ADEME!
învățăm de fapt ceva care explică multe altele:
în partea: „actorii din afacere”:

„Petroliere:

Aceștia au o putere de decizie semnificativă prin intermediul Agenției de Mediu și Management al Energiei (ADEME), unde sunt reprezentați pe scară largă. Cu toate acestea, ADEME oferă guvernului cea mai mare parte a expertizei în materie de energii regenerabile. Până acum, ADEME este foarte sceptic cu privire la HVB”

:şoc:


Citind asa ceva, ar fi interesant sa gasim numele managerilor in functie astazi la ADEME si prin intermediul motoarelor de cautare, pentru a le gasi legatura cu acestea. : Evil: : Evil: : Evil:

Ceva ca Mickaël Moore...

incepatori?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/09/06, 14:44

ADEME fiind un organism public, lista administratorilor și directorilor ar trebui să poată fi obținută prin poștă simplă.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 11/09/06, 14:56

PLECA! 8)

Dar la ce va fi de folos pentru Justi (prost joc de cuvinte)? :?

În rest, sunt puțin surprins de apărarea HVB de către Școala de Mine, în general inginerii de mine ajung în poziții cheie la companiile petroliere și EdF...

Referitor la Ademe:

Toate acestea nu mă surprind...asta confirmă comportamentul inginerului Ademe în acest raport (spre final): https://www.econologie.com/video-de-6clo ... -2078.html

Că companiile petroliere finanțează direct (sau chiar au fost puternic reprezentate la) Ademe nu știam (indirect am bănuit cu tărie)...

Știam doar că sunt (în mare parte, 200 de milioane de euro pe an) cofinanțate de Ministerul Mediului și alte subvenții....

Nu am îndrăznit niciodată să citesc acest document senatorial în detaliu, dar reflectă unele „lacune” în funcționarea Ademe:
https://www.econologie.com/rapport-d-inf ... t-189.html

Iată introducerea acestui document:

La 1 ianuarie 1999, Agenția de Mediu și Management Energetic (ADEME) a ​​cunoscut o răsturnare majoră a modului său de finanțare prin eliminarea impozitelor alocate și înlocuirea acestora cu subvenții bugetare: legea finanțelor pentru anul 1999 a creat de fapt impozitul general pe activități poluante (TGAP) prin gruparea (și majorarea) impozitelor alocate anterior ADEME și plătite încasările acesteia la bugetul general de stat; aceeași lege financiară a introdus noi subvenții către ADEME pentru a compensa pierderea veniturilor fiscale alocate.

Câteva luni mai târziu, în mai 1999, ADEME brusc
a decis să-și modifice în jos scara ajutorului acordat autorităților locale în domeniul instalațiilor de deșeuri.

Aceste două evenimente l-au determinat pe raportorul dumneavoastră special, responsabil în fața Comisiei de finanțe a Senatului pentru asigurarea utilizării corespunzătoare a fondurilor de mediu, să decidă să desfășoare o misiune de monitorizare a acestei unități în cursul anului 2000.
Cu atât mai important i se părea să controleze ADEME ca ea
era acum finanțată exclusiv din subvenții bugetare votate de Parlament.


Mai des (repet...), subvențiile de stat în energie regenerabilă permit un control al creșterii (reducem sau eliminăm subvențiile când se dezvoltă prea mult...) dar mai ales o supraîncărcare a echipamentelor de către vânzători (deși acest comportament este din ce in ce mai rar dupa parerea mea, traiasca concurenta!)...rezultand randamente foarte mari ale investitiei...Nu este normal sa fie nevoie de 15 ani pentru a returna panourile solare a caror durata medie de viata este de 20 de ani...(desi Nu am vazut sau auzit niciodata ca panourile solare termice nu erau in functiune...)...Trăiască energie regenerabilă profitabilă fără subvenții de la Ademe!

ps: pentru informații „micuța” mea experiență cu Ademe https://www.econologie.com/parole-parole ... e-196.html
(veți observa că m-am „liniștit” puțin din 2004... ori a fost asta, ori o criză de nervi...)
Dernière édition alin Christophe 29 / 03 / 07, 19: 08, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 11/09/06, 18:04

Christophe a scris:PLECA! 8)

Dar la ce va fi de folos pentru Justi (prost joc de cuvinte)? :?


De dezvăluit publicului larg care trage sforile acestei organizații!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 11/09/06, 18:11

bob_isat a scris:De dezvăluit publicului larg care trage sforile acestei organizații!


1) nu numai ca nu vom fi credibili...daca Senatul nu va reusi...chiar nu vad ce vom aduce...

2) dar mai presus de toate oamenilor nu le pasă (nu am avut nicio reacție în urma noului meu „acuzator”)

3) riscăm probleme...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 11/09/06, 18:32

:şoc:

Dacă constatăm că domnul Unul și Doamna Unul au lucrat la Total înainte de a fi în consiliul științific al ADEME, riscăm probleme?

Mi se pare ca libertatea de exprimare este inca legala de cateva luni asa ca sa profitam de ea!

Aceasta nu este o chestiune de calomnie, fii atent! Dacă informațiile pe care le oferim sunt adevărate, riscăm NIMIC.

PS: raportați despre schimbarea titlului acestuia forum, nu ma refer la gasirea cine finanteaza ADEME ci cine sta si ia parte la deciziile strategice...deci: "cine conduce ADEME"
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 11/09/06, 19:05

Ok am sa rafinez titlul...dar "bine" nu mi s-a parut grozav...am sa il inlocuiesc cu "control" ok?

Pentru cercetarea dvs., țineți-ne la curent aici și contați pe mine să vă transmit, dar aveți grijă cu sursele...


ps: ai vazut pasajul din videoclipul 6clones?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 19/05/07, 16:59

bonjour,

un link către organigrama ademe:
https://www.econologie.info/share/partag ... _ADEME.pdf
Imagine

Nu am găsit direct oameni care au lucrat la Total sau Bayer. Dar nu am CV-ul lor în detaliu...

A bientôt
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 102